Yenidoğan Bebek Şapka Takmalı Mı?

Yenidoğan Bebek Şapka Takmalı Mı?
14.12.2022 19:22
Yeni ebeveyn olmuş anne babaların aklını kurcalayan çok fazla konu olduğunu biliyoruz. Yenidoğan bebek şapka takmalı mı, nasıl yatırılmalı? Yenidoğan bebek uyutma yöntemleri nelerdir, uykusunda neden korkar? Yenidoğan bebek neden ağlar, uykuda neden inler? Anne babaların bebekleri için olan merakını dindirebilme adına tüm bu soruları detaylı bir şekilde araştırdık. En doğru yanıtları sizler için bu haberimizde derledik.

Yenidoğan bebeklerin kıyafetleri, bebek sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Ebeveynler için de dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesidir. Bebekler için alınan kıyafetler, ciltte herhangi bir tahriş durumu oluşturmaması için pamuklu olmalıdır. Bunun yanı sıra bebeklerin terlerini emen kumaş kullanılması da oldukça önemlidir. Cildin havalanması sağlanmalıdır. Sert parçalar barındırmayan yumuşak ve bebeğin hareketini kısıtlamayan kumaşlar tercih edilmelidir. Özellikle ilk aylarda, çorap ve şapka giydirmek çok büyük önem taşımakta olan konulardan bir tanesidir. Bebeklerin el ve ayakları çoğunlukla soğuktur. Üşüyüp üşümedikleri kontrol edilmelidir. Çorap kullanımı aslında bu yüzden oldukça mühimdir. Şapka giydirmek de aynı şekilde, bebeğin üşümesi için giydirilmelidir.

Yenidoğan Bebek Nasıl Yatırılmalı?

Yenidoğan bebeklerin uyku düzeni anne ve babalar için oldukça önemli konulardan bir tanesidir. Yenidoğan bebekler doğumun ardından uzun süre kendilerini anne karnında zannederler, bu nedenle yaklaşık bir ay kadar cenin pozisyonunda uyumaktadırlar. Annelerinin kalp atışları ve sesleri bebekleri rahatlatır. Bebekleri hastalıklardan koruyabilmek adına yan yatırmak faydalı olacaktır.

Yenidoğan Bebek Uyutma Yöntemleri Nelerdir?

Bebekler sessiz ortamda uyutulmalıdır. Yüksek sesler bebeklerde korkutucu bir hal alabilmektedir. Rahatlatıcı müzikler kullanmak da iyi bir çözüm yoludur. Ilık duş, masaj, rahatlatıcı yağlar da bebeklerin güzel uyumasını sağlayabilmektedir.

Yenidoğan Bebek Uykusunda Neden Korkar?

Bebeklerin uykularında korktukları anne babalar tarafından gözlemlenmekte olan durumlardandır. Bebeklerin vücutlarındaki sistemler doğumdan sonra bir süre daha gelişmeye devam ederler. Bu sebeple bir süre beklenmedik tepkiler verebilirler. Uykularında korkmalarının sebebi de duydukları yüksek seslerden kaynaklı olabilmektedir.

Yenidoğan Bebek Uykuda Neden İnler?

Bebekler uykularında inleme benzeri sesler çıkarabilmektedirler. Ebeveynler de bu seslerden korku duyabilir. Bu durumda korkulacak bir şey yoktur. Bebeklerin uykuda inlemelerinin sebebi çoğunlukla sindirim ve solunum sistemleri ile alakalıdır. Bu sistemler gelişimlerini sürdürdüğü için bebekte bu tarz inleme sesleri duyulmaktadır. Bebekler, sistemlerinin yeteri kadar gelişmemiş olmasından dolayı yutkunma ve nefes alma sırasında zorluk çekebilmektedirler.

Yenidoğan Bebek Neden Ağlar?

Bebeklerin ağlamasının pek çok sebebi olabilmektedir. Hiç beklemediğiniz bir anda dahi bebeğinizi ağlarken bulabilirsiniz. Ağlama refleksleri sık sık karşılaşılan bir durumdur. Bunun yanı sıra; ağlama ihtiyacı duyan bebek genellikle canı acıdığı, karnı aç olduğu, yorgun olduğu, susadığı, rahatsızlık hissettiği için ağlar. Ebeveynlerin yapması gereken şey bebekleri için orada olup problemi gidermek için uğraşmaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir