3 Aylık Bebek Öksürüğüne Ne İyi Gelir?

3 Aylık Bebek Öksürüğüne Ne İyi Gelir?
31.12.2022 20:29
Bebeklerin ilk 3 ayında bakımları çok önem arz etmektedir. 3 aylık bebek öksürüğüne ne iyi gelir? 3 aylık bebeğe diş jeli sürülür mü, limon verilir mi, nane limon verilir mi? 3 aylık bebek memeyi kaç dakikada boşaltır, neden uyumaz, neden kusar? gibi sorular özellikle anneler tarafından çok merak edilmektedir. Merak edilen soruları sizler için araştırdık ve bu yazımızda cevapladık.

Bebeklerde ilk 6 ayda herhangi bir solunum yolu hastalığı yoksa öksürük görülmez. Öksürük görülen bebeklerde ise solunum yollarını nemli tutmak oldukça önemlidir. Bebeğin bulunduğu ortam çok kuruysa solunum yollarını nemlendirmek için buharlı nemlendiriciler kullanılabilir. Sıcak duştan sonra bebeğinizle birlikte bir süre duşta kalabilirsiniz. Ilık nemli havayı solumak öksürük semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bebeğiniz anne sütü ile besleniyorsa sık sık emzirmelisiniz. Sıvı maddeler boğazın yumuşamasını sağlayarak öksürüğü azaltabilir.

3 Aylık Bebeğe Diş Jeli Sürülür Mü?

İki yaşın altındaki çocuklarda diş çıkarma jelleri ve benzokainli losyonlar kullanılmamalıdır. Benzokain, ağrıyı hafifletmek için doğrudan çocukların diş etlerine uygulanan bir ilaçtır. Ne yazık ki, benzokain ayrıca kırmızı kan hücrelerini etkileyerek kan dolaşımındaki oksijen miktarını azaltabilir. Methemoglobinemi adı verilen bu nadir durum ölümcül olabilir. Eğer bebeğiniz 3 aylık ve diş çıkarmaya başladıysa hassaslaşan diş etlerini rahatlatmak için diş etlerine ellerinizi yıkadıktan sonra dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra jelsiz diş kaşıma oyuncağını buzdolabında soğuttuktan sonra bebeğinize verebilirsiniz. Ayrıca temiz bir el bezini de ıslatıp buzdolabına koyduktan sonra bebeğinizin diş etlerine dokunabilirsiniz.

3 Aylık Bebeğe Limon Verilir Mi?

Limonlar, ilk kez tattıklarında bebeklerden şaşırtıcı ve komik tepkiler almalarıyla bilinir. Peki limon bir bebek için besleyici midir? Limon mükemmel bir C vitamini kaynağı olsa da turunçgillerin asiditesi bebeğinizin midesini zorlayabilir. Sindirim sistemlerinin daha olgun olması için bebeğiniz bir yaşına gelene kadar limonla tanıştırmayı beklemelisiniz. Bu aynı zamanda alerjik reaksiyon olasılığını da azaltacaktır. 1 yaşında limon verilmeye başlandığı zaman ise az miktarda verilmesinde fayda vardır.

3 Aylık Bebeğe Nane Limon Verilir Mi?

6 aylıktan daha küçük olan bebeklere papatya, ıhlamur ve nane limon gibi bitki çayları uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Nane limon çayının; mide kaslarının gevşemesine yardımcı olmak, şişkinlikleri ve sindirim sistemi sorunlarını azaltmak gibi  bebekler için birçok faydası bulunmaktadır. Ancak 1 yaşından sonra verilmeye başlanmalıdır. 6 aydan önce verilmesi gerekiyorsa da bir doktora danışarak verilmesi gerekir.

3 Aylık Bebek Memeyi Kaç Dakikada Boşaltır?

Bebekler, yeni doğduklarında çene kaslarının henüz gelişememesinden dolayı memeyi geç boşaltırlar. Yenidoğan bebek ilk başta anne sütünün sulu kısmını alır ve bu 5-10 dakika sürer.  Daha sonra bebek emmeye devam edince anne sütünün yağlı kısmına ulaşır.  Ancak bebek 3-4 aylık olduğunda kilosu yerindeyse tek bir memeyi 15-20 dakikada boşaltabilir.

3 Aylık Bebek Neden Uyumaz?

Bebekler doğduktan sonra dış dünyaya uyum sağlamaya çalışır. Yenidoğan aşamasında, bebekler hala düzenli bir uyku düzenine alışmaya çalışırlar. Yenidoğanlar genellikle 24 saatlik bir süre içinde yaklaşık 16 ila 18 saat uyurlar. 1-2 aylık bir bebek, sekiz ila dokuz saatlik gece uykusu ve yedi ila dokuz saatlik gündüz uykusu olmak üzere günde yaklaşık 14 ila 17 saat uyurlar. 3 aylık bir bebeğin ise günde 14 ila 16 saat uykuya ihtiyacı vardır. Bununla birlikte bebeklerin uyumasını zorlaştırabilecek bazı zorluklar vardır.  Eğer bebeğiniz 3 aylıksa ve uyumuyorsa diş çıkarmaya başlamış, burun tıkanıklığı ve gaz sancısı olabilir.

3 Aylık Bebek Neden Kusar?

Bebekler beslendikten sonra yediklerini çıkarabilirler. Anneler için endişe yaratan bu durum aslında normal karşılanır. Yapılan araştırmalara göre bebeklerin çoğu ilk 3 ayda her gün kusarlar. Bunun sebebi yenidoğanlarda yemek borusuyla mide arasındaki sfinkterin henüz gelişmemiş olmasıdır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir