Ankastre Fırın Çok Elektrik Yakar Mı?

Ankastre Fırın Çok Elektrik Yakar Mı?
03.11.2022 21:34
Mutfağı aktif olarak kullanan kişiler mutfak araç gereçleri ile epey içli dışlı olurlar, ankastre fırın da bunlardan bir tanesidir. Ankastre fırın çok elektrik yakar mı, çalışınca sigorta atıyor sorunu nasıl çözülür, contası nasıl takılır? Ankastre fırın çalışıyor ama ısıtmıyor nasıl çözülür, camı arası nasıl temizlenir? Ankastre fırına dair bilinmeyip merak edilmekte olan tüm bu soruları sizler için araştırdık ve haberimizde tüm yanıtları derleyip sizlere detaylıca sunduk.

Elektrik enerjisini ısıya dönüştüren aletler çoğunlukla fazla elektrik harcamaktadırlar. Ankastre fırınlar da elektrik enerjisini ısı enerjisine çevirdikleri için bu tür fırınların çok elektrik harcayıp harcamadıkları merak edilmektedir. Ankastre fırınlar genellikle standart bir ölçüye sahiptirler ve mutfaklarda kullanılırlar. Ankastre fırınlar çoğunlukla saatte ortalama 2.5 kWh elektrik harcamaktadırlar. Fırının bulunmuş olduğu sıcaklık seviyesi ve kullanıldığı süre de elektrik tüketimini doğrudan etkileyebilmektedir. Örneğin, haftada üç kez çalıştırılan bir ankastre fırın ayda yaklaşık 30 kWh elektrik tüketmiş olur. Mikrodalga fırın ise çoğunlukla saatte ortalama olarak 700 kWh ile 1.2 kWh elektrik enerjisi tüketirler. Mikrodalga fırınların enerji tüketimleri oldukça azdır. Bunun sebebi de mikrodalga fırınların çok az güç ile çalıştırılmalarıdır.

Ankastre Fırın Çalışınca Sigorta Atıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Fırın çalıştırıldığında sigorta atıyor ise öncelikle priz kontrol edilmelidir. Prizin erimediğinden emin olunmalıdır. Terminaller kontrol edilmelidir ve sıkı bir hale getirilmelidir. Bununla birlikte elektrik kablolarının sağlamlığına da bakılması gerekmektedir.

Ankastre Fırın Çalışıyor Ama Isıtmıyor Nasıl Çözülür?

Çalışıyor gözüken ama ısıtmayan fırınlar ile sık sık karşılaşılmaktadır. Bunun sebebi ise çoğunlukla termostattır. Rezistans ya da termostatta arıza meydana gelmiştir ve yapılması gerekmektedir.

Ankastre Fırın Contası Nasıl Takılır?

Ankastre fırınların contaları aslında kapatma contalarıdır. Isı kaybının önlenmesini ve duman ile koku çıkmasını engellemektedirler. Fırın contasının takılması oldukça basittir. Contanın yerinin belirlenmesi gerekir. Eski bir conta bulunuyor ise çıkarılır. Yeni conta eskisinin yerine takılır. Doğru oturup oturmadığı kontrol edilir.

Ankastre Fırın Camı Arası Nasıl Temizlenir?

Bulaşan onca yağ ve kir ile fırın camı temizlemek oldukça zordur. Ankastre fırınların camlarının temizlenmesi ise oldukça basittir. Fırın camını temizlemek için gerekli birkaç malzeme bulunmaktadır. Sıcak su ya da sirke, alüminyum folyo ve karbonat fırın camının temizlenmesi için yeterlidir. Öncelikle fırın kapağının iki tarafına da sıcak su dökülmelidir. Cam kaplanana kadar kabartma tozu serpiştirilir. 30 saniye kadar bekletilmesi gerekmektedir. Folyo ile bir top uluşturulur ve cam dairesel hareketler ile ovulur. Bu işlemin ardından nemli olan bir kağıt havlu ile fazlalıklar temizlenir. İz kaldıkça su ile tekrar temizlenebilir. Kuru bir havlu yardımı ile de cam silinebilir. Sonucunda parlayan bir cam elde edilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir