Zeytin Yaprağı Kürü Nedir?

Zeytin Yaprağı Kürü Nedir?
11.09.2021 20:01
Zeytin Yaprağı Kürü Nedir? Nasıl uygulanır, faydaları nelerdir, zararları var mı? Zeytin yaprağı nasıl demlenir?

Tatlı hemen hemen herkesin sevdiği bir şeydir. Hatta bazı kişiler için vazgeçilmezdir. Ancak çok fazla kilo alımına neden olduğu için kontrollü tüketmek ya da hiç tüketmemek gerekir. Özellikle diyet yapanların meyve ve bal gibi doğal şekerli yiyecekler dışında şeker tüketmemesi gerekir. Ancak diyetteyken kişinin canı tatlı çekebilir, yani tatlı krizine girebilir. Tatlı krizine girmeyi önlemek için yeterli ve dengeli beslenilmelidir. Protein ve yağ bakımından zengin gıdalar tüketilmelidir. Süt, süt ürünleri, et, tavuk, hindi, yumurta, balık, zeytin, zeytinyağı, avokado, çiğ kuruyemiş tüketilmelidir. Ayrıca makarna, yulaf, kuru baklagiller, tam taneli ekmek gibi kompleks karbonhidratlar tüketilmelidir.

 Gün içinde meyve, badem, fındık ve ceviz gibi sağlıklı besinlerle ara öğün yapılmalıdır. Bunun dışında yeşil çayın içine veya içme suyunun içine çubuk tarçın atılmalıdır. Tarçın kan şekerini dengelediği için tatlı krizine girmeyi önler. Tatlı krizine girildiğinde hemen şekerli yiyeceklere davranmamalı ve kendinizi tutmalısınız. Fakat yine de diyetteyken tatlı krizine girerseniz bunun çözümü zeytin yaprağı kürü tüketmektir. Zeytin yaprağı bakteri ve mantarları yok eden doğal probiyotiktir. Akşam yemeklerinde çorba ile tüketildiğinde hem uzun süre tokluk hissi verir. Hem de tatlı ihtiyacını yok eder. Zeytin yaprağı kürünün nasıl yapıldığı, nasıl uygulandığı ve yararları gibi merak edilen tüm soru ve cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

Zeytin Yaprağı Kürü Tarifi Nedir?

Zeytin yaprağı kürü açlık hissini azaltan bir tarif olduğu için diyet yaparken tüketilmesi önerilir. Zeytin yaprağı kürü yapmak için 1 kase yoğurt, yarım çay kaşığı öğütülmüş zeytin yaprağı, 1 tane çubuk tarçın ve 1 avuç içi kadar bademe ihtiyaç duyulur. Badem yerine isteğe göre ceviz veya fındık da kullanılabilir. Bu malzemeler iyice karıştırılır ve afiyetle yenir.

Zeytin Yaprağı Kürü Nasıl Uygulanır?

Zeytin yaprağı kürü için gerekenler oldukça basittir. Bunun için kişilerin zeytin yapraklarından alıp bir tutam almaları gerekmektedir. Bir kavanoz içerisine konulan zeytin yapraklarının üzerlerini geçecek kadar saf zeytinyağı eklenmesi gereklidir. Hemen akabinde ise içerisine bir miktar kuru incir dilimlenmesi gerekir. Bu kürün kavanoz içerisinde bir gün bekletildikten sonra ertesi gün incirlerin tüketilip yerine yeni incir konulması gereklidir. Bu kür bir hafta boyunca uygulanmalıdır.

Zeytin Yaprağı Kürünün Faydaları Nelerdir?

Zeytin yaprağı kürünün insan sağlığı açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Bu kürün faydaları ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

·        Diyette yaşanan tatlı krizlerini önleyicidir.

·        Erkenden yaşlanmanın önüne geçmektedir.

·        Kilo vermeye yardımcı bir besindir.

·        Özellikle çocuklarda görülen ve iltihaba bağlı olarak gelişen yüksek ateşi düşürücü bir etkisi bulunmaktadır.

·        Kan akışının hızlandırılmasında ve kişilerin daha enerjik hissetmesinde yardımcı bir rol oynar.

·        Açık yaraların özellikle diyabetik yaraların iyileştirilmesinde etkisi bulunmaktadır.

·        Bağışıklık sisteminin korunmasında etkisi vardır.

·        Mantar oluşumunu önler.

·        Kalp sağlığını destekler ve korur.

·        Alerjilere karşı etkisi vardır.

Zeytin Yaprağı Kürü Zararları Var Mı?

Sıtma tedavilerinde de kullanılan zeytinyağı kürlerinin elbette fazla kullanımına bağlı olarak zararlar görülebilir. Bu zararlar ise genellikle alerji gibi etkilerdir. Fazla kullanıma bağlı olarak gelişen diğer zararlar arasında ise ishal, karın ağrısı, mide bulantısı gibi etkiler yer almaktadır.

Zeytin Yaprağı Nasıl Demlenir?

Aktarlardan alınacak kuru zeytin yaprakları bir yemek kaşığı dolusu olacak şekilde, ilk olarak bir bardak kaynamış su içerisine eklenmelidir. Akabinde ise beş dakika boyunca kaynaması beklenmelidir. Bir fincan içerisine yapraklarından arındırılarak süzülmeli ve içerisine bal ve tarçın eklenerek içilmelidir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir