Araba Lastiği Neden İner?

Araba Lastiği Neden İner?
15.11.2022 22:01
Araba lastikleri ile ilgili olumsuz durumlar hakkında araştırmayı sizler için gerçekleştirdik. Araba lastiği neden iner, neden çatlar, neden yarılır? Neden şişer, neden ısınır, neden balon yapar?

Arabalarımızı kullandığımız her gün başımıza olumsuz durumlarda gelebilir. Bu yüzden arabalarımızın aylık ve yıllık olmak üzere genel bakımlarını yapmakta fayda vardır. hem arabanızı uzun ömürlü kullanır hem de arabanızın değerini satarken daha da arttırmış olursunuz. En çok problem olan sorunlar arasında lastiğin inme engelidir. Lastik engeli ile karşı karşıya geldiğinizde aklınıza gelen ilk nokta arabanın lastiğine çivi tarzı bir şeyin batması. Ucu sivri taş ve ona benzer aletler lastiğin sonunu getirecek cinsten olabilir.

Araba Lastiği Neden Çatlar?

Araba lastiğinin çatlama nedenlerinden biri kaldırımı ya da daha sert bir yüzeye çarpmasından meydana gelir. Özellikle park yapımı sırasında ya da uzun trafik zamanlarında araba kullanımlarına ekstra dikkat edilmesi gerekir. Çünkü sıkışık bir alan olması ve arabanın da bu dar alanda hızlı hareket etmesi sonucu çatlama sorunu meydana gelir.

Bu sebepten ötürü arabanızı kendinizi kolluyor gibi hareket ederek kullanmakta yarar olur. Yani girdiğiniz her sokak ve caddenin alt yapısına bakarak ona göre bir araba kullanımı yapmak şarttır. Araba alırken de lastiklerini kontrol ederek alalım. Her anlamda bizi maliyet konusunda zarara uğrattığı için bu konu hakkında bilgili olmak gerekir.

Araba Lastiği Neden Yarılır?

Araba kullanan herkes bilir. Her an arabanın başına bir şey gelir. Bu sorunlardan biri de lastiğinin yırtılması olmaktadır. özellikle kötü ve taşlı arazilerde araba lastiği yırtılması çok fazla meydana gelir. Çünkü sivri uçlu taşların batması veya çivi gibi her tür delici şeyler arabanın lastiğine anında zarar vererek lastiğin delinmesine neden olmaktadır. çünkü lastik dokunulduğunda sert olsa da hassas bir yapıda üründür. Arabalarınızı ayak da tutan bir ürün olması ani delinme ile yarılmaları meydana getirmektedir.

Araba Lastiği Neden Şişer?

Lastiğin karkas tellerinin darbe alması sonucu lastik şişer. Bu durumda yola gitmenizde sıkıntılar çıkar. Hız yapmama gibi durumlarda ani kazalara neden olabilir. eğer lastiğinizde şişme gibi bir durum hissediyorsanız hemen tamirciye götürerek gerekli kontroller yaptıktan sonra yolunuza devam etmenizi öneriyoruz. Çünkü bu olumsuz durum ciddi sorunlara neden olabilir.

Araba Lastiği Neden Isınır?

Arabanın çok fazla dik yokuşlara çıkarken patinaj yapması ve kötü arazilerde frene basması ile arabayı zorlaması durumunda ısınır. Çünkü arabanın gitmesini sağlayan ve yere temas eden lastik olduğu için ilk darbeyi o alır. Bu yüzdende de ısınma ve aşınma gibi olumsuz olaylar başınıza gelebilir.

Araba Lastiği Neden Balon Yapar?

Lastiğin yan tarafı yani yanak kısmı olarak adlandırılan bölge deforme yaparak darbe alır. Bu durumda arabanın lastiğinin balon yaptığını görürsünüz. Bu durumda hızlı şekilde sürdüğünüzde arabanın lastiği aniden inerek herhangi bir kaza meydana gelebilir. Bu durumda ani müdahale ederek lastiği normal seviyeye indirmelisiniz. Eğer çatlak veya yarık gibi problemler varsa yol yardım ile arabanızdaki sorunu çözüme kavuşturmuş olursunuz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir