YSK Üyelerini Kim Seçer?

YSK Üyelerini Kim Seçer?
21.02.2023 22:41
YSK üyelerini kim seçer? YSK seçimi erteleyebilir mi, açılımı nedir? YSK personel alımı nasıl yapılır, zabıt katibi alımı başvuru, kararlarına yargı yolu açık mı? Seçimlerin başlangıcından bitimine kadar, titizlik ve şeffaflık ilkesi içerisinde süreci yöneten kuruma YSK denilmektedir. YSK hakkında akıllarda kalan sorulara açıklık getiriyoruz.

YSK seçimlerle ilgili oluşturulmuş bir yüksek kuruluştur. YSK üyelerini yine YSK kendi içerisinde seçmektedir. YSK üyeleri 7 asıl ve 4 yedek üyeden oluşmaktadır.

YSK Seçimi Erteleyebilir Mi?

YSK seçimleri düzen içinde yönetme, şeffaflık ve netlik anlayışıyla da ilerletme görevi bulunan üst bir kuruldur. 18 Haziran 2023 yılında gerçekleşmesi planlanan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleriyle ilgili olarak seçimlerin 14 Mayıs’a çekilmesi YKS seçim erteleyebilir mi? sorularını bir kez daha gündeme taşıdı.

Anayasamızda bu durumla ilgili kurallar net bir şekilde yer almaktadır. Anayasamıza göre seçimler yalnızca savaş ya da başka bir zaruri durumunda ertelenebilir.

Seçim erteleme durumu yalnızca TBMM tarafından alınmış olan kararla mümkündür. TBMM’ bağlı 400 milletvekilinin bu durum ile ilgili oy kullanması gerekmektedir. Ancak YSK’nın seçim erteleme ya da erteletme gibi bir yetki alanı bulunmamaktadır.

YSK Açılımı Nedir?

Seçim süresince ve sonrasında ortaya çıkabilecek bütün haksızlık, yolsuzluk ve şikayetleri kontrol eden kurumdur. YSK’nın açılımı “Yüksek Seçim Kurulu ”dur. 7 asıl ve 4 yedek üyeden oluşur. Ayrıca 1 başkanı ve bir de başkanvekili vardır. YSK üye ve başkanını ve ayrıca vekilini de kendi içerisinde yapmış olduğu oylama ile belirlemektedir.

YSK Personel Alımı Nasıl Yapılır?

YSK personel alımı tek bir şekilde yapmaktadır. YSK personel ihtiyacı için www.ysk.com adresi üzerinden kadro ilanı vermektedir. Adayların yalnızca resmi internet sitesi üzerinden yapmış oldukları başvuru kabul edilmektedir. Bunun dışında şahsi başvuru, posta ya da faks gibi iletişim kanalları kabul edilmemektedir.

YSK açmış olduğu kadroya KPSS’ den 70 ve üzerinde almış olan adayları kabul etmektedir. Başvuruda en yüksek KPSS adayı başta olmak üzere, açmış olduğu kadro sayısının 5 katı kadar adayı sözlü sınav için çağırır. Örneğin YSK zabıt katipliği kadrosu için 10 kişi alacaksa 10x5=50 kişi çağıracaktır. Sözlü sınava ilişkin sonuçları yine www.ysk.comadresi üzerinden öğrenebilirsiz.

YSK Zabıt Katibi Alımı Başvurusu Nasıl yapılır?

YSK www.ysk.com adresinden ihtiyaca göre kadro açmaktadır. Bu kadrolara yalnızca bu resmi internet sayfası üzerinden başvuru kabul edilmektedir. Başka hiçbir iletişim yoluyla başvuru yapılamamaktadır. Açılan kadroya KPSS’ den 70 ve üzeri alan adayların başvuruları kabul edilecek ve kadro sayısının 5 katı kadar aday sözlü sınava çağrılacaktır. Sonuçları yine www.ysk.comadresinden takip edebilirsiniz.

YSK Kararına Yargı Yolu Açık Mı?

YSK kararları net ve kesin kararlardır. YSK kararına yönelik hiçbir yargı makamına başvuru yapılamaz. Ayrıca yargı yolu kapalı olup herhangi bir şekilde YSK’nın aleyhine yönelik başka bir merci ya da kuruluşa şikayet edilemez. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir