Vuruntu Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Vuruntu Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?
21.01.2022 16:30
Vuruntu sensörü arızası araç hızlanırken veya güç altında iken ortaya çıkmaktadır. Vuruntu sensörünün arızalanması durumunda, aracını iyi tanıyan bir sürücü durumu kesinlikle fark eder. Ancak araç sahipleri tarafından en çok sorgulanan sorulardan biri yine de vuruntu sensörü arızasının nasıl anlaşılacağıdır. Vuruntu sensörü bozulursa ne olur, değişimi ne kadardır? Vuruntu sensörü tamiri nasıl yapılır? Vuruntu sensör arızası hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derleyip cevapladık.

Vuruntu sensörü arızası; genel olarak araç hızlanırken ya da güç altında iken ortaya çıkar. Özel olarak seyir halinde iken hızlanma konusunda herhangi bir sorun yaşarsanız bu durum motorun ateşlenme zamanlanmasından kaynaklanabilir. Ateşleme zamanını etkileyen aksam vuruntu sensörüdür. Araçta meydana gelen güç kaybının boyutları vuruntu sensörünün araç beynine giden verileriyle alakalıdır. Sensörün arızalı olduğu durumlarda parça değişimi yapılamazsa araç yüksek hızlara çıkamayabilir.

Motor beyni vuruntu sensörü arızası durumunu tespit ettiğinde arıza lambasını yakar ve P0325\P0332 hata kodlarını oluşturur ve aracı güvenli çalışma moduna alır. Vuruntu sensörü arızasını anlama yolları; motor arıza lambası yanması ve arıza kodunun oluşması, motor çalışmasında tekleme problemleri, aracın sürüş sırasında olandan fazla titreşim üretmesi, motordan gelen sesler alışılmışın dışında darbeler ve gürültüler gelmesi, ani hızlanmalarda güç kaybı yaşanması gibi durumlar ile anlaşılabilir. Ayrıca yakıt tüketimindeki ciddi artış da vuruntu sensörü arızasının en büyük belirtilerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Vuruntu Sensörü Bozulursa Ne Olur?

Vuruntu sensörü motor bloğu silindir kapağı ve de emme manifoltu üçlemi arasında bir yerde bulunmaktadır. Bu şekilde motorda oluşan titreşimler daha rahat bir şekilde algılanmaktadır. Motor kaputunu kaldırdığınızda hemen ön kısımda yer alan parça vuruntu sensörüdür. Bu yüzden vuruntu sensörünün arıza tespiti ve değişimi son derece kolaydır. Vuruntu sensörü bozulursa; motorda kalıcı hasarlar ortaya çıkabilir. Ecu P0325 ve Ecu P0332 arıza kodunu kaydeder. Vuruntu sensörü bozulursa araç yüksek devirlere çıkamaz çünkü araç kendini korumaya alır ve yüksek devirlere çıkmayı engeller.

Vuruntu Sensörü Değişimi Ne Kadardır?

Olası bir vuruntu sensörü arızası durumunda, motor kalıcı hasarlar oluşturabileceği için mutlaka değişim yapılması gerekir. Vuruntu sensörü arızası durumunda araç sahibinin mutlaka bir araç ustasına gitmesi gerekir. Vuruntu sensörü arızası durumunda, sensörün değiştirilmesi gerekir. Vuruntu sensörünün değişiminde yeni parça takılacağı için fiyatlar da farklılık gösterir. Ayrıca aracınızı götürdüğünüz servise, araç ustasına ve aracın modeline göre de vuruntu sensörü değişimi fiyatları değişmektedir. Bu sebeple vuruntu sensörü değişiminin ne kadar olduğuna dair net bir fiyat vermek mümkün değildir.

Vuruntu Sensörü Tamiri Nasıl Yapılır?

Vuruntu sensörü farklı sebepler ile ortaya çıkabilir. Araç motorunda hasarlar bırakabilen vuruntu sensörü arızası tamir edilmediği ya da değiştirilmediği takdirde kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Vuruntu sensörü tamir yöntemleri çeşitlilik gösterir. Motor ön kaputunda bulunan vuruntu sensörü açılarak, vuruntu sensörü tespit edilir.

Vuruntu sensörünün tamiri, motor kaputu açılıp parçalar çıkarılarak gerçekleştirilir. Ancak vuruntu sensörünün tamiri genel olarak sık tercih edilen bir uygulama yöntemi değildir. Vuruntu sensörü arızası durumunda motorun kalıcı hasarlar almaması için, vuruntu sensörü parçasının değiştirilmesi tavsiye edilir. Bu amaçla, vuruntu sensörü tamiri yapılan bir işlem olsa da genelde parça değişimi yapılması uygun görülür.

 


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir