Ayvalık Tostu Kalorisi Ne Kadardır?

Ayvalık Tostu Kalorisi Ne Kadardır?
09.09.2022 20:26
Ayvalık tostu hem öğrencilerin hem de yetişkinlerin severek tükettiği bir tost çeşididir. Ayvalık tostu kalorisi ne kadardır, nerede yenir, besin değeri nedir, diyette yenir mi, hamileler yiyebilir mi, ekmeği nasıl yapılır?

Ayvalık tostu birçok kişi tarafından beğenilerek yenen tost çeşitlerinden birisidir. Ancak içinin çeşitliliği ve ekmeğinin büyüklüğü yüzünden içinde bulunan kalori yemek isteyenler tarafından merak edilmektedir. Ayvalık tostu orta boyutta olanı için içinde ortalama olarak 414,64 kalori ve 44,24 de karbonhidrat bulundurmaktadır.

Ayvalık Tostu Nerede Yenir?

Ayvalık tostu isminden de anlaşılacağı şekilde Balıkesir ilimizin Ayvalık ilçesinde meşhur olan bir tosttur bu yüzden ayvalık tostunun en iyisi Balıkesir de yenilebilmektedir.

Ayvalık Tostu Besin Değeri Nedir?

Ayvalık tostu besin değeri açısından içeriğinde 44,24 g karbonhidrat, 20,13 gram yağ, 15,57 gram protein, 325,72 gram kalsiyum, 604,42 gram A vitamini, 2,46 gram lif, 520,54 gram sodyum, 245,82 gram sodyum ve 10,24 C vitamini bulundurmaktadır.

Diyette Ayvalık Tostu Yenir Mi?

Diyet yapan kişiler sürekli diyet de ne yiyip ne yiyemeyeceklerini merak etmektedirler. Bu merak edilen besinlerden birisi de ayvalık tostudur. Diyetisyenlere göre ayvalık tostu içinde barındırdığı yağ, karbonhidrat ve kaloriden dolayı diyet yapan kişilere yenmesi önerilmemektedir.

Ayvalık Tostu Ekmeği Nerede Satılır?

Ayvalık tostu yapmak isteyen kişiler için tost ekmeğini nereden satın alabilecekleri hakkında bilgi verecek olursak; market, bakkal ve internet üzerinden satın almak mümkündür.

Ayvalık Tostu Ekmeği Nasıl Yapılır?

Öncelikle tereyağını yakmadan eritin ve soğumaya bırakın. Sütü ve suyu bir karıştırma kabına koyun ve mayayı hızlı bir şekilde etkinleştirmek için ısıtın. Şeker ve mayayı ekleyin. Yağ ekleyin, 450 gr un ve tuz ekleyin. 2-3 dakika karıştırmadan bekleyin. Ardından mikseri orta hızda çalıştırın. Gluten zincirlerinin oluşması için yaklaşık 8 dakika bekleyin. Hamurun durumuna göre yumuşak un ilave edilebilir. Hafifçe ele oturan yumuşak bir hamur olacak. Bu sırada hamuru çırpma tekniğini kullanmak hamurun yüzeyini pürüzsüz hale getirecek ve bir sıyırıcı yardımıyla çıkarılabilir.

Fermantasyonun ilk aşaması ortam sıcaklığına bağlıdır. 45 dakika yeterli. Hamur iki katına çıktığında tezgaha geri alın, gerekirse un serpin ve yoğurun. 7 eşit parçaya bölün ve küçük somunlar haline getirin.

Ayvalık Tostu ve Kumru Arasındaki Fark Nedir?

Ayvalık tostu ve kumru birbirinden çok farklı iki besindir ayvalık tostu içeriğinde tost ekmeği, domates, kaşar, sucuk, sosis, salatalık turşusu ve rus salatası bulunmaktadır kumrunun içeriğinde ise İzmir kumru ekmeği, İzmir tulumu, domates, biber, salam, kaşar peyniri, kömürde kızartılmış sucuk ve domates bulundurmaktadır.

Ayvalık Tostu Hangi Peynirden Yapılır?

Yaklaşık 250 yıllık geçmişi olan Mihalici peyniri, adını Bursa Karaçabey'in eski adı olan Mihalici semtinden almaktadır. Bugün Bursa, Balıkesir ve İzmir ilçelerinde üretilmektedir. Yüzeyi ince ve beyaz görünümde olup tadı yağlı ve tuzludur.

Hamileler Ayvalık Tostu Yiyebilir Mi?

Hamilelik döneminde ayvalık tostu yenip yenemeyeceği hakkında farklı tartışmalar vardır. Bu noktada yapılan açıklamalar göz önüne alındığı zaman, fazla tüketilmemesi durumunda yenmesinde bir sakınca yoktur.

Ayvalık Tostu İçinde Neler Var?

4 dilim tost ekmeği.

8 dilim kaşar.

6 adet kokteyl sosis.

8 dilim sucuk.

1 adet domates.

2 adet salatalık turşusu.

4 yemek kaşığı (tepeleme) rus salatası

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir