Armut Kaç Günde Bozulur?

Armut Kaç Günde Bozulur?
13.10.2022 18:23
Tüketeceğimiz yiyecekleri doğru koşullarda saklamak, onların ömürlerini uzatarak uzun süre taze kalmalarını sağlayacaktır. Armut kaç günde bozulur, açılan süt, açık krema, açılmış antibiyotik kaç günde bozulur? Açık bira, açılmış ton balığı, açılmış sucuk kaç günde bozulur? Sorularınızın cevaplarını sizler için araştırıp hazırladık…

Armut, yaz ve sonbaharın gözde meyveleri arasında yer alır. Armut, tek başına veya tatlılar ve salatalar dahil olmak üzere çeşitli yemeklerde tüketilebilen tatlı ve çok yönlü üründür. Tek bir adet armut günlük lif ihtiyacının yüzde 18'ini karşılamaktadır. İçerdiği lif nedeniyle armut sindirim sistemi için son derece yararlıdır. Genel olarak armut çeşitlerinin soğukta muhafaza koşulları -1 °C ile 2 °C'de ve nemde 1-3 ay kadardır. Sonrasında bozulmaya başlayacaktır.

Açılan Süt Kaç Günde Bozulur?

Sağlığa birçok faydası olan süt, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin içeriğe sahiptir. Zengin içeriği sayesinde bilhassa gelişim dönemindeki çocukların kemik gelişimine destek sağlamaktadır. Süt sadece protein kaynağı değil aynı zamanda hamur işi ve tatlıların da ana malzemelerindendir.

Pastörize edilmiş günlük sütü buzdolabında saklamak gerekmektedir. Sütün ağzı açıldıktan sonra, 2 gün içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Sütün ağzı açıldıktan sonra yeniden buzdolabına tekrar konulması doğru olmayacaktır.

Marketten satın alınan UHT süt, ağzı açılmadan mutfak dolabında yaklaşık 4 aya kadar tutulabilir. Sütün ağzı açıldıktan sonra kalan ömrü 3-4 gün arasında değişmektedir. Bu yüzden sütü açtıktan sonra en fazla 4 gün içinde tüketmek gerekmektedir.

Çiğ süt ise ne soğuk ne de sıcak bir ortamda tutulmamalıdır. Oda sıcaklığında 5-6 saat bekletilebilir. Çiğ süt buzdolabında 48 saat yani iki gün saklanabilir. Çiğ süt kaynadıktan sonra ise en fazla 12 saat içinde tüketilmelidir. 

Açık Krema Kaç Günde Bozulur?

Krema son zamanlarda Türk mutfağında yerini bulan; çorba, makarna, soslu et-tavuk yemeklerinde kendini gösteren bir süt ürünlerindendir. Bahsettiğimiz krema pasta kreması veya krem şanti gibi bir ürün değildir. Süt kreması olarak bilinen şekersiz, biraz kıvamlı, genelde küçük karton kutularda satılan kremadır. Paketi açılmış olan krema buzdolabında 5-6 gün, derin dondurucuda ise 3 ay saklanabilmektedir. Yemeklerde kullanırken bozulup bozulmadığına dikkat edilmelidir. Ciddi gıda zehirlenmelerine neden olabilmektedir.

Açılmış Antibiyotik Kaç Günde Bozulur?

En sık kullanılan ilaçlardan ağrı kesiciler ve ateş düşürücü şuruplar, tedavi bitiminden sonra son tüketim tarihi bitimine kadar kullanılabilirken, sulandırılan antibiyotiklerin, enjeksiyon ürünleri ve göz merhemlerinin tedavi bitiminden sonra kalanı atılmalıdır.
İlaçlar, 15-25 derece arasında oda sıcaklığında tutulmalıdır. Ağrı kesiciler, özellikle çocuklar için kullanılan ateş düşürücü şuruplar, toz biçiminde ve su ile sulandırılmayan antibiyotikler ve bunun gibi ilaçlar ağızları tam olarak kapatılmalıdır. Güneş görmeyen serin bir yerde ve kutusunda saklanmalıdır. Bu koşullarda saklanan ilaçların tedavi bittikten sonra atılmasına gerek yoktur. Çünkü, saklama koşulları yerine getirilmiş ve görünümünde değişiklik olmamış bu tip ilaçlar, son kullanma tarihine kadar gönül rahatlığıyla kullanılabilmektedir.

Açık Bira Kaç Günde Bozulur?

Biranın şişelendikten sonra ne kadar süre içilebileceği, biranın türüne ve saklama koşullarına bağlı olarak değişmektedir. Tipik olarak, bira şişelendikten sonra 2-3 ay içinde içilmelidir. Özellikle ev yapımı biralarda doğru koşullar sağlandığında son tüketim tarihi daha da uzun olabilmektedir. Bilinen hiçbir patojen biranın içinde yaşayamadığından, teknik olarak açılmış bir bira içilme süresi haftalarca olabilir. Buna rağmen uzun süre açık kalmış bira tat ve dokusunu kaybedeceğinden içilmesi doğru olmayacaktır.

Açılmış Ton Balığı Kaç Günde Bozulur?

Açılmış ton balığı, ambalaj açıldıktan sonra kalan miktarı üzerini kapatacak şekilde Ayçiçek yağı ekleyerek saklamak iyi bir seçenek olacaktır. Buzdolabında ağzı kapalı cam bir kap içerisinde saklanıp, 1 gün içerisinde tüketilmesi gerekmektedir.

Açılmış Sucuk Kaç Günde Bozulur?

Eğer sucuğun paketi açıldıysa ve kalan sucuğu güvenli bir şekilde muhafaza etmek istiyorsanız, sucuğu önce bir kağıt havluyla ardından ise streç filmle sararak paketlemelisiniz. Böylece sucuğun hava ile doğrudan teması kesilecek ve 1-2 hafta boyunca buzdolabında saklanabilecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir