Berber Dükkanı Nasıl Açılır?

Berber Dükkanı Nasıl Açılır?
10.12.2022 14:32
Berberler, erkeklerin saçını ve sakalını kesen, günümüzde saç boyama, fön çekimi de yapan zanaatkarlardır. Berber dükkanı nasıl açılır, açmak için gerekli belgeler nelerdir, ruhsatı için gerekli evrakları nelerdir? Berber dükkanı kaç metrekare olmalı, ruhsatı nasıl alınır? Berber dükkanı açmak için gerekli olan tüm bilgileri sizler için bu yazımızda derledik.

Günümüzde herhangi bir dükkan açmak için birçok kurum ve kuruluştan birçok belge gerekmektedir. Berber dükkanı açmak için önce bir vergi levhası çıkarılması gerekir. Ardından T.C. kimlik belgesinin fotokopisi, vergi levhasının fotokopisi ve adres bildirim belgesi ile beraber berberler odasına kayıt olunur. Berber dükkanınıza birçok ekipman da gerekmektedir. Bu ekipmanlar;

·        Kuaför ya da berber masası

·        Banko

·        Yazar kasa

·        Pos cihazı

·        Fön makinesi

·        Saç yıkma ekipmanları

·        Şampuan ve bakım kremleri

·        Bekleme koltukları kişisel bakım ürünleri

·        Tıraş seti

Genel hatları ile bu ekipmanlar ilk başta dükkanınız için yeterli olmaktadır.

Berber dükkanı açmak için genel hatlarıyla beraber 3 süreç bulunmaktadır. Birincisi konumu ve genişliği iyi olan kendinize uygun bir dükkan bulmaktır. İkincisi dükkanın dekorasyonunun iyi bir şekilde yapılmasıdır. Son olarak da dükkanın gerekli malzemelerini almanızdır. Orta çaplı bir berber dükkanı açmak istiyorsanız en az 75 bin lira gibi bir sermayenizin bulunması gerekmektedir.

Berber Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Berber dükkanı için açmak birçok belge istenmektedir. Ancak sadece bir kuruma gidip belgeleri almanız kolay değildir. Birçok farklı kurumdan belge toplanması gerekmektedir.

Vergi dairesinden istenen belgeler şunlardır;

·        Bildirim formu

·        Kira kontratı ya da tapu fotokopisi

·        İlk defa işe başlayacak olan kişinin noter tasdikli imza sirküsü

·        İkametgah ilmühaberi

·        İşe başlama formu

·        Nüfus cüzdanı örneği

Bu belgeler ile vergi dairesine gidip yoklama memurunun bilgilerinizi doğrulaması sonucunda vergi levhası alınır.

Berber Dükkanı Ruhsatı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Berber dükkanı açmanız için işyeri ruhsatı alması için taşıması gereken şartlar bulunmaktadır. Dükkanın taşıması gereken özellikler sınıf sınıf değişmektedir. Ruhsatları olmadan önce belediyeye gidip ustalık belgenizle beraber başvuru yapmalısınız. Matbu formlarını doldurduktan sonra belediye dükkan açacağınız yerin uygun olup olmadığına dair karar verecektir. Sonrasında esnaf ve sanatkarlar odasından sicil memurluğu belgesi alıp meslek odasına başvurmanız gerekmektedir. Son olarak BAĞ-KUR il müdürlüğüne başvurup giriş bildirgesini ilgili kuruluşlara onaylatmalısınız. Onaylı bildirgenizi BAĞ-KUR İl Müdürlüğüne vermelisiniz.

Berber Dükkanı Kaç Metrekare Olmalı?

Berberlik de diğer işler gibi bir ticaret mesleğidir. Bundan dolayı müşteri çekmeli ve beğeni kazanmalısınız. Berber dükkanını açacağınız yer son derece önemlidir. Dükkanın konumu kazanacağınız para ile tamamen doğru orantılıdır. Bir berber dükkanı açmayı düşünüyorsanız ortalama 25 metrekare bir dükkan bulmanız işiniz için önemlidir.

Berber Dükkanı Ruhsatı Nasıl Alınır?

Berber ya da başka bir dükkan önemli olmaksızın bir işyeri açmak için, işyeri açma ve çalıştırma ruhsatına sahip olmanız gerekmektedir. İşyeri açmak için gerekli yönetmelikte 4 farklı ruhsat türü vardır. Bu ruhsatlar;

·        Sıhhi Müesseseler

·        Gayrisıhhi müesseseler

·        Umuma açık işletme ve eğlence yerleri

·        Hafta tatili olarak 4 farklı ruhsat türüdür.

Berberler sıhhi müesseseler altında incelenmektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir