Bakirelerde Rahim Sarkması Olur Mu?

Bakirelerde Rahim Sarkması Olur Mu?
24.01.2023 22:43
Vajina kısmındaki bağ dokularının zayıflaması ve pelvik kaslarının deforme olmasından kaynaklanan rahim sarkması hakkında merak edilenlere yakından bakacağız. Peki bakirelerde rahim sarkması olur mu, belirtileri nasıl anlaşılır, cinsel ilişkiyi etkiler mi, cinsel isteksizlik yapar mı? Rahim sarkması ameliyatı sonrası cinsellik olur mu, düşüğe neden olur mu, doğuma engel mi? İşte detaylar.

Ligament adı verilen dokunun zayıflaması sonucunda ortaya çıkan bir doku bozulmasıdır. Rahim vücutta bulunduğu bölgede asılı şekilde konumlanmış bir organdır. Genellikle yaşı ileride olan kadınlarda ve doğum öyküsüne bağlı olarak meydana gelmektedir. Östrojen seviyesinin azalmasından ve çoklu doğumlardan sonra kasların sıkılığını yitirerek gevşemesinden kaynaklanmaktadır. Bundan kaynaklı olarak bakirelerde görülme riski çok azdır.

Rahim Sarkması Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Rahim sarkmasının farklı evreleri ve dereceleri bulunmaktadır. Çok fazla sarkan bir rahim elle kontrol edildiğinde de hissedilebilmektedir. Ayrıca kasık ağrısı, idrar yolu enfeksiyonu, vajinadan koku gelmesi, vajinal akıntıların renkli olması, vajina bölgesinde ağrı-sancı ve çekilme hissi gibi belirtilerle kendini göstermektedir.

Rahim Sarkması Cinsel İlişkiyi Etkiler Mi?

Rahim sarkmasının 1. ,2. , 3. ve 4. Evleri bulunmaktadır. 3 ve 4. evrede sarkma vajinanın girişini tamamen örtmektedir. Rahim sarkmasını bu boyutta yaşayan bir kadın için cinsellik utandığı ve kaçtığı bir eyleme dönüşmektedir. Ayrıca vajinanın girişi örtülü olduğu için ayrıca fiziksel olarak da cinsellik yaşamak oldukça çileli bir duruma dönüşebilmektedir. Bundan kaynaklı olarak rahim sarkması cinselliği olumsuz yönde etkileyebilir.

Rahim Sarkması Cinsel İsteksizlik Yapar Mı?

Tatmin edici ve uyumlu bir cinsel yaşantı ilişkilerin olmazsa olmazıdır. Günlük hayattaki stresle daha kolay baş etmemizi sağlar ve hormonlarımızın dengelenmesine olanak sağlar. Ancak bazı sebeplerden dolayı cinsellikten uzaklaşabiliriz. Kadınlardaki rahim sarkması rahatsızlığı da cinsel isteksizliğe neden olabilecek bir durumdur. Rahim sarkması vajina kuruluğuna sebep olarak ilişki sırasında ağrı ve acı duyulmasına neden olabilir. Bu durum özellikle kadınların cinselliğe karşı mesafeli durmasına sebep olmaktadır.

Rahim Sarkması Ameliyatı Sonrası Cinsellik Olur Mu?

Rahim sarkması ameliyatı genç ve aktif bir cinsel yaşantıya sahip olan hastalar için rahim korunarak yapılmaktadır. Yaşı ileri olan hastalar da ise rahim tamamen alınacak ameliyat gerçekleştirilmektedir. Ameliyattan sonra hastanın cinsel yaşamına dönebilmesi için 4-6 hafta arasında beklemesi önerilmektedir. Cerrahi kesilerin iyileşmesi ve yaranın enfeksiyon kapmaması için bu sürenin geçmesini beklemek oldukça önemlidir.

Rahim Sarkması Düşüğe Neden Olur Mu?

Rahim sarkması pelvik kas ve dokularının iyice zayıflaması ve esnekliğini kaybetmesinden kaynaklanmaktadır. Bu hastalığa sahip olan kadınların düşük riski bulunmaktadır. Bu nedenle mümkünse gebelikten önce tedavisinin yapılması gerekmektedir.

Rahim Sarkması Doğuma Engel Mi?

Rahim sarması olan bir hastaların cerrahi ve doğal olmayan bir doğum yöntemi olan sezaryen doğumu tercih ettiği bilinmektedir. Bunun nedeni ileri derecede rahim sarkması yaşayan kişilerde vajina ağzının kısmen ya da tamamen örtülü olmasından kaynaklı olarak normal doğuma müsaade etmemesinden kaynaklanmasıdır. Ayrıca çoklu doğumlarda yani çok sayıda vajinal yolla doğum yapan kadınlarda rahim sarkması daha fazla görülmektedir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir