2 Aylık Bebek Dışarı Çıkarılır Mı?

2 Aylık Bebek Dışarı Çıkarılır Mı?
14.12.2022 23:00
Yenidoğan bir bebeğiniz olduğunda onu her türlü zarardan korumak istersiniz. 2 aylık bebek dışarı çıkarılır mı, denize girebilir mi, elini neden emer, çizgi film izler mi? 2 aylık bebek en fazla kaç saat aç kalabilir, havuza girebilir mi, ıhlamur içebilir mi? Yenidoğan bebekler hakkında merak ettiğiniz soruları sizler için cevapladık.

Özellikle toplumumuzda yer alan bebeğin kırkı çıkmadan dışarı çıkarılmaz ya da diğer herhangi bir şey yapılmaz görüşü bulunmaktadır. Ancak bu durumun herhangi bilimsel bir karşılığı bulunmamaktadır. Bebeğin dışarı çıkarılması için gerekli olan koşul annenin kendi toplaması, doğum şokunu atlatması ve kendini güçlü hissetmesine bağlıdır.

Eğer anne kendini yeterince güçlü ve çocuğunu koruyabilecek gibi hissediyorsa bebeğin dışarı çıkmasında herhangi bir problem bulunmamaktadır. Ancak bebeği dışarı çıkarmadan önce çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Bebeği hava durumuna göre giydirmeli, rüzgardan korunmalı ve sıcaklıkta bunaltılmamalıdır. Yenidoğan bebeklerin bağışıklık sistemleri yeterince kuvvetli değildir. Bundan dolayı bebeği ilk defa dışarı çıkarıyorsanız kalabalık yerlere götürmemeye dikkat etmelisiniz.

2 Aylık Bebek Denize Girebilir Mi?

Toplumda, bebekler anne karnında su içerisinde olduğundan dolayı yüzmeyi bilmektedir diye bir düşünce bulunmaktadır. Bu düşünce kısmen doğrudur. Ancak bebeği suya sokmak için öncelikle bebeğin kafasını kendisinin kontrol edebilmesi gerekmektedir. Bebeğin kendi iradesi ile kafasını 90 derece kaldırabilmesi gerekmektedir. Bebek bu beceriyi yaklaşık olarak 4. Ya da 5. Ayda kazandıkları görülmektedir.

2 Aylık Bebek Elini Neden Emer?

Bebeklerde parmak emmenin birden fazla sebebi bulunmaktadır. Bebeğin parmak emmesi; acıkma, damak kaşınma, stresten gerildiğinde görülebilir. 2 aylık bebeklerin parmağını emmesi, genellikle karınlarının acıkmasını göstermektedir. Ancak uykuları geldiğinde de parmaklarını emdikleri görülmüştür.

2 Aylık Bebek Çizgi Film İzler Mi?

Ebeveynler, çocuklarını susturmak ve sakinleştirmek için genellikle televizyon ve telefon gibi teknolojik aletlerle oyalamaya çalışmaktadır. Bu durum özellikle 2 yaşını doldurmamış bebekler için oldukça tehlikelidir. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre bebeklerin 2 yaşını doldurana kadar kesinlikle televizyon ve çizgi filmden uzak tutulması gerekmektedir.

2 Aylık Bebek En Fazla Kaç Saat Aç Kalabilir?

Yenidoğan bebeklerde aç kalma süreleri, gelişimin, tamamlamış insanlar gibi olmamaktadır. Bir bebek 6 aylık olana kadar en fazla 4 saat aç kalmalıdır. Bu süre geçmeden çocuğun mutlaka beslenmesi gerekmektedir. Bebek 6 ayını doldurduktan sonra bu sürenin 6 saate kadar çıkabildiği gözlemlenmiştir.

2 Aylık Bebek Havuza Girebilir Mi?

Bebeklerin, doğuştan yüzmeyi bildikleri düşüncesi toplumumuzda oldukça yaygın bir düşüncedir. Bu düşünce kısmen doğru olsa da yenidoğan bebeklerin bağışıklık sisteminin oldukça yetersiz olduğu unutulmamalıdır. Özellikle de havuz gibi toplu kullanım alanlarında bebekler kesinlikle suya sokulmamalıdır. Bebeğin havuza sokulması durumunda; ishal, orta kulak iltihabı ya da mantar enfeksiyonu gibi rahatsızlıkları kapması oldukça olağandır.

2 Aylık Bebek Ihlamur İçebilir Mi?

Yenidoğan bebeklere 6 aylık olana kadar herhangi bir ek gıda verilmemesi uzman doktorlarca net bir şekilde belirtilmektedir. Ihlamur, papatya ve benzeri bitki çaylarının da bebeğe 6 ayını doldurduktan sonra verilmesi tavsiye edilmektedir. Doktorlar ve uzman kişilerce yenidoğan bebeklere 6 ay boyunca sadece anne sütü verilmesi tavsiye edilmektedir.  

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir