Ayakkabı Tasarımı Myo Bölümü Kaç Yıllık?

Ayakkabı Tasarımı Myo Bölümü Kaç Yıllık?
13.08.2022 16:51
Ayakkabı tasarımı bölümü hem zevkli hem de iş olanağı yüksek bir bölümdür. Ayakkabı tasarımı kaç yıllık bir bölüm? Ayakkabı tasarımı başarı sıralaması ne, hangi üniversitelerde var ve ne kadar kazanır, nerede çalışabilir? Bu yazımızda ayakkabı tasarımı bölümü ile ilgili merak edilenleri derledik.

Tasarım bölümleri, son dönemde sosyal medyanın ve ürün çeşitliliğinin artması ile birlikte, oldukça tercih edilmekte olan bölümler arasındadır. Alınan eğitimler ile birlikte, kişiler ayakkabı tabanı, içini, dışını ve dış tasarımını gerçekleştirmekte yetkinlik kazanmaktadırlar. Ayakkabı tasarımı bölümünden mezun olanlar, iş imkanları konusunda oldukça öne çıkmaktadırlar. Çok spesifik ve göz önünde bulunmayan ayakkabı tasarımcılığında, iş imkanları oldukça fazladır. Bir başka soru ise, ayakkabı tasarımcısı olmak için, kaç yıllık okunması gerektiğidir. Bu anlamda, ayakkabı tasarımı bölümü okuyanlar, meslek yüksek okullarında 2 yıllık öğrenim görmektedirler. 2 yıllık eğitim dönemlerinde, mesleğe yönelik çalışmalar yaparak, okul bitiminde meslekte çalışmaya hazır hale gelmektedirler.

Ayakkabı Tasarımı Myo Bölümünün Başarı Sıralaması Nedir?

Birçok bölümün, farklı puan türlerine özgü başarı sıralaması bulunmaktadır. Bu anlamda, bölümün öngördüğü kriterler ve sıralama ölçütleri içerisinde, kişiler istedikleri bölümlere yerleşebilmektedirler. Ayakkabı tasarımı meslek yüksek okulu bölümü, son dönemlerde oldukça tercih edilmekte ve revaçtadır. Tercih edilebilir ve sıkça alım yaptıkları için ise, başarı sıralamaları yıldan yıla değişkenlik gösterebilmektedir. Bu anlamda, ayakkabı tasarımı meslek yüksek okulu bölümlerinin ortalama başarı sıralamaları şu şekildedir; en düşük ayakkabı tasarımı bölümü puanı 171, en yüksek ise 227 puandır.

Ayakkabı Tasarımı Myo Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Günümüzde, hemen hemen her ilde üniversite bulunmaktadır. Üniversitelerin fazla olması, bölümlerin de fazlalaşmasına ve çeşitlenmesine sebep olmaktadır. Bu anlamda, üniversite sınavına giren kişilerin sadece çok az bir kısmı istediği bölüme yerleşememektedir. İlden ile değişen taban puanları, büyük okullara göre tabi ki daha aşağıdadır. Bu anlamda ayakkabı tasarımı meslek yüksek okullarında bulunan bölüm, belirtilen illerde bulunmaktadır; Ankara üniversitesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniversitesinde, ayakkabı tasarımı bölümü bulunmaktadır.

Ayakkabı Tasarımı Myo Bölümü İçin Kaç Net Gerekir?

Her bölümün, kendine ait puan türünde belirli sayıda net alınması gerekmektedir. Alınan netler ile birlikte, adayların puanları hesaplanır. Puanı hesaplamalarının sonucunda ise, kişinin istediği bölüme girip giremeyeceği belirlenmektedir. Net sayılarının önemi, üniversiteye giriş ve istenilen bölüm için oldukça büyük önem arz etmektedir. Ayakkabı Tasarımı Myo bölümü için ortalama şu kadar net gerekmektedir; TYT Türkçe 22, TYT sosyal 13, TYT matematik 1, TYT Fen 0,75 net olmak üzere, ayakkabı tasarımı bölümlerine bu netler ile birlikte yerleşilebilmektedir.

Ayakkabı Tasarımı Myo Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Ayakkabı tasarımı bölümü mezunları, girecekleri özel şirketlerde, ayakkabı tasarlamaktadırlar. Bu anlamda, iş olanakları oldukça fazladır.

Ayakkabı Tasarımı Myo Bölümünün Önü Açık Mı?

Ayakkabı tasarımı bölümü mezunları, diğer bölümlere göre daha hızlı iş bulmaktadır. Bunun nedeni, diğer bölümlere nazaran ayakkabı tasarım bölümü, daha az tercih edilmektedir. Bu da ayakkabı tasarımcılarının azalması ve talebinin artmasına neden olmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir