Ayak Şişmesi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Ayak Şişmesi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler
17.11.2021 18:00
Ayak Şişmesi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler. Ayak şişmesi kaç günde geçer, ayak şişmesi için hangi bölüme gidilir, ayak şişmesi için çorap tedavisi nedir? Tüm bu soruları sizler için yanıtladık.

Yaşlı ve erişkin insanlarda sıklıkla yaşanan ayak bileği ve bacak şişmesi gibi sorunlar pek çok kişinin muzdarip olduğu bir konudur. Bu şişmeler vücudun her iki tarafında veya sadece ayaklarda meydana gelebilir alt gövde de bu durumdan sadece ayaklar etkilenirken ayak bilekleri ve bacaklarda bu etki alanının içine girebilmektedir. Ayak ve bacak bileği gibi şişmeler ciddi bir problem ortaya çıkarmazken bu şişlikler bazen ciddi boyutlara ulaştığı anda tedavi edilmesi gereken sağlık problemleri haline gelebilir.

Ayak şişmesine sebep olan sorunlar ise aşırı kilo almak, çok uzun süre ayakta kalmak ya da oturmak gibi fiziksel problemlerden kaynaklanabilir. Bunun yanı sıra vücudun içerisindeki bazı olaylarda ayak ve bacak şişliği gibi problemlere sebep olabilir. Östrojen ve testesteron hormonları, steroidler monoamin oksidaz inhibitörleri, ibuprofen ve Aspirin gibi steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar, hormonal değişiklikler, bacakta kan pıhtısı bulunması, yaralanma enfeksiyon gibi pek çok nedenin ayak ve bacak şişliğine neden olduğunu söyleyebiliriz. Bu gibi durumlarda genelde ayak şişlikleri belli bir süre etkisini gösterdikten sonra geçebildiği gibi ciddi problemlerin doğurduğu ayak şişliklerinde tedavi yöntemlerine başvurmak gerekir.

Ayak Şişmesi Kaç Günde Geçer?

Ayak şişmesi durumlarında evde kendi yöntemlerimizle uygulayabileceğiniz bazı tedaviler ayak şişmesi etkisini suresini daha da kısaltmak için uygulayabileceğiniz yöntemlerdir. Ayak şişmesinin tedavi edebilmek için hareket etme, tuz tüketmeme, uygun kıyafet seçimleri, sağlıklı kilo kontrolü, şişlik önleyici yardımcı malzemeler kullanma ve hareketsizlikten kaçınma ile birlikte ayak şişmesi problemlerini en aza indirebilirsiniz. Çünkü damardaki kanın pıhtılaşması hareketsizliğin sebep olduğu bir etken olabildiği için bu ayak şişliklerine sebep olabilmektedir. Bununla birlikte yanlış beslenmeden dolayı da vücutta oluşan olumsuzlukların sebep olması ile birlikte vücutta ayak şişmesi olarak belirti gösterebilir. Kişiden kişiye değişik nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen ayakta şişlik problemleri tam bir iyileşme süresi olarak herkese göre değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden 1 gün ile 1 hafta arasındaki bir süre zarfı veya başka bir ciddi problemden kaynaklanıyorsa daha uzun bir süre ile iyileşme süreci geçirilebilir .

Ayak Şişmesi İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Ayak şişmesi yaşadığınız durumlarda ayak şişmesinin yanısıra yanma ve şiddetli bir ağrı hissediliyorsa bunun nedeni pek çok farklı sorundan kaynaklanıyor olabilir. Bu şişmenin sebebi damar tıkanıklığı veya ayaklarda yıpranma, yanma, sıkışma, iltihaplanma gibi durumlar olabilir bu tür sorunlar için ise ortopedi uzmanına görünmek gerekir. Eğer şişme problemleri sürekli olarak devam ediyorsa bacak ve ayak damarlarının da kontrol edilmesi gerekebilir bu yüzden de başvurulabilecek tıbbi birim olarak kalp ve damar cerrahisi seçilebilir. Yani ayak şişliğinin neyden kaynaklandığını ve nasıl belirtiler gösterdiğine göre değişik bölümlere tedavi olmak  gerekebilir.

Ayak Şişmesi İçin Çorap Tedavisi Nedir?

Ayak şişmesi gibi şikayetleri olan insanlar bu probleme neden olabilecek etkenleri en aza indirmek için özel çoraplar kullanabilirler. Bu özel çoraplardan olan kompresyon çorapları özel sıkıştırma teknolojisi ile hazırlamıştır. Bu çorabın amacı vücudun özelikle ayak bölgesinde kanın toplanmasını önleyerek kan akışını hızlandırmak ve bunun sonucunda da ödem oluşumunu engellemek için kullanılmaktadır. Bu çorabı ameliyat olan insanların, diyabetli hastaların, bacaklarda kan birikme problemi yaşayanların, uzun seyahate çıkacakların kullanabileceği bir çoraptır. Ayrıca sürekli olarak ayakta kalan ve hamilelik süreci yaşayan insanların da ayakta şişlik problemi yaşamaması için önerilmektedir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir