Adet Döneminde Kan Sulandırıcı Kullanılır Mı?

Adet Döneminde Kan Sulandırıcı Kullanılır Mı?
20.12.2022 21:30
Kan sulandırıcılar, kalp ve dolaşım sorunları olan birçok kişi tarafından alınır. Adet döneminde kan sulandırıcı kullanılır mı? Kan sulandırıcı böbreğe zarar verir mi, bacak ağrısı yapar mı, iğne nasıl yapılır? Balık yağı kan sulandırıcı ile içilir mi? Kan sulandırıcı cinsel gücü artırır mı, ciltte morarma yapar mı? gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanan çokça merak edilen soruları araştırdık.

Kan sulandırıcı ilaçlar, kanın toplardamarlarda ve atardamarlarda düzgün bir şekilde akmasına yardımcı olan ilaçlardır. Ayrıca kan pıhtılarının oluşmasını veya büyümesini önlerler. Bazı kalp hastalığı türlerini ve kalp kusurlarını, tehlikeli pıhtılaşma riskini artırabilecek diğer durumları tedavi etmek için kullanılırlar. Kan sulandırıcılar adet gören kadınlarda adet görülmesi esnasına kullanılırsa anormal kanamalara neden olabilir. Bu yüzden kan sulandırıcı kullanılması gereken bir dönemdeyseniz doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Kan Sulandırıcı Böbreğe Zarar Verir Mi?

Yapılan araştırmalara göre kan sulandırıcı alan hastalar arasında, hafif ila şiddetli arasında değişen yüksek bir böbrek fonksiyonunda azalma prevalansı vardır.

Kan Sulandırıcı Bacak Ağrısı Yapar Mı?

Kan sulandırıcı ilaçların birçok yan etkisi bulunmaktadır. Yan etkileri şu şekilde sıralayabiliriz:

·        Baş ağrısı

·        Baş dönmesi

·        Ani halsizlik

·        Kırmızı renkte idrar

·        Vücudun herhangi bir bölgesinden ani şişlik ya da morarma

Gibi yan etkileri vardır. Ancak bacak ağrısı yaptığına dair bir bulgu yoktur.

Bacaktan Kan Sulandırıcı İğne Nasıl Yapılır?

Kan sulandırıcı iğne yapmak oldukça basit ve güvenilirdir.

·        Önce elinizi yıkayın.

·        Sonra iğneyi uygulayacağınız bölgeyi dezenfekte edin.

·        Enjektör kutusu açılır ve iğne çıkarılır.

·        İğne ucunun koruması açılır.

·        Daha bacakta yapılan bölge iki parmak arasında sıkıştırılır. Ve sıkıştırılan bölgeye 90 derece açı ile iğne yapılır.

Balık Yağı Kan Sulandırıcı İle İçilir Mi?

Son zamanlarda yapılan bazı literatür incelemeleri, antiplatelet ilaçlar (aspirin gibi) veya antikoagülan ilaçlar (varfarin gibi) ile balık yağı alındığında kanama riskinde artış olmadığını göstermiştir.

Kan Sulandırıcı Cinsel Gücü Artırır Mı?

Kan sulandırıcıların cinsel gücü arttıracağına yardımcı olabileceğine dair doğrulanabilir bir bilimsel kanıt yoktur. Ancak zon zamanlarda bir yapılan bir klinik çalışmada aspirinin vasküler erektil disfonksiyonu olan erkeklerde ereksiyon kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabileceği bulunmuştur.

Kan Sulandırıcı Ciltte Morarma Yapar Mı?

Kan sulandırıcılar, kalp ve dolaşım sorunları olan birçok kişi tarafından alınır. Felç veya kalp krizine neden olabilecek pıhtılaşma riskini azaltmaya yardımcı olmak için vücudun pıhtılaşma sürecini kesintiye uğratırlar. Bu, morarma olasılığını daha yüksek hale getirir. Kan sulandırıcı ilaçların vücutta morarma yapması beklenen bir durumdur.

Bu kan sulandırıcıları alan çoğu insan için yönetilebilir bir durumdur ve endişelenilmesi gereken bir şey değildir. Kan sulandırıcı almaya başladıktan sonra vücudunuzda morluk fark ederseniz bunun sebebi kullandığınız kan sulandırıcı ilaç olabilir. Ancak morarma kan sulandırıcı ilaçlardan da kaynaklanmayabilir, diğer hastalıklar veya bazı vitamin eksiklikleri de morarmaya neden olabilir.

Morarma konusunda endişeleriniz varsa veya başka yeni semptomlar yaşıyorsanız (burun kanaması veya diş eti kanaması gibi diğer kanama belirtileri dahil),doktorunuzla veya uzmanınızla konuşmalısınız. Kan sulandırıcı dozunuzun değiştirilmesi gerekebilir veya farklı bir ilaç denemeniz gerekebilir. Ve morluklarınızın başka bir şeyden kaynaklandığından endişeleniyorsanız, sizi rahatlatabilirler veya sizi daha fazla test için yönlendirebilirler.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir