Bademli Pilav İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Bademli Pilav İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?
13.11.2022 15:19
Pilav çok tüketilen bir yemek alternatifi olarak bilinir ve pilavın çeşitlerinden bir tanesi de bademli pilav olarak karşımıza çıkmaktadır. Bademli pilav için gerekli malzemeler nelerdir? Bademli pilav yanına ne gider, ısıtılır mı, bademi nasıl pişirilir? Bademli pilav içine üzüm konur mu?

Tereyağlı, tane tane pilavın tariflerinin önünde saygıyla eğilirken, pilava duyduğumuz sevginin göstergesi olarak badem kokusuyla taçlandırılmış bir pilavla tarif kitapların arasını aralamış bulunuyoruz.

Et yemeklerinin yanına çok yakışacak bademli pilavla, misafir sofralarınıza seviye atlayabilmeniz mümkün.

Bu güzel pilav için gerekli malzemeler: 

·        1,5 su bardağı baldo pirinç

·        ½ su bardağı file badem.

·        1 avuç kuş üzümü (isteğe bağlı)

·         2tatlı kaşığı tereyağı

·         1 çimdik şeker

·         1 çay kaşığı tuz

·         2+¾ su bardağı sıcak tavuk suyu

Bademli Pilav Yanına Ne Gider?

Bademli iç pilavın yanına bamya veya taze fasulye yemeği gibi zeytinyağlıları tercih edebilmeniz mümkün. Fırında bütün tavuk pişirmekte bir seçenek. Kereviz salatası, mevsim salata tarifleriyle menünüzü zenginleştirebilmeniz mümkündür. Ayrıca,

·            Körili Tavuk Çorbası,

·            Ege Çöp Şiş (Çöpçü Çöp Şiş),

·            Köz Patlıcanlı Gavurdağ Salatası da bu tarifin yanına güzel gidecektir.

Bademli Pilav Isıtılır Mı?

Artan pilavı tekrar ısıtıp yemek gıda zehirlenmesine yol açabilmektedir. NHS, kalan pilavı yeniden ısıtıp yemenin insan sağlığı için tehlikeli olduğunu söylemiştir. Zira artan pilavı yeniden ısıtmak gıda zehirlenmesine yol açabilmektedir.

Eğer pilav piştikten sonra onu çok uzun süre oda sıcaklığında bırakırsanız pirincin içindeki bu sporlar bakteriye dönüşebilmektedir. Ve bu bakteri de çoğalarak kusma ve ishale yol açan toksinleri üretmektedir.

Diğer bir deyişle, pişen pilav oda sıcaklığında ne kadar uzun süre kalırsa bakteri de onu daha fazla etkileyecek ve yenemeyecek kadar tehlikeli bir hale sokması mümkündür. Dolayısıyla eğer pilavı sonradan ısıtıp yeme gibi planlarınız varsa pilavı nasıl sakladığınızın hayati önem taşıdığını da unutmamanız gerekmektedir.

Bademli Pilavın Bademi Nasıl Pişirilir?

·        Sıcak suda kabuklu bademler bir süre bekletilerek, kabukları soyulmalıdır.

·        Pilav tenceresinde, tereyağı ve sıvı yağ birlikte eritilmelidir. Kabukları soyulan bademler, yağda çok az kavrulmalıdır. Üzerine ayıklanmış ve yıkanmış pirinç eklenerek, kavurmaya devam edilmesi gerekir.

·        Varsa tavuk suyu, eğer yoksa normal su ilavesi yapılıp tuzu eklenmeli ve ocağın en düşük derecesinde, yaklaşık 20 dakika pişmeye bırakılmalıdır. Normal su kullanılıyorsa, 1 tablet tavuk bulyon eklemek pilavınıza lezzet katar.

·        Pilav pişmeye yakınken, ince ince doğranmış bir tutam maydanoz pilava eklenebilir.

·        Altı kapatılıp havlu kağıt serilerek, demlenmeye bırakılmalıdır.

Bademli Pilav İçine Üzüm Konur Mu?

Kuş üzümü C, A ve B vitaminleri içerdiği bilinmektedir. Bu yüzden bademli pilavın içine de çok yakışacaktır.

Kullanmadan önce üzerlerindeki küçük saplar ayıklanır, ayrıca yıkanarak siyah suyunun akması sağlanması gerekmektedir. Ilık suda bekletilerek şişirilmelidir, böylece pişerken kaybedeceği su yeniden kazandırılmış olacaktır.

Tarifi yaparken pirinç tane tane olunca baharatları ekleyip kuş üzümünü ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz. Suyunu ekledikten sonra kaynamaya başlayınca ocağın altını tamamen kısıyoruz ve pişmeye bırakmamız gerekiyor. Suyunu çekince üzerine kağıt havlu kapatıp kapağını kapatmalısınız. Dinlenen pilavımızı sıcak servis edebilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir