Yulaf Sütü Hakkında Merak Edilenler

Yulaf Sütü Hakkında Merak Edilenler
30.07.2022 13:21
Yulaf sütü hakkında merak edilen bilgiler , yulaf sütü bebeklere verilir mi, yulaf sütü dolapta kaç gün saklanır, yulaf sütü kaç günde bozulur, yulaf sütü nerelerde kullanılır sorularının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Son günlerde yulaf sütü gibi bitki bazlı süt alternatifleri inanılmaz derecede ünlü hale geldi. Yulaf sütü, doğal şekilde laktoz, fındık ve soya içermemesi sebebiyle, belirli gıda alerjileri ve intoleransı olan insanlar için iyi bir tercihtir. Sertifikalı glütensiz yulaftan yapılmışsa, glütenle ilgili hastalıkları olanlar adına da uygundur. Artan ünlülüğü sebebiyle, marketlerde bulabileceğiniz gibi evde de kolayca yapabilirsiniz. Bu yazıda sizlere yulaf sütünün yararları ve olası yan etkilerinden bahsettik. İşte, yulaf sütü hakkında merak edilenler:

·        Yulaf sütü, belirli diyet kısıtlamaları olanlar adına doğru bir seçenektir. Yulaf ve su bazlı olduğu için vegandır ve fındık, soya ve laktoz barındırmaz. Yulaf doğal olarak glütensiz olmasına rağmen, onları kirletebilecek glüten barındıran tahıllarla aynı fabrikalarda işlenir. Garantili glutensiz yulaf sütü tercih ediliyorsa, seçtiğiniz ürünün sertifikalı glutensiz yulaf ile olduğundan emin olmak adına etiketlerini kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Alternatif şekilde, sertifikalı glutensiz yulaf kullanarak ev yapımı yulaf sütü seçebilirsiniz.

·        Yulaf sütü çoğunlukla riboflavin (B2) ve B12 vitamini gibi B vitaminleri ile takviye eder. B vitaminleri optimal sağlık için lazımdır ve sayısız yarar ile bağlantılıdır. Örnek vermek gerekirse, stresi hafifletmeye, oksidatif hasarla mücadele etmeye ve sağlıklı saç, tırnak ve cildi geliştirmeye faydalı olabilirler - özellikle bu vitamin grubunda dahilsiniz.

·        Yulaf sütünün birkaç olası sağlık yararı olsa da, bazı olumsuz özellikleri de vardır. İlk olarak, bazı tatlandırılmış ya da aromalı farklı ilave şeker açısından yüksek olabilir, bu sebeple mümkün olduğunda şekersiz seçeneklere bağlı kalın. Harici, çoğu ticari yulaf sütünün glütensiz sertifikası bulunmaz. Glütenle kontamine ürünler, glütenle ilgili hastalıkları olan insanlarda sindirim rahatsızlıklarına sebep olabilir. Gluteni sindirmede sorununuz varsa, sertifikalı glutensiz olarak üretilmiş yulaf sütü satın almak en yararlısıdır. Glutensiz yulaf tercih ederek kendiniz de yapabilirsiniz. Ev yapımı yulaf sütünün vitaminlerle zengin olması ve çoğu ticari alternatif kadar besleyici olmayacağını aklınızdan çıkarmayın.

Yulaf Sütü Bebeklere Verilir mi?

Bu açıda yulaf sütü özellikle küçük aylarda bebekler adına iyi bir alternatiftir. Yedinci aydan sonra bebeklerimize yedirdiğimiz muhallebilere, keklere ilave edilebilir. Yulaf sütünü bozulmadan 3 gün buzdolabında saklayabilirsiniz.

Yulaf Sütü Dolapta Kaç Gün Saklanır?

Ev yapımı olan yulaf sütü, ağzı sıkıca kapanan bir şişe içinde ve buzdolabında tutulduğu zaman tazeliğini 5 gün civarı korur.

Yulaf Sütü Kaç Günde Bozulur?

Saklama kabının içinde buzdolabında kapağı kapatılıp saklamak fazlaca mantıklı olacaktır. Belirli zaman aralığında yulafı havalandırmak rutubetsiz ve az ölçüde güneşe çıkarmak daha sağlıklı bir muhafaza etme şansı yakalar. Temel mantığında karanlık ortamlarda nemsiz bir biçimde saklanmalıdır.

Yulaf Sütü Nerelerde Kullanılır?

Vegan beslenenler adına da önemli bir alternatif. Yulaf sütünü hem sıcak hem soğuk tüketilebilir, çayınıza ya da kahvenize ilave edebilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir