Bebeklerin Solak Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerin Solak Olduğu Nasıl Anlaşılır?
14.01.2023 21:20
İnsanlar genel olarak sağ ellerini kullanırken sadece %10’luk bir kısım sol ellerini kullanmaktadır. Solak olmak hakkında merak edilenlere birlikte bakalım. Bebeklerin solak olduğu nasıl anlaşılır, bir insanın solak olduğu nasıl anlaşılır, solak doktor olur mu? Solak futbolcuların avantajları nelerdir, nerede oynar, solak insanlar daha mı zeki olur? İşte detaylar.

Bir insanın günlük yaşantısında tercih ettiği ve baskın bir şekilde kullandığı tarafını tabir edebilmek için kullanılan bir tabirdir. Bir bebeğin solak olduğunu anlamak için öncelikle tutma yeteneğine kavuşması gerekmektedir. 3 yaşına kadar bir bebeğin sağlık mı solak mı olduğu anlaşılabilir. Öncelikle bebek yemek yerken- su içerken, bir şeye uzanmak istediğinde sol eliyle uzanıyorsa ya da boyama yaptığında kalemini sol eliyle kavrıyorsa solaktır.

Bir İnsanın Solak Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Solaklık hem biyolojik hem de genetik özelliklerden kaynaklı bir eğilimdir. Solak olmak bir insanın anne karnındayken başlar ve doğuştan kaynaklanır. Ayrıca bir kişinin solak olma eğilimini dışarıdan düzeltemeye çalışmak ya da bu konuda baskıcı bir tutum sergilemek de doğru bir davranış değildir.

Solaklık basit ve kısaca, bir nesneye uzanırken, kalem tutarken, bir şeylerden destek alırken baskın olarak kullandığınız eliniz için kullanılan bir tabirdir.

Solak Doktor Olur Mu?

Solak olmanın bazı meslekleri kısıtlayabileceği görüşü oldukça yaygındır. Doktorluk mesleği de solak kişilerin yapmakta zorlanabileceği bir meslek olarak görülmektedir. Bu aslında kısmen doğru bir görüş olabilir. Solak olmak doktor olmanın önünde bir engel değildir.

Fakat bütün cerrahi malzemeler sağ ele göre dizayn edilmiştir. Örneğin cerrahi de kullanılan makasın bıçakları ve tutma yerleri sağ elin konforu düşünülerek oluşturulmuştur. Bundan kaynaklı olarak solak bir cerrah her zaman sol tarafından çalışmalı ve cerrahi malzemeler üzerinde fazladan alıştırma yapmalıdır.

Solak Futbolcuların Avantajları Nelerdir?

Dünya üzerinde futbol alanında ün yapmış birçok önemli isim sol ayağa sahiptir yani solaktır. Arjantinli iki futbol efsanesi Maradona ve Messi sol ayakları ile bilinen iki dünya yıldızıdır. Solaklık beyin yarımküresindeki fonksiyonları ve etkinliği daha hızlı çalıştırarak hızlı düşünmeye ve mantıklı ilişkiler kurarak, hamleler yapmayı sağlamasından kaynaklı olarak başarı getirmektedir. Futbol sahasında solak bir oyuncu sağ ayağını kullanan rakibi için şaşırtıcı olacaktır. Ön görülemez hamleler yapmasına olanak vereceği için de rakiplerinden çok daha fazla avantaj elde eder.

Solak Futbolcu Nerede Oynar?

Solak futbolcuların başarı grafiğinin sağ ayağını kullanan oyunculara göre daha fazla olduğu bilinen bir gerçektir. Solak bir futbolcu saha içerisindeki birçok mevkide görevlendirilebilir. Sol bek, sol kanat ve orta saha genellikle sol ayağını kullanan oyuncuların konumlandırıldığı mevkilerdir.

Solak İnsanlar Daha Mı Zeki Olur?

Dünyadaki insanların sadece %10’nunda sol baskınlığı yani solaklık görülmektedir. Bilim adamları yıllardır solaklığın evrimi ile ilgili araştırma yapmaktadır. Solaklar genele göre çok daha yaratıcı ve zeki insanlar oldukları ortaya çıkmaktadır. Ancak bilinmeyen bir nedenden dolayı solakların ömürleri sağ taraflarını kullanan insanlara göre daha kısadır. Bunun taşıdıkları özel bir gen yapısıyla ilişkisi bulunduğu düşünülmektedir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir