Adres Değişikliği Olmadan Okul Nakli Nasıl Yapılır?

Adres Değişikliği Olmadan Okul Nakli Nasıl Yapılır?
14.01.2023 21:18
İkametgâh, bir vatandaşın oturduğu, evinin bulunduğu veya adresinin kayıtlı olduğu yere denmektedir. Adres değişikliği olmadan okul nakli nasıl yapılır, muvafakatname nasıl yapılır, olursa okul değişir mi? Adres değişikliği para cezası nereye ödenir, 20 günü geçerse ne olur? Adres değişikliğinde plaka değişir mi, ücret alınır mı? Adres değişikliği hakkında merak edilen soruları sizler için bu yazımızda derleyip cevap verdik.

Ana okulu, ilkokul ve ortaokulda okullar adrese dayalı olarak öğrenci alımı yapmaktadır. Her okulun belirli bir bölgesi bulunmaktadır ve bu bölgede yaşayan çocukları okullara alırlar. İlk ve orta dereceli okullarda okuyan çocuğunuzun naklini yaptırmak istiyorsanız adres değişikliği beyanında bulunmanız gerekmektedir.

Adres Değişikliği Muvafakatname Nasıl Yapılır?

Kişilerin kendi adına adres değişikliği yapması için bir muvafakatname doldurması gerekmektedir. Bu muvafakatnameyi yapmak için o adreste bulunan vatandaşın adres beyanı için ‘muvafakat verme hizmeti’ üzerinden adres değişikliği bildiriminde bulunması gerekmektedir. Ardından kişinin adı soyadı ve kimlik numarası bilgilerini doğru bir şekilde girerek sonrasında bunu doğrulamak için mobil imzasını ya da telefonuma gelecek kısa mesaj doğrulaması ile onaylaması gerekmektedir.

Adres Değişikliği Olursa Okul Değişir Mi?

İlk ve orta dereceli okullarda öğrenci alımı ikametgaha göre yapılmaktadır. Eğer adres değişikliği yaparsanız bu değişikliğin resmi olarak tamamlandığı tamamlandıktan sonra merkezi nüfus idare sistemi olan MERNİS sistemi üzerinden adres bilgileri e-okul sistemine aktarılmaktadır. Sonrasında kayıt alanı bu adresi kaplayan okula velinin çocuğu ile müracaat etmesi sonucunda okula nakli gerçekleştirilmektedir.

Adres Değişikliği Para Cezası Nereye Ödenir?

Vatandaşların ikamet ettiği yerlerde yaşaması gerekmektedir. Eğer devlet bir kişi ikamet ettiği yerde yaşamadığına dair bir bilgiye sahip olursa o kişiye ceza uygulanmaktadır. Bu verilen cezanın en geç bir ay içerisinde defterdar muhabbet muhasebe müdürlüğü ya da mal müdürlüğüne ödenmesi gerekmektedir.

Adres Değişikliğinde Plaka Değişir Mi?

İkametgâh, vatandaşların nerede yaşadığını devlete bildirdiği bir düzendir. Eğer farklı bir şehre taşıyorsanız ve ikametgahını değiştirdiğinizde plakanızı da değişip değişmeyeceğini merak ediyorsanız bu sorunun cevabı hayırdır. Yani kısaca farklı bir şehre taşındığımızda plaka değiştirmenize gerek yoktur.

Adres Değişikliğinde Ücret Alınır Mı?

Eğer bulunduğunuz adresten taşındığıysanız, adres değişikliği yapmak için yeni nüfus müdürlüğüne kimliğiniz ve kira kontratını ile birlikte başvurmanız gerekmektedir. Kira kontratı yerine bir fatura ile de başvurabilirsiniz mümkündür. Adres değişikliği bildirimi için PTT şubelerine 2 tl bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Adres Değişikliği 20 Günü Geçerse Ne Olur?

Nüfus hizmetleri kanununa göre, adres değişikliği bildirimi en geç 20 gün içerisinde yapılmalıdır. Eğer bu süre içerisinde adres değişikliğini bildirmeyen vatandaşlara 128 TL idari para cezası uygulanır. Gerçeğe aykırı adres bildiriminde bulunan vatandaşlara ise bu suçlarından dolayı 2673 TL para cezası uygulanmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir