Bilgisayar Mühendisliği Nasıl Bir İş?

Bilgisayar Mühendisliği Nasıl Bir İş?
09.09.2022 21:00
Bilgisayar mühendisliği gün geçtikçe popülaritesini arttıran meslekler arasında yer alıyor. Bilgisayar mühendisliği nasıl bir iş, okuyunca ne olur, iş imkanı var mı, hangi okullarda okunmalı? Bu sorular ve daha fazlasının cevabı için yazımızın içeriğine göz atabilirsiniz…

Bilgisayar mühendisleri, çipler, analog sensörler, devre kartları, klavyeler, modemler ve yazıcılar gibi bilgisayar donanım ve ekipmanlarını araştırmak, tasarlamak, geliştirmek ve test etmekten sorumludur. Ağırlıklı olarak yazılım, programlama ve algoritmalarla ilgilenir.

Bilgisayar Mühendisliği Okuyunca Ne Olur?

Bu bölümden mezun olan bireyler iş dünyasında pek çok istihdam olanağına sahiptir. Veri analistleri, veri tabanı uzmanları, web tasarımcıları, grafik tasarımcıları, donanım mühendisleri, bilgi sistemleri yöneticileri, yazılım mühendisleri ve daha fazlası için iş ilanlarından yararlanın.

 Eğitim, sanayi, ticaret, hizmet ve danışmanlık gibi kamu kurumları ve özel sektör başta olmak üzere birçok alanda çalışma alanları bulunmaktadır.

Bilgisayar Mühendisliği İş İmkanı Var Mı?

Bilgisayar mühendisliği hem günümüzün hem de geleceğin meslekleri arasında sayılmaktadır. Dolayısıyla eğer iyi bir eğitim aldıysanız ve kendinizi geliştirdiyseniz bu meslekte iş bulma ihtimaliniz oldukça fazladır.

Bilgisayar Mühendisliği İçin Hangi Dersler İyi Olmalı?

Makine Öğrenmesi (Machine Learning)

Örüntü Tanıma (Pattern Recognition)

Yapay Sınır Ağları (Artificial Neural Networks)

Bilgisayarla Görü (Computer Vision)

Görüntü ve Video İşleme (Image and Video Processing)

Bilgisayarlı Fotoğrafçılık (Computational Photography)

Bilgisayar Grafiği (Computer Graphics)

Bilgisayar Mühendisliği Ayda Kaç Para Alır 2022?

2022 yılında bu mesleğe yeni başlayan bilgisayar mühendisleri, 5.900 TL ile 6.500 TL arasında bir ilk yıl maaşı ile başlar. Bilgisayar mühendisleri olgunlaştıkça maaşları da artar. Bu maaşlar, devlette çalışan bireysel mühendisler için ortalama maaşlardır.

Bilgisayar Mühendisliği İçin Kaç Net Yapmak Gerekir?

Bu bölümü kazanan son kişi 110 TYT net ve 80 AYT netle kazandı. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü kazanmak için: TYT'de 110 Net, AYT'de 80 Net gerekiyor. KOÇ Üniversitesi'nden bilgisayar mühendisliği diploması almak için TYT'den net 113,5, AYT'den net 78,75 puan almanız gerekmektedir.

Bilgisayar Mühendisliği Hangi Okullarda Okunmalı?

Bilgisayar mühendisliği okumak isteyen kişiler hangi okullarda okumaları gerektiğini sıkça araştırmaktadır. Bu konuda en iyi üniversiteler Boğaziçi ve ODTÜ olsa da bölümün olduğu herhangi bir okulda da okuyabilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir