İstinaf Mahkemesi Gerekçeli Karar Yazıldı Ne Demek?

İstinaf Mahkemesi Gerekçeli Karar Yazıldı Ne Demek?
24.12.2022 19:18
İstinaf mahkemeleri inceleme yapan mahkeme olarak bilinmektedir. İstinaf mahkemesi gerekçeli karar yazıldı ne demek, hangi davalara bakar? İstinaf mahkemesi hangi kararları verebilir, hagb verebilir mi? İstinaf mahkemesinde ıslah yapılabilir mi, ihtiyati tedbir kararı verebilir mi? İstinaf mahkemesi istinaf sebepleri ile bağlı mı? Tarzında soruları siz değerli takipçilerimiz için araştırıp bu yazımızda yanıtladık.

İstinaf mahkemesi genellikle verilen kararlara karşı başvurulan olağan bir mahkemedir. İstinaf mahkemesi gerekçeli karar yazıldı demek mahkemenin sonuçlandığı manasına gelmektedir. Mahkeme sonlandığında gerekçeler ayrıntılı bir şekilde açıklanmaktadır. Gerekçeli karar yazıldı ibaresini mahkemede davası olan kimseler sık sık görmektedir. Aynı zamanda e-devlet üzerinde de gerekçeli karar yazıldı şeklinde belirtilmektedir.

İstinaf Mahkemesi Hangi Davalara Bakar?

İstinaf mahkemelerinin diğer adı bölge adliye mahkemeleridir. Kesin olmayan kararlara karşı yapılan başvuruları incelemektedir. Bu başvuruları bir sonuca yani karara bağlamak ve kanunlara göre diğer görevleri yerine getirmekle yükümlü üst mahkemelere istinaf mahkemesi denmektedir.

İstinaf Mahkemesi Hangi Kararları Verebilir?

İstinaf mahkemesi maddi ve hukuka aykırılık yönünden incelemeler yapmaktadır. İstinaf mahkemesi genellikle verilen kararlara karşı başvurulan olağan bir mahkemedir. Genel olarak yerel mahkemeler tarafından verilen kararlara karşı başvurulmakta olan mahkemelerdir. Bu nedenle kararın iptaline ya da kararın onanması kararlarını verebilmektedir. Bu nedenle istinaf mahkemeleri daha detaylı incelemeler yaparak karar aşamasına ulaştırmaktadır.

İstinaf Mahkemesi Hagb Verebilir Mi?

İstinaf mahkemesi genellikle verilen kararlara karşı başvurulan olağan bir mahkemedir. Hagb kararlarına karşı istinaf mahkemelerine başvurabilmek kanunen mümkün değildir. Bu nedenle istinaf mahkemesinin hagb verebilmesi mümkün değildir.

İstinaf Mahkemesinde Islah Yapılabilir Mi?

İstinaf mahkemesinde ıslah yapılabilmesi mümkün değildir. Kanunen istinaf aşamasında ıslah yasaklanmıştır. Bu nedenle istinaf mahkemesinde ıslah yapılması mümkün değildir.

İstinaf Mahkemesi İhtiyati Tedbir Kararı Verebilir Mi?

İhtiyati tedbir kararı telafi edilmesi zor ya da imkansız olan zararların ortaya çıkmasını önlemek için başvurulmakta olan bir geçici hukuki koruma tedbiri olarak bilinmektedir. Ve bu tedbir istinaf mahkemelerinde değerlendirilebilmektedir. İstinaf mahkemelerinin ihtiyati tedbir kararı verebilmesi mümkündür.

İstinaf Mahkemesi İstinaf Sebepleri ile Bağlı Mı?

İstinafın amacı genellikle ilk derece yargılanmasını ve mahkemenin sonuçlanan kararlarını denetlemektir.        Denetlemeler sonucunda tespit edilen hataların ve eksikliklerin maddi ve hukiki olarak giderilmesi işlemine dayanmaktadır. İstinaf mahkemeleri bir eksiklik ya da hata olmadığı sürece,     ilk derece mahkemelerin tespitleri ve dava malzemesi ile bağlı olduğu bilinmektedir. İstinaf mahkemesi istinaf sebepleri ile bağlıdır.   

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir