Hamlık Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamlık Ağrısı Nasıl Geçer?
02.11.2022 19:12
Hamlık ağrısı spora yeni başladığınızda sıkça karşımıza çıkan bir ağrı olarak bilinir. Hamlık ağrısı nasıl geçer, ne zaman geçer, hamlık ağrısı varken spor yapılır mı? Bacaklarda hamlık ağrısı neden olur? Hamlık ağrısı en hızlı nasıl geçer? İşte tüm detaylar...

Hamlık ağrısı oluşmuşsa kaslarda oluşan laktik asidin dağılması için hafif egzersizler yapılması uygun olacaktır. Bu şekilde kan dolaşımı artar ve kaslar daha hızlı toparlanacaktır. Bol su içerek vücut metabolizmanızın hızlanmasını ve fazla laktik asidin atılmasını sağlamak mümkün olacaktır. Doktorunuza danışarak kas gevşetici ilaçlar almanız veya gün içinde ılık duşlarla kendinizi rahatlatmanız da mümkün olacaktır.  Bunların dışında hamlığı azaltmak için yapılacaklar şu şekilde örnek verilebilir:

·            Hafif egzersizler yapabilirsiniz.

·            Bölgesel masaj yapabilirsiniz.

·            Soğuk ve sıcak kompres uygulayabilirsiniz.

·            Dinlenmeye zaman ayırmalısınız.

·            Yüksek proteinli yiyecek ve içecek tüketmelisiniz. ( süt, et gibi besinler olabilir.

·            Yürüyüş yapmanız veya bisiklet sürmeniz faydalı olacaktır.

·            Bol bol su içmeniz faydalı olacaktır.

Hamlık Ağrısı Varken Spor Yapılır Mı?

Kas ağrısı oluşmuşsa kaslarda oluşan laktik asidin dağılması için hafif egzersizler yapabilmeniz mümkündür. Böylelikle kan dolaşımını artırabilirsiniz. Bu şekilde kasların daha hızlı toparlanmasına yardımcı olabilmeniz mümkün olacaktır. Yürüyüş veya bisiklet, iyi bir alternatif seçenekleri olabilir.

Hamlık Ağrısı Ne Zaman Geçer?

Hamlık ağrısı genellikle 72 saatte ortadan kalkmaktadır; ancak, 1 haftaya kadar sürebilmektedir.  Eğer dayanılmaz düzeyde ağrınız var ise; kaslarınızda sıradan hamlık ağrısı dışında bir gerilme hissediyorsunuz veya ağrı duyuyorsanız kaslara veya eklemlere yanlış bir hareket sonucu zarar vermiş olabileceğinizi unutmayın. Bu yüzden egzersiz sırasında yapılan hareketlere dikkat edilmesi çok önemlidir.

Bacaklarda Hamlık Ağrısı Neden Olur?

Bacaklarda hamlık ağrısı genelde alt vücut egzersizliklerinde aşırı ağrılıklarla çalışmak sebebiyle ve ani hareketler yapmak sebebi ile meydana gelebilir. Ayrıca belli başlı sebepleri arasında:

·        İlk kez spor yapmak

·        Spora yeniden başlamak

·        Programınızı değiştirmek yer alabilmektedir.

Hamlık Ağrısı En Hızlı Nasıl Geçer?

Hamlık ağrısı oluştuktan sonra azaltmak için yapılabilecek birçok şey mevcuttur. Bunlardan en hızlı geçirme yöntemlerinden kendinize uygun olanı seçtiğinizde, spordan sonra kas ağrısı sorunu tamamen ortadan kalkmasa bile hafiflemiş olacaktır. Ve antrenman rutinine devam etmek o kadar da zor bir hale gelmez.

Hamlık sırasında oluşan asidin dağılması için masaj yaptırabilirsiniz; soğuk kompres uygulayarak kan akışını hızlandırabilmeniz mümkündür. Soğuk bir duş ve üstüne sauna da rahatlama verebilmektedir.

Hamlığın yoğun olduğu bölgelere gün içinde birkaç kez soğuk kompres yaptığınızda ağrının azaldığını fark edeceksiniz. Bol bol su içerek vücut metabolizmanızın hızlanmasını ve fazla laktik asidin atılmasını sağlamanız mümkündür. Doktorunuza danışarak kas gevşetici ilaçlar almak veya gün içinde ılık duşlarla kendinizi rahatlatmanız da mümkün olacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir