Yolda Kaldım Ne Yapmalıyım?

Yolda Kaldım Ne Yapmalıyım?
29.10.2022 14:46
İnsanın başına gelebilecek en can sıkıcı olaylardan bir tanesi de araçlı veya araçsız bir şekilde yol artasında kalmaktır. Yolda kalınca ceza yazılır mı, neresi aranır? Karda yolda kalınca ne yapmalı, yol yardımı nasıl çağırılır, yolda kaldım ne yapmalıyım? Yolda kalmaya ve yapılabilecek olan şeylere dair merak ettiğiniz tüm bu soruların yanıtlarını sizler için araştırdık ve bu haberimizde detaylı bir şekilde sizlere sunduk.

Yolda kalmak oldukça stresli bir durumdur. Kişi ne yapacağını şaşırabilir. Özellikle hava durumunun elverişli olmadığı zamanlarda daha da kötüye gidebilir. Bunun yanı sıra, araçta arıza çıkması nedeni ile hiç beklememekte olduğunuz bir anda aracınız ilerlemeyi bırakabilir ve bir an içinde yolda kalabilir. İlk yapılması gereken şey aracınızın yolda kalmasının sebebini bulmaya çalışmaktır. Tespit edemiyor iseniz de bununla uğraşabilecek birilerinden yardım istemek doğru olacaktır.

Dörtlükleri trafik veya yoldaki insanlara zorluk çıkarmamak adına yakmak gerekmektedir. Dörtlükler ile diğer araçların sizi fark etmelerini sağlamaya çalışmanız gerekir. Yolda kalma durumu gece yaşanmış ise reflektör kullanımı şarttır. Her kötü duruma karşı araçta reflektör bulundurmak oldukça önemlidir. Eğer yol yardımı gibi bir hizmet alıyor iseniz derhal bu hizmete ulaşmanız gerekir.

Oldukça hızlı bir şekilde yol yardımı olay yerine çağrılmalıdır. Kaskonuz yol yardım hizmetini karşılıyor da olabilir, karşılıyor ise herhangi bir çağrı merkezine ulaşıp da yardım isteyebilirsiniz. Bu tür imkanlara sahip değilseniz kendi çabalarınız ile çekici veya polise de ulaşmanız mümkündür. Çekici çağırma ücretini karşılamanız gerekmektedir ki bu firmalara göre değişiklik gösterir.

Yol Yardımı Nasıl Çağırılır?

Yol yardımı kullanıyor iseniz herhangi bir yolsa kalma durumunda oldukça şanslısınızdır. Polisle ya da çekici ile uğraşmanıza gerek kalmadan yol yardım hizmetinden faydalanabilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz yol yardımı aramanız gereklidir. Çağrı merkezi aracılığı ilse yardım talep edebilirsiniz. Yol yardımı kullanmıyor iseniz durum bir tık daha zor olabilir. Bu tür durumlarda çekiciye ya da polise ulaşmak sağlıklı olacaktır.

Karda Yolda Kalınca Ne Yapmalı?

Karlı havada araç kullanmak oldukça stresli ve riskli eylemlerden bir tanesidir. Aracın bakımlarına ve lastiklere dikkat edilmesi mühimdir. Bununla birlikte karda yolda kalmak daha stresli bir durumdur. Karda yolda kalındığı zaman yapılması gereken pek çok şey vardır. Öncelikle tekerlerin düz tutulması gerekir ki araç düz bir şekilde ilerleyip sağa veya sola doğru kaymasın. Vites manuel ise araç ikinci vitese alınmalıdır. Çekiş sağlanıncaya dek gaza basılması gerekmektedir. Tekerleklerin kaymamasına dikkat edilmelidir. Egzoz borusunun kapatılması da önlenmelidir.

Yolda Kalınca Neresi Aranır?

Eğer yol yardımı gibi bir hizmet alıyor iseniz derhal bu hizmete ulaşmanız gerekir. Oldukça hızlı bir şekilde yol yardımı olay yerine çağrılmalıdır. Kaskonuz yol yardım hizmetini karşılıyor da olabilir, karşılıyor ise herhangi bir çağrı merkezine ulaşıp da yardım isteyebilirsiniz. Bu tür imkanlara sahip değilseniz kendi çabalarınız ile çekici veya polise de ulaşmanız mümkündür. Çekici çağırma ücretini karşılamanız gerekmektedir ki bu firmalara göre değişiklik gösterir.

Yolda Kalınca Ceza Yazılır Mı?

Yolda kalındığı için alınan bir ceza bulunmamaktadır. Bununla birlikte yolda kalan aracın bakımları ihmal edilmiş ise ve bu polis tarafından tespit edilirse ceza yazılabilir. Ani sebepler ile yolda kalınması ceza sebebi değildir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir