Beykoz Korusuna Giriş Ücretli Mi?

Beykoz Korusuna Giriş Ücretli Mi?
04.01.2023 22:01
Beykoz ya da diğer ismiyle Abraham Paşa Korusu İstanbul’un Beykoz ilçesinde yer alan ünlü bir korudur. Beykoz korusu hakkında merak edilenler için sizi şöyle alalım. Beykoz korusuna giriş ücretli mi, gezilecek yerler nelerdir, içinde ne var? Beykoz korusu durağından geçen otobüsler hangileridir, neler, yapılır, ne zaman yapıldı, nasıl gidilir? Sizin için derledik.

Şehir karmaşasından uzaklaşmak isteyenler ve kendilerine alternatif bir mekan arayanlar için biçilmiş kaftan Beykoz korusudur. Özellikle İstanbul’un trafik, gürültü ve hava kirliliği gibi büyük bir metropol olmasından kaynaklı olan dezavantajlarından uzaklaşmak isteyenler bu mekanı sıklıkla tercih ediyorlar. Ayrıca Beykoz korusuna girebilmek için herhangi bir ücret ödemenize de gerek yok.

Beykoz Korusu Durağından Geçen Otobüsler Hangileridir?

Büyüleyici manzarası ve mis gibi tertemiz havasıyla şehrin içinde gizli bir bahçe gibi duran Beykoz korusuna ulaşım ise oldukça kolay bir şekilde sağlanmaktadır. Ayrıca Beykoz korusuna gidebilmek için elinizde birçok farklı imkan da mevcuttur. Şahsi aracınız varsa Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden karşıya geçerek Beykoz sapağına saptığınızda sahil boyunca ilerlemelisiniz.

Ayrıca koruya ulaşabilmek için İstinye ve Paşabahçe arasında sefer yapan tekneleri de kullanabilirsiniz. Beykoz korusuna otobüs ile ulaşmak isterseniz de birçok İETT otobüsü hizmetinizde olacaktır. Bunun için E2 Beykoz-Taksim 15D Ve 15 A Anadolu Feneri -Kavacık,  135 A Acarkent- Görele 15 BK ve 15F Beykoz- Kadıköy gibi otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Beykoz Korusunda Gezilecek Yerler Nelerdir?

İstanbul Boğazı’nın sırtında diğer adıyla Abraham korusu olarak da bilinen Beykoz korusu Beykoz ile Paşabahçe arasında yer almaktadır. İçerisinde mutlaka görülmesi gereken havuzlar, bahçeler kuşhaneler, iki büyük mağara, mesire alanı ve köşkler bulunmaktadır. İstanbul’un en büyük korularından biri olan bu koruyu mutlaka gezilecekler ve görülecekler listenize eklemelisiniz.

Beykoz Korusu İçinde Ne Var?

İstanbul sınırları içerisinde yer alan en büyük korulardan biridir. Yaklaşık olarak 150 dönümlük bir alanın içerinde yer almaktadır. Korunun içerisinde eşsiz bahçeler, köşkler ve havuzlar yer almaktadır. Ayrıca 1937 yılına kadar korunun içerisinde hizmet veren küçük bir tiyatro olduğu da bilinmektedir. Beykoz korusunun içerisinde yer alan eski bir saray kalıntısını da görebilirsiniz. Ayrıca korunun içerisinde spor aktiviteleri, Beykoz koru sosyal tesisi içinde hizmet veren bir de restoran bulunmaktadır.

Beykoz Korusunda Neler Yapılır?

Şehrin içerisine gizlenmiş adeta büyük ve eşsiz bir manzaraya sahip asırlık ağaçları ve bahçeleriyle Beykoz korusu mutlaka görülmesi gereken mekanlardan biridir. Korunun içerisinde birçok sosyal aktivite yapabileceğiniz müsait yeşil alanlar olduğu kadar mesire alanları, restoran, havuz da bulunmaktadır. Ayrıca nişan, düğün, sünnet, toplantı, iftar gibi davetlerinizi de bu eşsiz mekanda sevdiklerinizle birlikte gerçekleştirebilirsiniz.

Beykoz Korusu Ne Zaman Yapıldı?

Beykoz korusu Abraham korusu olarak da bilinmektedir. Bunun nedeni koruyu Osmanlı döneminde yaşamış olan ünlü zengin bir Ermeni olan Abraham Paşa’nın yaptırmasından kaynaklıdır. Döneminde yapılmış en dikkat çeken ve ses getiren mekanlardan biri olan Beykoz korusu dönemin padişahı Abdülmecid’e hediye edilmiştir. Beykoz korusu yapılırken içerisine konulmak için ikliminden dolayı doğal olarak yetişemeyen, yurtdışından birçok bitki türü ve ağaç getirilmiştir. 20.yy’da yapılan koru 1937 yılında çıkan bir yangında tamamen yok olmuştur.

Beykoz Korusuna Nasıl Gidilir?

Beykoz korusuna ulaşabilmek için İstinye-Paşabahçe arasında sefer yapan teknelerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca 121 A, 15BK, 15 TY İBB Beykoz korusu otobüslerine binebilirsiniz. Otobüsler Beykoz korusunun hemen yakınından geçmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir