Bilgisayar Ekranı Neden Sararır?

Bilgisayar Ekranı Neden Sararır?
25.11.2022 19:58
Keşfedilmiş en önemli icat ve teknolojilerin başında gelen bilgisayarlarımız da yaşadığımız arızaların kaynağı merak ediliyor. Peki bilgisayar ekranı neden sararır, neden çizgi çizgi olur, neden geç açılır? Bilgisayar ekranı neden bulanık olur, neden karelere bölünür, neden no signal diyor? İşte cevapları.

Bilgisayarlar uzun süre bakıldığı zaman göz kusurlarına ve rahatsızlıklarına sebep olabilecek bir teknolojidir. Bilgisayar ekranının sararması, göz konforu modunun etkinleştirilmiş olmasından kaynaklanıyor olabilir. Göz konforu denilen sistem gözün sağlığını koruyabilmek için geliştirilmiş, renk sıcaklığını ayarlayan bir sistemdir. Bu sararma sizi rahatsız ediyorsa, devre dışı bırakabilirsiniz.

Bilgisayar Ekranı Neden Çizgi Çizgi Olur?

Bilgisayarların ekranlarında çizgiler ya da kırıklıklar olabilir. Bunun en önemli nedeni bilgisayarın ekran kartında yaşanan problemlerden kaynaklıdır. Bilgisayarınızın ana kartı ya da ekran kartındaki yanma ya da kablolarındaki erimelerden kaynaklı olarak bilgisayarın ekranı çizgi çizgi görünebilir.

Bilgisayar Neden Geç Açılır?

Bilgisayarların da zamanla performansları düşer ve istenilen randıman alınamayabilir. Bu genellikle sürümü eski bilgisayarlar da görülebilecek genel bir problemdir.

Öncelikle bilgisayarınızı kullanırken dikkatli olmalısınız. Arka planda hala çalışmaya devam eden içerikler, başlangıç ekranındaki programların fazla olması gibi sebeplerden kaynaklanıyor olabilir.

Kullanım alanını dolduracak çok fazla dosya içermesi, bilgisayarın geç açılmasına sebep olabilecek en önemli problemlerden biridir. Antivirüs programları, depolama alanlarının iyi yönetilememesi ve bilgisayarda çok fazla gereksiz dosya varlığı gibi sebeplerden kaynaklı olarak da bilgisayarınız geç açılabilir.

Bilgisayar Ekranı Neden Bulanık Olur?

Bilgisayarlar nadiren de olsa bulanık ekran hatası verebilir. Ekranın kararması, çizgi olması gibi çok sık karşılaşılan bir problem değildir. Eğer bilgisayarınızın ekranı bulanıksa, bu yüksek ihtimalle bilgisayarınıza bağlı başka ekranlardan kaynaklı bir problemdir.

Ya da, Windows sürümleri sebebiyle de ekranınız bulanık görülebilir. Windows otomatik olarak, sürümlerin bulanık ekran olmaması için bunu düzeltmeye çalışır, fakat her sürümün bulanıklığını da düzeltemeyebilir. Bundan kaynaklı olarak ekran bulanık olabilir.

Bilgisayar Ekranı Neden Karelere Bölünür?

Bilgisayar ekranındaki deformasyonlar genel olarak ekran kartına bağlı hatalardan kaynaklanıyor olabilir. Özellikle bilgisayarların markalarına ve işlemcilerine bağlı olarak da bu hata oluşabilir. Bilgisayar ekranı karelere bölünmüşse, bilgisayarınıza sizden izinsiz bir giriş denemesi de yapılmış olması muhtemeldir.

Bilgisayar Ekranı Neden No Signal Diyor?

Bilgisayarınızı açtığınızda “No Signal“ yani “Sinyal Yok“ hatası alıyorsanız bunun birkaç nedeni olabilir. Öncelikle bilgisayarınızın ekran kartının nasıl bir sistemde çalıştığını iyi öğrenmelisiniz. Ekran kartınız birleşik bir sistemle çalışıyor olabilir. Bu durumda biri takılı diğeri değilse, hata almanız normal bir durumdur. Monitörden aldığını no signal hatası, bilgisayarın monitörünün kasadan sinyal almıyor olmasıyla ilgilidir. Eğer bilgisayarın kasası kapalı fakat monitör açıksa no signal hatası verebilir.

Bilgisayarınıza enerji gelmiyorsa, kasa ile monitörü birbirine bağlayan kablo deforme olmuş ya da takılı değilse, ekran kartı arızalı ya da ekran kartınız hata veriyorsa da singal yok hatası alabilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir