Kıyma Harcı Tuzlu Olursa Ne Yapılır?

Kıyma Harcı Tuzlu Olursa Ne Yapılır?
13.11.2022 21:27
Yaptığımız yiyeceklerde tuzu fazla koyduğumuzda bu durumun nasıl düzeleceğini merak ederiz. Kıyma harcı, tarhana hamuru, keşkek tuzlu olursa ne yapılır? Kurabiye, kavurma, lahmacun tuzlu olursa ne yapılır? Sorularının cevaplarını sizler için derledik.

Kıyma ve kıyma harçları neredeyse her çeşit yemekte kendilerine yer bulmaktadır. Hatta bazı insanlar için içerisinde kıyma olmayan bir yemek düşünmek oldukça zordur. Bu bağlamda kıyma harcına eklediğiniz baharatların dengesini iyi sağlamanız gerekmektedir. Aksi takdirde kıymanızın tadı acı olacaktır.

Tuzu fazla kaçan bir kıyma harcının tuz tadını azaltmak için birkaç yöntem bulunmaktadır. Yemeğiniz sulu yemek olacaksa yemeğinizin suyuna ekleyeceğiniz kesme şeker veya patates tuz tadını azaltacaktır. Diğer yöntemler ise kıyma harcınıza birkaç damla limon suyu eklemek ya da sirke eklemek olacaktır.

Tarhana Hamuru Tuzlu Olursa Ne Yapılır?

Tarhana Türkiye’nin genelinde oldukça fazla sevilen ve tüketilen çorba türlerinden bir tanesidir. Tarhana çorbası için hazırlayacağınız tarhanaları öncelikle hamur halinde yapıp kurutmanız gerekmektedir. Bu noktada tuzu fazla kaçırmak da oldukça sık rastlanan bir durumdur.

Eğer hamur halindeyken tuz tadını azaltmak istiyorsanız malzemeleri arttırmak en iyi çözüm olacaktır. Öte yandan çorba halinde tuz tadını azaltmak daha zor olacaktır. Yine de çorbanıza bir miktar fazla su eklemek de tuz tadını azaltmak açısından iyi bir tercih olarak nitelendirilebilir.

Keşkek Tuzlu Olursa Ne Yapılır?

Düğün ve kutlamaların vazgeçilmez yemeklerinden bir tanesi olan keşkek Türkiye’nin genelinde oldukça sevilen bir yemek türüdür. İçerisinde bulundurduğu et ve buğday oranı ile oldukça fazla sevilmektedir. Bu yemeğin tuzunun fazla kaçması durumunda yapabilecekleriniz ya birkaç damla limon eklemek ya da birkaç damla sirke eklemektir.

Kurabiye Tuzlu Olursa Ne Yapılır?

Kurabiyeler gündelik hayatta sıklıkla tüketilen yiyeceklerdir. Kimileri için çay veya kahvenin yanında kesinlikle tüketilecek yiyecekler arasında yer alır. Bazıları içinse sadece tek başına yenilebilecek bir şeydir.

Bu noktada hamurunu hazırlarken tuz oranını tutturmak çok önemlidir. Eğer kurabiyenin tuzu fazla kaçarsa istenen kıvama ve dokuya sahip olamayacaktır. Tatlı bir kurabiye yapıyorsanız içerisine bir miktar daha bal veya şeker temelli malzeme atmanız iyi bir tercih olacaktır. Tuzlu kurabiyeler içinse birkaç damla limon suyu kullanmak işi çözecektir.

Kavurma Tuzlu Olursa Ne Yapılır?

Kavurma Türk mutfağında kırmızı eti saklamak için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemle saklanan kırmızı etlere ise kavurma denmektedir. Türk mutfağında özellikle Kurban Bayramından sonra sofralarda yerini alan kavurma önemli bir yere sahiptir.

Etlerin kuşbaşı doğrandıktan sonra suda kaynatılıp suyunun süzülmesi ile yapılan kavurma aynı zamanda bir yemek türüdür. Bir başka tencerede ise tuz ile harmanlayıp kızartarak sofralarda yerini almasını sağlarız. Kavurmanız olması gerekenden daha tuzluysa birkaç kesme şekeri ekleyerek yeniden kaynatabilirsiniz. Şekerden başka olarak; limon suyu, patates, süt gibi ürünlerle de harmanlayarak tuzunu azaltabilirsiniz.

Lahmacun Tuzlu Olursa Ne Yapılır?

Lahmacun, yeşillik ve ayran ile oldukça sık tüketilen yiyeceklerden bir tanesidir. İçinde kıyma, yeşil biber, soğan, maydanoz, baharat, tuz, sıvı yağ, un gibi gıdaların karışımı ile yapılmaktadır. Türk mutfağında oldukça tüketilen lahmacun Şanlıurfa ‘nın meşhur yemeklerinden bir tanesidir.

Yapımı oldukça zor olan yemeklerden bir tanesi de lahmacundur. Tuzu fazla gelen lahmacununuza yeşillik ekleyerek ya da limon dökerek tuz oranını azaltabilirsiniz. Limon, lahmacuna fazla gelen tuzun emilmesini sağlayacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir