İrmik Helvası Katı Olursa Ne Yapılır?

İrmik Helvası Katı Olursa Ne Yapılır?
08.11.2022 16:17
İrmik helvası, karamel, köfte, muhallebi katı olursa ne yapılır? Marmelat ve mücver katı olursa ne yapılır? Kıvam tutturmada kaçırılan bazı püf noktalar vardır. Bu püf noktaları kaçırmanız halinde yapmanız gerekenleri araştırdık ve sizlere sunduk.

 İrmik helvası; yumuşacık kıvamı, koyu rengi, tereyağı kokusuyla mest olmamızı sağlayan tatlılardan biridir. Aslında kıvamını tutturmak çok zor bir iş olmasa da bazen fark ettirmeden kaçabilir. Öncelikle, irmik helvası için ihtiyaç duyduğumuz malzemelere bakalım.

·        Tereyağı

·        Süt

·        İrmik

·        Toz şeker

Malzemeler hazırlanıp kavrulmaya başlandıktan sonra katı bir harç ile karşılaşıldığında yapılması gereken birkaç şey vardır. İrmiğin kavrulmasının ardından kaynamış su, irmiğin üzerine eklenir. İrmik helvasının katı olduğu durumlarda eklenecek fazla sıcak su, bu katılık probleminin geçmesini sağlayacaktır.

Karamel Katı Olursa Ne Yapılır?

Karamelin yanmayanı makbuldür. Azıcık malzeme ile yapılabilecek en güzel soslardandır. Kıvamı en önemli olan soslardandır da ayrıca. Pratik olan yapılışının yanı sıra yapışıp yanması sıkça karşılaşılan bir durumdur. Genellikle; şeker, su, krema ve tereyağı kullanılarak yapılır. Karamelin sertleşmemesi için önerilen, su eklemektir.

Köfte Katı Olursa Ne Yapılır?

Köfteyi tutacak asıl malzemeler yumurta ve undur. Köftenin katı olmaması ekmek kırıntıları kullanarak sağlanabilir. Bu işlem ayarlanabildiğinden kıvam tutturmak zor olmayacaktır.

Muhallebi Katı Olursa Ne Yapılır?

Muhallebi için tatlının başlangıç hali demek yanlış bir tanım olmaz aslında. Çocukluğumuzdan itibaren bildiğimiz lezzetlerden birisidir. Muhallebiyi tanımak bizim için hiç zor olmayacaktır. Enfes kokusuyla tüm mutfağı kaplar. Zaman zaman odalarımızdan çıkıp mutfağa koşmamıza bile sebebiyet verebilir. En sade tatlılardan birisidir de ayrıca. Yalınlığı fazlaca göze çarpar. Kıvamını tutturamamak da başa en sık gelen olaylardandır.

Muhallebi için gerekli olan malzemeler şunlardır;

·        Süt

·        Un

·        Tereyağı

·        Toz şeker

·        Buğday nişastası

·        Vanilya

Marmelat Katı Olursa Ne Yapılır?

Yaz aylarının gözdeleri olan çilek, vişne, kayısı gibi meyvelere kışın da ulaşabiliyor olmak isteriz. Bunun bir yolu da reçellerdir aslında. Kahvaltılardan tatlılara kadar birçok yerde kullanılır marmelatlar. Bir problemi vardır ki o da kıvamının tutmamasıdır. Ya fazla sulanır ya da fazla şekerlenir. Katı marmelat için birkaç çözüm yolu vardır. Bunlardan biri, iki su bardağı su ve bir bardak şekeri kaynatıp reçele eklemektir. Diğer yol ise görece daha sulu bir reçel daha hazırlayıp ikisini karıştırmaktır.

Mücver Katı Olursa Ne Yapılır?

Kabağın sayısız hali vardır. Mücver de bunlardan birisidir. Sosuyla, sarımsağıyla, mayoneziyle tadından yenmeyecek köfte şeklindeki yiyeceklerden biridir mücver. Mutfağın harika kokanlarındandır. Özellikle yağ çekmemesi, mücveri bir üst seviyeye çıkaracak püf noktalardandır. Mücverin katı olması içinin pişmemesine sebebiyet verecektir. Bunun olmaması için denenebilecek yollardan bazıları kabakların suyunu fazla sıkmaktır. Kıvamın katılığının azalmasını sağlayacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir