Ben Kirke Kitabı Konusu Nedir?

Ben Kirke Kitabı Konusu Nedir?
08.10.2022 15:48
Bazı kitapları toplum içerisinde duyduğumuz zaman içeriklerini merak ederiz. Ben Kirke, Brooklyn Çılgınlıkları, Büyük Umutlar kitabı konusu nedir? Cehennem, Cimri kitabı konusu nedir? Sizler için araştırdık.

Madeline Miller, Ben Kirke adlı kitabında Yunan tanrılarının mücadelelerini anlatmıştır. Yunan tanrılarının mücadelelerini anlatan Ben Kirke mitolojik bir romandır. Kirke bu romanda ilahi bir bakış açısı ile bakarak yunan mitolojisindeki tanrıları ele almıştır.

Kirke kardeşleri tarafından dışlamam güçsüz görülen olduğu için üzülmektedir. Kardeşleri arasında gücünü en son keşfeden olduğu için Kirke’yi küçük görmektedirler. Kirke zamanla güçlerini farkına varır ve bunu diğerlerine de kanıtlamak ister.

Brooklyn Çılgınlıkları Kitabı Konusu Nedir?

Brooklyn Çılgınlıkları günümüz Amerika edebiyatının en seçili yazarlarından bir olan Paul Auster ‘in romanıdır.

Eski bir hayat sigortacısı ve emekli olan Nathan Glass, hastalığından ötürü ölümüne gün saymaktadır. Eşinden boşanmış olan Glass, tek çocuğu olan kızı ile de görüşmemektedir. Yalnız kalmak için kimsenin kendisini tanımadığı Brooklyn ‘e gider. Bir süre sonra uzun zamandır görmediği ve kayıp olan yeğeni Tom Wood ‘la karşılaşır.

Nathan Glass, Tom ile görüşmeye başlar ve çalıştığı kitabevine gider. Nathan, Tom ‘un patronu Harry Brightman ‘la tanışır ve sıkı dost olurlar. Kimseyi tanımadan geldiği bu şehirde Tom ve Harry sayesinde yeni insanlar tanır ve çevre edinir. Nathan tanıştığı yeni arkadaşlarının, gördüğü insanların acıları ve yaşam mücadeleleri ile kendi acısını unutmaya başlar.

Büyük Umutlar Kitabı Konusu Nedir?

Büyük Umutlar, İngiliz edebiyatının seçili edebiyat yazarlarından Charles Dickens ‘e ait romandır. Yazar dönemin İngiltere ‘sinde olan sosyo – ekonomik etkinin toplum üzerinde yarattığı sınıflaşma etkisini, fakirin çok fakir zenginin çok zengin olduğunu ve eğitim seviyesinin uçurumlarından bahsetmiştir.

Cehennem Kitabı Konusu Nedir?

Cehennem kitabı Dan Brown tarafından yazılmıştır.

Harvard Üniversitesinde Profesörlük yapan Robert Langdon başından vurulmuş bir şekilde hastane odasında gözlerini açar. Nasıl vurulduğunu ve hastaneye nasıl geldiğini hatırlamamaktadır. Camdan bakan Profesör gördüğü manzara karşısında şaşkına döner. Evinden binlerde kilometre uzaklıkta olan Floransa ‘dadır. Longdon sürekli kâbus görmekte ve gördüğü kabusların nedenini anlamaya çalışmaktadır. London, bu kabuslar sayesinde onu takip eden bir suikastçı kadın tarafından vurulduğunu hatırlar.

Floransa’nın dar ve tarih kokan sokaklarından Venedik, Langdon ‘ı insanlık tarihini sonsuza dek değiştirecek olan bir mekâna sürükler. Burası üç imparatorluğun merkezine ev sahipliği yapmış olan İstanbul ‘dur.

Cimri Kitabı Konusu Nedir?

Moliore tarafından yazılan Cimri kitabı, o dönemin Paris burjuvazisinin para tutkusunu anlatmaktadır.

Paris ‘in zengin burjuvalarından olan Harpagon, parayı ve altını çok sevmektedir. Parasının bitmesi ve altınlarının çalınma korkusu ile onları bir sandığa koyarak saklamıştır. Bir kızı ve bir oğlu olan Harpagon kızı Elisa ‘yı 50 yaşlarında zengin bir adam ile evlendirmek ister. Kızı ise babasının uşağı olan Valere ‘ye aşıktır. Valeri ‘de onu sevmektedir ancak Harpagon ‘un tepkisinden korktukları için bunu ona söyleyememektedirler.

Harpagon kızını evlendirmek istediği Senyör Anselme ‘yi akşam yemeğine davet eder. Yemek sırasında yapılan konuşmada Valeri ‘nin söylemlerinden rahatsız olur. Bu sırada hazinesinin çalındığını öğrenen Hargapon Valeri ‘den şüphelenir. Valeri aslında bu konuşmada Hargapon ‘un kızına olan aşkından bahsetmektedir. Bu sırada sohbet eden Anselme ve Valeri birbirlerine hayatlarından bahseder. Bu konuşma sonunda Anselme, Valeri ‘nin yıllar önce kaybettiği oğlu olduğunu anlar.

Hazineyi çalan ise oğlunun uşağıdır. Hazinesine kavuşan Harpagon ve ailesine kavuşan Valeri artık daha mutludur.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir