Yirmilik Diş Ameliyatı Nasıl Olur?

Yirmilik Diş Ameliyatı Nasıl Olur?
23.12.2022 20:48
Diğer dişlerimize göre daha köksüz ve daha sonradan çıkan çenenin arka kısmında konumlanan 4 adet dişe yirmilik diş denilmektedir. Yirmilik dişler hakkında merak ettiklerinize daha yakından bakalım. Yirmilik diş ameliyatı nasıl olur, kaç tane yirmilik diş vardır, boğaz ağrısı yapar mı? Ağrıyan yirmilik diş çekilir mi, acilde çekilir mi, baş ağrısı yapar mı? Merak edilenler yazımızda.

Öncelikle 20’lik çekilecek bölge iyice kontrol edilir. Şişlik, apse ve iltihaplanma gibi durumlar varsa öncelikle bu problemler giderilir, iltihap kurutulur. Daha sonrasında 20’lik diş operasyonu yapılır. Anatomik sebeplerden ve gelişim hikayesine bağlı olarak tam olarak çıkan, kısmi ya da gömülü 20’lik dişiniz olabilir.

Bunun için öncelikle bölge lokal anestezi ile uyuşturulacaktır.  Bölge uygun aletler ile açılır ve diş çekilir. Bölge vücut tarafından emilimi sağlanan ip ile dikilir. 1 hafta sonra dikişler alınır. Operasyon sonrasında hekim gerekli görürse ağrı kesici ve antibiyotik verilir.

Ağrıyan Yirmilik Diş Çekilir Mi?

Yirmilik diş operasyonları için öncelikle diş bölgesinin operasyon için elverişli olup olmadığı kontrol edilmelidir. Yirmilik dişiniz ağrıyorsa da çekilir. Ancak aktif bir iltihap olmaması gerekmektedir. Böyle bir iltihaplanma, apse gibi bir durum söz konusuysa öncelikle uygun tedaviyle bu iltihabın kurutulması gerekecektir.

Daha sonrasında mutlaka yirmilik dişinizi çektirmelisiniz. Dişin içerisinde kısmi gömülü ya da tam gömülü şekilde duruyorsa diğer dişlerinizi de çürütecektir. Ağız ve çene sağlığının korunması için yirmilik diş uygun operasyon ile alınmalıdır.

Ağızda Kaç Tane Yirmilik Diş Vardır?

Yirmilik dişler yaşamın genellikle 17-25 yaşları arasında çıkmaktadır. Bölgede şişlik ve ağrı ile kendisini hissettirmektedir. Alt çenede 2 üst çenede 2 olmak üzere toplamda 4 adet yirmilik dişimiz bulunmaktadır. Bazı sebeplerden kaynaklı olarak gömülü, kısmi gömülü olarak da çenece varlık göstermektedirler.

Acilde Yirmilik Diş Çekilir Mi?

Vücudumuzda en son çıkan yetişkin dişlerimiz olan yirmilik dişlerimiz, özellikle gece ağrı atakları ile kendisini gösterebilir. 20’lik diş ağrısı sebebiyle acile başvurduğumuzda mutlaka ağrı için bir müdahalede bulunulur.

Fakat 20’lik diş çekimi acilde yapılmaz. Çünkü diş çekimi bir operasyon gerektirmektedir ve diş hekimleri tarafından yapılması gerekmektedir. Ağrınızı hafifletecek ilaç verilir ve diş hekimlerine yönlendirme sağlanır.

Yirmilik Diş Boğaz Ağrısı Yapar Mı?

20’lik diş ağrısı vücudun her yerinde hissedilebilecek şiddetli ağrılardır. Özellikle boğaz, baş ve kulakta yoğun ağrı hissedilebilir. Hatta boğazdaki şiddetli ağrı boğaz iltihaplanmasına ve yüksek ateşe de sebep olabilir.

Yirmilik Diş Baş Ağrısı Yapar Mı?

Çoğu zaman migren ağrısı ile karıştırılacak kadar şiddetli baş ağrılarına sebep olabilen 20’lik dişler vücudun bütün bölgesinde şiddetli şekilde hissedilebilir. Özellikle çıkmakta zorlanan damağın içine sıkışmış olan gömülü yirmilik dişlerin sancısı çok şiddetlidir. Ayrıca çenenin her yerinde, boğazda, kulakta da ağrı kendisini gösterecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir