Bahçe Bitkileri Bölümü Nedir?

Bahçe Bitkileri Bölümü Nedir?
15.08.2022 11:23
Bahçe bitkileri bölümü, özellikle bahçe işlerini ve bitkilerini seven insanlar için, biçilmiş kaftandır. Bahçe bitkileri bölümünde görülen dersler nelerdir, başarı sıralaması ve maaşları kaçtır, kaç yıllık bir bölüm ve mezun olan ne iş yapar? Bahçe bitkileri bölümü ile alakalı bilgileri derledik.

Üniversite sınavlarına girecek adaylar, kendi karakter ve tutumlarına göre bir bölüm seçmelidirler ki, ilerideki mesleklerinde sorun yaşamasınlar. Bu anlamda kişi, istediği ve sevdiği iş ile alakalı bir bölüm seçmelidir. Aksi takdirde, ileride bölüm ile alakalı olarak bulunan iş, kişi için oldukça zahmetli bir hale gelmektedir. Bu yazımızda ise, bahçe işleri ve bitkileri seven insanların tercih edebileceği bir bölüm olan, bahçe bitkileri bölümü hakkında bilgiler vereceğiz. Bahçe bitkileri bölümü, bahçede yetişen her türlü bitkinin yetiştirilmesi, sulaması, toprak bakımı, bitkinin çoğaltılması gibi birçok konuları inceleyen bir bölümdür.  Bu anlamda, bahçe bitkileri bölümü seçecek olanlar için, doğayı sevmesi ve bitki, toprak ile haşır neşir olması beklenmektedir.

Bahçe Bitkileri Bölümü Başarı Sıralaması Kaçtır?

Üniversitelerde bulunan birçok bölüm için, başarı sıralamaları belirlenmektedir. Başarı sıralamaları, kişilerin gireceği bölüme dair alması gerektiği ve girmesi gerektiği sıralamayı göstermektedir. Eğer seçilen bölümün başarı sıralaması, sizinkini tutmuyor ise, bölüme giriş yapılamamaktadır. Başarı sıralamaları, üniversitelerden üniversitelere, farklılık göstermektedir. Bunun nedeni, alanında diğer üniversitelere nazaran daha iyi olan ve daha iyi akademik kadroya sahip olmasıdır. Bahçe bitkileri bölümü için, başarı sıralamaları sıkça sorulmakta ve merak edilmektedir. Buna göre, bahçe bitkileri bölümü için ortalama başarı sıralamaları şu şekildedir; en düşük başarı sıralaması 692351, en yüksek başarı sıralaması ise,279899’dur.

Bahçe Bitkileri Bölümünde Okutulan Dersler

Her bölümün kendine özel konuları ve dersleri bulunmaktadır. Bu dersler, kişinin alanında yetkinlik kazanması için, oldukça önemli bir yere sahip olduğu bilinmektedir. Bahçe bitkileri bölümünde okutulan dersleri, şu şekilde sıralayabiliriz. Botanik, bitki fizyolojisi, tarım tarihi ve deontoloji, tarla bitkileri, peyzaj mimarlığı, bahçe bitkileri hastalıkları, bahçe bitkileri ıslahı, bahçe bitkileri sağlığı, temel laboratuvar tekniği, bahçe bitkileri zararları, moleküler biyoloji, süs bitkileri yetiştiriciliği, turunçgiller, budama tekniği, mantar yetiştirme tekniği, budama tekniği, özel sebzecilik gibi birçok bahçe bitkileri bölümünde okutulan ders bulunmaktadır.

Bahçe Bitkileri Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bahçe bitkileri bölümü, özellikle toprak ve bitkileri seven insanlar tarafından tercih edilmektedir. Bahçe bitkileri bölümünün hangi üniversitelerde olduğu, oldukça merak konusudur. Bu anlamda, bahçe bitkileri bölümünün olduğu illeri şu şekilde sıralayabiliriz; Akdeniz, Ankara, Aydın, Bingöl, Bursa, Çanakkale, Erciyes, Iğdır, Isparta ve Malatya illerimizde bulunan üniversitelerde, bahçe bitkileri bölümü bulunmaktadır.

Bahçe Bitkileri Bölümünün İş Olanakları Nelerdir?

Bahçe bitkileri bölümünden mezun olan kişiler, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde çalışabilmektedirler. Bu anlamda Kpss sınavına girmeleri de gerekmektedir. Ancak, özel şirket ve kurumlarda, Kpss şartı aranmaz.

Bahçe Bitkileri Bölümü Kaç Yıllık Bir Bölümdür

Üniversitelerde bulunan bölümler, lisans ve ön lisans olarak 2’ye ayrılmaktadır. Bu anlamda, bahçe bitkileri bölümü, 4 yıllık lisans eğitimi ile başlamaktadır.

Bahçe Bitkileri Bölümünün Maaşları Kaçtır?

Bahçe bitkileri bölümünden mezun olan bir kişinin ortalama maaşları şu şekildedir; 4,200TL ile 5300TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir