Kene Isırması İle Bulaşan Hastalıklar

Kene Isırması İle Bulaşan Hastalıklar
31.07.2022 23:27
Kene ısırması ile bulaşan hastalıklar, kene ısırması şişlik yapar mı, kene ısırması uyku yapar mı, kene ısırması öksürük yapar mı soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kene, genellikle konakçı seçiciliği göstermeden kesinlikle bir canlıya tutunarak kan emmek zorunda olan kalan dış parazittir. Türkiye’de kene halk içerisinde “sakırga”, “yavsı”, “kerni” tarzı isimlerle de tanınır. Türkiye, kene faunası yönünden fazla zengin bir ülkedir. Dünyada tanınan yaklaşık 900 kene çeşidin pek çoğuna Türkiye’de rastlanmaktadır. Kenelerin vücutları tek parçadan meydana gelir ve ön bölümünde ağız organelleri yer almaktadır. Keneler konaklarına tutunarak ağız organellerini deri içerisine sokarlar ve orada sabitlenip doyana kadar aynı bölgede kan emerler. Bazı kene çeşitleri çok kısa zamanda çok fazla kan emip doyarken, bazı kenelerin doyması adına birkaç gün ile birkaç hafta içerisinde süre gerekmekte, bazıları bu zaman içinde süreç değiştirip gelişmektedir. Kenelerin hayvanlardaki bazı rahatsızlıklarla ilişkili olduğu uzun süredir bilinmesine rağmen insanlarda görünen rahatsızlıklarla ilişkisi 1980’li senelerde ortaya çıkmıştır. Kenelerin değişik çeşitleri insanlarda rahatsızlık meydana getirecek bazı patojenleri yayabilmektedir. Kenelerden insanlara geçen başlıca rahatsızlıklar Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA),Q ateşi, Lyme hastalığı, Kene kaynaklı ensefalit, Akdeniz benekli ateşi, Granülositik erlihyoz,  Monositik erlihyoz , Babezyoz olarak tanınır.

Kene Isırması Şişlik Yapar mı?

Çoğu kene ısırığı ağrıya sebep olmadan yalnızca kızarıklık, şişme ya da deride hassasiyet tarzı hafif işaret ve belirtilere sebep olur. Fakat bazı keneler kişilerde önemli rahatsızlıklara sebep olan mikroorganizmaları yayar. Genel şekilde, hastalık yaymak adına kenenin en az 24 saat süresince deride yapışık kalması lazımdır. Bunun için fark edildiği anda dikkatli bir biçimde yapıştığı bölgeden çıkarılması çok önemlidir.

Kene Isırması Uyku Yapar mı?

Belirtiler aniden ortaya çıkmaktadır; insanda kas ağrıları, baş dönmesi, boyun ağrıları ve sertliği, sırt ağrıları, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve ışığa duyarlılık gösterebilir. Erken süreçte mide bulantısı, kusma ile boğaz ağrısı yaşanabilir. Bu tabloya ishal ile yaygın karın ağrısı eşlik edecektir. Birkaç gün içinde, hastada keskin ruh hali ile karşılaşabiliriz, hasta uyku durumunda ya da saldırgan olabilir. Ajitasyon 2-4 gün ardından, depresyon ve halsizlik şeklinde yer değiştirilebilir ve karaciğerde büyüme sebebiyle karnımızın sağ üst köşesinde şiddetli ağrı yaşanabilir. Hastalığın 5. gününde cilde  kızarıklık, morarma, göz akında kanama olabilir, idrarda ve gaytada kırmızı renkli kan gelme durumu, tükürükle kan gelme tarzı şikâyetler başlar. Bu süreçye 38-39 dereceye kadar varan ateş yüksekliği mevcuttur. İlk 10 gün içerisinde hastalığa müdahale olmazsa  2. haftanın sonunda ölüm olabilir.

 Kene Isırması Öksürük Yapar mı?

Kene ısırıklarını tanımlamak çoğunlukla kolaydır. Bunun sebebi, kene ilk ısırdıktan ardından 10 güne kadar cilde bağlı yaşayabilir. Kene ısırıkları tipik şekilde tekildir çünkü keneler grup ya da sıra şeklinde ısırmaz. Zehirsiz kene ısırıkları çoğunlukla zararsızdır ve belirti üretmeyebilir.  Bununla beraber, kene ısırıklarına alerjisi olan kişilerde genel şekilde ataksi, reflekslerin zayıflaması veya kaybolması ve kas güçsüzlüğü gözlemlenir. Isırık kısmında ağrı ya da şişlik, döküntü, yanma hissi, kabarcıklar ya da nefes almada zorluk görünebilir. Fakat ateş yoktur.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir