Üniversitelerde Ara Tatiller Nasıl Olur?

Üniversitelerde Ara Tatiller Nasıl Olur?
17.10.2021 19:00
Her lise gencinin hayali güzel bir üniversitede eğitim alıp, iş hayatına donanımlı olarak girmekken, ailelerde çocuklarının geleceği için iyi bir üniversitede eğitim görmesini istemektedir. Üniversite ara tatili hangi tarihlerde olur ve kaç gün sürer? Tüm bu soruları cevapladık.

Pandemi boyunca kapalı kalan üniversitelerde yüz yüze eğitim başlarken, birçok öğrenci ilk defa üniversite ortamı ile tanıştı. Üniversite diğer ilk ve orta seviyede ki öğretimlerden farklılıklar gösterirken, birçok terimin hayatımıza girdiği yer olarak da karşımıza çıkmaktadır. Üniversiteler genelde Eylül sonu ya da Ekim aylarında eğitim hayatlarına başlarken, iki dönem şeklinde devam eder. Güz ve bahar dönemi olarak isimlendirilen bu dönemler arasında, sömester yani ara tatil dediğimiz bir boşluk vardır.

İlk dönemin sona erdiğini anlatan bu dönem, kısa bir ara tatil olarak bilinmektedir. Söylediğimiz dönemlerde başlayan akademik takvimlerde, dersler işlenip, eğitim hayatı bu şekilde devam eder. Bu dönem içerisinde zaman zaman kısa sınavlar ve vizeler olur. Dönemin sonunda ise final sınavları olurken, bu sınavlardan sonra genelde 30 günlük bir ara tatil yapılmaktadır. Bu tatil dönemin bittiği anlamına gelirken, öğrenciler bir sonraki dönem için bu boşlukta dinlenirler. Genelde Aralık sonu ya da Ocak başı gibi olan tatiller, bazı üniversitelerde değişiklik gösterse de bunlar arasında 1 hafta falan oynamaktadır. Bölümlere göre de bazı sınavlar daha erken bazıları daha geç biterken, buna göre tatiller başlamaktadır. Akademik takvimde de belirtilen, tarihler arası bu tatiller yapılsa da sınavları erken biten öğrenciler, bu tatile daha erken çıkabilmektedir. Normalde 15 gün ve 20 gün arası bu tatiller sürerken, pandemi dolayısı ile uzun süren aranın kapatılması için, biraz daha bu tatil kısaltılacak.

Üniversite Ara Tatili Hangi Tarihlerde Olur?

Bu durum daha çok akademik takvim ile ilgili olurken, zaman zaman üniversitelerde küçük değişiklikler görülebilmektedir. Ara tatiller final sınavlarından sonra başlarken, bazı bölümlerin sınavı erken bitebilmektedir. Bu yüzden bazı bölüm öğrencileri, diğer bölümlere göre daha erken bu tatile çıkabilmektedir. Bu sınavların tarihi genelde aralık sonu ya da ocak başı olarak karşımıza çıkarken, ara tatil ise hemen bu sınavlardan sonra başlar. Ara tatiller dönemin yorgunluğunu atmak için ufak bir soluk olurken, diğer dönem ve dersler içinde bir hazırlık sürecidir. Ara tatil, yaz tatilleri kadar uzun olmazken, dönem arasında kısa bir mola işlevi görmektedir. Sömester ya da kış tatili olarak da bilinen, ara tatil zaman üniversiteler bir süreliğine kapanmaktadır. Kış aylarında olan ara tatil, aralık sonu ve ocak başı gibi başlarken, şubat ayı başları ya da ortaları gibi bitmektedir.

Üniversite Ara Tatili Kaç Gün Sürer?

Üniversiteler eylül sonu ya da ekim başlarında başlarken, iki dönemden oluşur. İlk döneme güz dönemi denilirken, ikinci dönem ise bahar dönemi denilmektedir. Güz döneminin bitmesinden sonra ara bir tatil yapılır. Bu ara tatil sömester olarak bilinirken, aralık sonu ya da ocak başında başlar. Bu tatil genelde şubat ayı başı ya da ortalarında son bulur. Bu üniversitelerin akademik takvimi ile alakalı olup, buna göre şekillenir. Ara tatiller bazı üniversitelerde değişiklik gösterse de, genellikle 20 ya da 30 gün kadar sürerken, aksi durumlarda daha az ya da daha fazla sürmektedir. Bu süre öğrencilerin final sınavlara bağlı olarak da değişirken, bazı bölümlerin daha erken ya da daha geç biten final sınavları da bu süreyi uzatıp, kısaltabilmektedir. Ara tatiller bir dönemin yorgunluğunu atmak adına öğrenciler açısından önemlidir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir