Bebeklerde Nezleye Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Nezleye Ne İyi Gelir?
01.12.2022 22:06
Bebekler nezle olduğunda aileler telaş içine düşebilir. Yazımızla beraber bu telaşı atlatmanız daha kolay olacak. Bebeklerde nezleye ne iyi gelir, belirtileri nelerdir, nasıl geçer? Bebeklerde nezle kaç günde geçer, doğal tedavisi nasıl olur? Bebeklerin nezle tedavisi ile ilgili merak edilen tüm soruların araştırmasını yaptık.

Bebeklerin nezle olmaları ve buna göre tedavi yöntemleri aylarına göre ayrılır. İlk 6 aylık bebeklere genelde aşırı derece ilaç tedavisinin uygulanması önerilmez. Çünkü hem sindirim hem de o ilacı kaldıracak güce sahip değildir. Bu yüzden hafif olan şuruplar onlara iyi gelebilecek cinsten olacaktır. 6 ay ve sonrası bebeklere iğne ve çeşitli ilaç tedavisi yöntemi ile nezle atlatabilir. Ya da evinizde kendiniz sürekli kontrol ederek. Doğal bitki çayları nezlenin kısa sürede geçmesini sağlayabilirsiniz. Tabi bu çayları doktorunuza sorarak bebeklerinize vermenizde fayda var. Aksi halde bebeklere alerji de yapabilir.

Bebeklerde Nezle Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerinizin nezle olacağına ilk işaret iştahsız olmaları olacaktır. Daha sonra öksürük, ateş, burun tıkanıklığı ve akıntısı gibi beraberinde sorunlar birbirine zincirleme gelir. Burada ailelerin endişelenmeden bu durumu atlatmaları için iyi bir araştırma ile bebeklere bilinçli müdahaleler yapması doğru olacaktır. Çünkü ilk bebek deneyimi yaşayan ebeveynler bir panik hali yaşarsa bu bebeğin daha çok rahatsız olup ağlamasına ve nezlenin daha büyük vakalara neden olmasını sağlayabilir.

Bebeklerde Nezle Nasıl Geçer?

Bebeklerde nezleyi geçirmek için öncelikle ne tepki verdiğine göre müdahale etmemiz gerekir. Ateşi varsa ılık su ile bir duş aldırın. Aldırdıktan sonra kalın ve terlemeyeceği kıyafetler giydirmeyin. İnce kıyafetler giydirerek hafiflemesine yardımcı olun. Eğer bebeğiniz ilk altı ayın içindeyse ona ek gıda veremeyeceğiniz için sürekli emdirerek hastalığı atlatmasını sağlayın.

Ya da hafif doktorların önerdiği şurupları bir defa içirerek atlatmasını sağlayın. Eğer bebeğiniz altı ayı geçtiyse çorba ya da midelerine dokunmayan doğal çaylarda yapabilirsiniz. Tabi önceden sürekli gittiğiniz doktora başvurarak bunları yapın. Kendi kafanıza göre hiç bilmediğiniz çayları bebeklere vermeyin. Genelde annelerin çorba ve şurup vermesinden sonra nezlenin geçtiği görülmüştür.

Bebeklerde Nezle Kaç Günde Geçer?

Bebeklerde nezlenin geçmesi bebekten bebeğe geçen bir durumdur. Eğer anne sürekli kontrol ve eli üzerinde olursa iki ya da üç gün içinde bir iyileşme gösterir. Fakat bebek anne sütü de emmiyorsa bu olay biraz uzayabilir. Yani hastanelik bile olabilir. Özellikle emmeyen ve mama ile başlayan çocuklarda nezle olması daha büyük ihtimal olduğu için nezlenin ilerlemesi de çok hızlı bir durum olacaktır. Bunun gibi durumları düşünerek bebeğimizi aralıklı şekilde kontrol ederek nezleyi atlatmasına yardımcı olabiliriz.

Bebeklerde Nezle Doğal Tedavisi Nasıl Olur?

Bebeklerde doğal nezle tedavisi çeşitli doğal çaylar aracılığıyla olabilir. Akla gelen ilk çay ıhlamur olmaktadır. Ihlamurun hem yetişkin hem de bebekleri iyileştirme gücü olduğunu herkes bilir. Bebeklere de alerji yapmadığına emin olmadan içirmeyin. Ya da un, yoğurt ve sudan yapılan çorbalar da iyileşmesini sağlayabilir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir