Alkol Gusül Gerektirir Mi?

Alkol Gusül Gerektirir Mi?
14.10.2022 16:25
Dinimizin kuralları arasında temizlik çok önemlidir. Gusül de bu temizlenme şekillerindendir. Alkol, zevk suyu, cinsel organla oynamak, rüyada boşaldığını görmek, sürtünmek gusül gerektirir mi? Ara kanama, adetliyken rüyalanmak, adetliyken cünüp olmak gusül gerektirir mi?

Dini bir bütün yaşamak için hem ruhen hem de fiziken temizlenmeliyiz. Alkol konusunda da kullandıktan sonra gusül gerektirir gibi sorular sorulur. Alkol kullanmak günahtır. Fakat gusül abdesti almanıza gerek kalmaz. Çünkü içilen madde fiziken kirlenme gibi bir olay yaratmamaktadır. Allah katında günaha girmiş olacaksınız. Gusülü fiziksel olarak karşılıklı ya da tek başına bozacak olaylardan dolayı almanız gerekir.

Zevk Suyu Gusül Gerektirir Mi?

İnsanoğlunun yaşamını sürdürmesi gereken diğer bir husus da cinselliktir. Toplumlumuzda ayıp olarak görünse de aslında normal bir durumdur. Edepli bir konuşma ile bu durumu çok yakın olduğumuz kişiler ile konuşabilir ve merak ettiklerimizi sorabiliriz. Zevk suyunun da abdesti bozması merak edilen sorular arasında gelir. Vücudun zevk ile şehvetin içine girmesi ve üreme organınızda suyun gelmesi ile kirlenme meydana gelir. Bu durumda gusül almalıyız.

Cinsel Organla Oynamak Gusül Gerektirir Mi?

Erkek ya da kadınların cinsellik yolunda adım attıkları ilk olay organları ile oynayarak zevk almaları olmaktadır. Peki, cinsel organla oynarsak gusül abdesti almamız konusunda neler biliyorsunuz? Cinsel organla oynamak herhangi bir zevk anının yaşanmadığına dair bir durum olup gusül abdesti almanıza gerektiren durum değildir.

Rüyada Boşaldığını Görmek Gusül Gerektirir Mi?

İnsanoğlunun bilinçaltındaki bazı düşünceler çoğu zaman rüyalarına girer. Ergenlik döneminde ya da başka zamanlarda rüyada çoğu kişi boşalma gibi bir durumla karşılaşır. Bunun üzerine gusül abdesti almanız lazım çünkü birey rüyada tüm gerçekliği ile o anı yaşamış ve hissetmiştir. Dinen bu abdesti bozduğuna dair bilgiler vardır. Gusül alması şarttır.

Sürtünmek Gusül Gerektirir Mi?

Gusül abdesti almak için anlık zevkleriniz değil de daha çok hissedilen bir durumda almak gerekir. Sürtünmek ile gusül abdesti almanıza gerek kalmaz. Çünkü cinsel organınızdan herhangi bir sıvı veya şehvet dolu hisler hissedilmez. Bu durum da gusüle gerek kalmaz.

Ara Kanama Gusül Gerektirir Mi?

Cinsel organdan gelen zevk suyu ya da kanama gibi olayları olduğunda gusül gerekir. Çünkü bu olayın dinen temizlik açısından önemi olduğunu belirtmek isteriz. Kan abdesti bozduğu gibi ibadet etmenizi engelleyen durumlar arasındadır. Allah katında pis sayılır ve ibadet etmeniz yasaklanır.

Adetliyken Rüyalanmak Gusül Gerektirir Mi?

Kadınların özel günlerinde ibadet edilmez. Bu aylarda rüyalandıktan sonra da abdest alınmaz. Gusüle de gerek kalmaz. Fakat normal bir ayda iseniz ve rüyalandıysanız, gusül abdesti almanız önerilir.

Adetliyken Cünüp Olmak Gusül Gerektirir Mi?

Regl dönemlerinde ibadet etmek dinen yasaktır. Bu zaman dilimlerinde kadınlar bir kenara çekilerek ibadetlerini ertelemek zorunda kalır. Bu dönemde cünüp olsak da gusül abdesti almamız gerekir. Her türlü ibadet boşa sayılır, çünkü kirli sayılırız.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir