Beyaz Glayölün Anlamı Nedir?

Beyaz Glayölün Anlamı Nedir?
11.08.2022 14:36
Görünüşünün de kılıca benzemesi nedeniyle bu çiçek, tıpkı Türkçe’de anlamı gibi Glayöl olarak adlandırılmıştır. Glayöl çiçeği çiçek açtığı zaman çeşit çeşit renklerde açtığı görülür. Sarı, Mor, Pembe Glayöl çiçeklerinin anlamı, bakımının nasıl yapıldığı, ne zaman açtığı ise sıklıkla araştırılmaktadır. Glayöl çiçeği saksıda yetişir mi? Tüm detayları araştırdık.

Beyaz renkteki glayöl çiçeğinin anlamı, dostluk ve arkadaşlık olmaktadır. Bilimsel adı da yani Latincesi Gladiolus olan glayöl çiçeğinin Türkçedeki karşılığı küçük kılıç olmaktadır. Bu çiçek sağlam ve uzun yapraklarının arasından renk renk çiçekler açar.

Glayöl Çiçeği Ne Zaman Ekilir?

Glayöl çiçeğinin ekimi Nisan ile Haziran ayları arasında olmaktadır. Eğer bu yıl Nisan- Haziran arası bu bitkinin ekimini yaparsanız muhtemelen çiçeğin açması, gelecek yıl bahar zamanlarında olacaktır. Oldukça uzun çiçeklere sahip olan glayöl çiçekleri, aşağıdan yukarıya doğru açmaktadır.

Glayöl Çiçeği Ne Zaman Açar?

Glayöl çiçeği diktiğiniz zamandan neredeyse 1 sene sonra açmaktadır. Soğanlı bitkiler arasında en çok bilinmekte bitkilerden biri olan glayöl çiçeği, kesme çiçekçilik bakımından oldukça büyük önem arz etmektedir. Bu bitkinin bakımı her ne kadar zor olsa da çıktığı zaman ortaya çıkan manzara herkesi büyülemektedir.

Sarı Glayöl Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Sarı renge sahip olan glayöl çiçeğinin anlamı; kıskançlık ve isyan olmaktadır. Aynı zamanda da kırmızı renge sahip olmakta olan bir glayöl çiçeğinin anlamı; ilgi ve istek olmaktadır. Pek çok renge sahip olan glayöl bitkisinin her bir rengi farklı anlama gelmektedir.

Pembe Glayöl Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Pembe renge sahip olan glayöl çiçeğinin anlamı; zarafet ve sevgi olmaktadır. Çeşit çeşit renklere sahip olan glayöl çiçeklerinin her biri farklı anlama ve duyguya hitap etmektedir. Süs bitkilerinden biri olan bu bitki, etkileyen yapısı ile en sık tercih edilen çiçeklerden biri olmaktadır.

Mor Glayöl Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Mor renge sahip olan glayöl çiçeğinin anlamı inanç ve içtenlik olmaktadır. Doğal olarak yetişmektedir glayöl çiçeği. Aynı zamanda da kokusu oldukça güzel olan bu çiçek çeşit çeşit renklerde açarak evlerimizi, sokaklarımızı, işyerlerimizi ve apartmanlarımızı süsler.

Glayöl Çiçeği Nasıl Bakılır?

Glayöl çiçeğinin gelişimini ne kadar iyi olmasını istiyorsanız o kadar bakımına dikkat etmelisiniz. Bol güneşi seven bu bitkiyi düzenli olarak sulamak gerekmektedir. Glayöl çiçeği esintili ortamlardan keyif almaktadır. Fazla toprak seçiciliği yapmaz fakat gübrelenmiş bir toprağa dikilmesi önemlidir.

Glayöl Soğanı Nasıl Dikilir?

Glayör soğanlarının dikilmesi ise 6 hafta kadar önce hazırlanmış ve kazılmış olan toprağa dikilmelidir. Bitki için en uygun olan toprağa dikim yapılmalıdır ve 10 cm derinliğe yerleştirilmelidir. Ayrıca bitkiler arasında 10 ila 15 cm mesafe olması gerekmektedir. Destek çubukları yardımı ile, rüzgar almayan bir yerde filizlenmesi beklenmelidir.

Glayöl Çiçeği Saksıda Yetişir Mi?

Evet, glayöl çiçeğinin saksıda yetişmesi mümkün olmaktadır. Fakat eğer saksıda yetiştirmek istiyorsanız bu bitkiyi, o halde saksının boyutu en az 40 cm çapında olması gerekir. Aynı zamanda saksının derin olması ve drenaj deliğinin de bulunması gerekmektedir. Çakıl taşlarının saksının altına dizilmesi daha iyi drenaj sağlaması adına oldukça önemlidir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir