Yeni Yasa Teklifi: Çay Kanunu'nda Değişiklik

Yeni Yasa Teklifi: Çay Kanunu'nda Değişiklik
21.06.2022 11:52
AK Parti tarafından çay üretimi ve çay fiyatlarıyla ilgili değişiklikleri öneren yasa teklifi Meclis'e sunuldu. 'Çay Kanunu’nda Değişiklik' öngören yasa teklifiyle ilgili konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, hedeflerinin Türkiye’de çay üretimi ve satışını desteklemek ve iyileştirmek olduğundan bahsetti.

AK Parti, çay üretimi ve çay fiyatlarının açıklanmasını da içeren 'Çay Kanunu’nda Değişiklik' öngören yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu. Çay ile ilgili kanun teklifi AK Parti tarafından TBMM Başkanlığına sunuldu. Çayda marka ürünler oluşturabilmenin yasal zemininin güçlendirilmesi, dünya piyasalarında rekabet edebilecek konuma gelebilmesi için çayın kalitesini iyileştirici tedbirlerin alınması, üretici ve tüketici çıkarlarının korunması ve ülke ekonomisindeki yeri ve öneminin hedeflendiği belirtildi. Kanın teklifinde çay tarım alanlarının belirlenmesi, ruhsatlandırma gibi işlemlerin nasıl yapılacağına ilişkin kurallar yer alıyor. Ruhsatsız alanlarda yeni çay bahçesi açanlar ile uygun olmayan şekilde çayı işleyen ve pazarlayanlara, belirlenen çay alanları dışında yetkisiz çay alımı ve satımı yapanlara cezai yaptırımlar öngörülüyor. Lisanslı çay işletmeciliği tanımlanırken, özel sektör çay işletmecilerinin faaliyetin kapsamına göre sınıflandırılmalarına ilişkin kurallar yer alıyor.

“ÜRETİCİYİ VE TÜKETİCİYİ KORUMAK İSTİYORUZ”

Teklifle Ulusal Çay Konseyi, yaş çay yaprağı fiyatının belirlenmesinde aktif ve etkin bir hale getirilerek, böylece paylaşımcı bir yaklaşımla üretici ve tüketici birlikte gözetilip yaş çay alım fiyatında istikrarın hedeflendiği kaydedildi. Teklifte imzası olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, teklifle ilgili şöyle konuştu: "Hedefimiz; bu teklifin TBMM’de sağlanacak kıymetli katkıların sonucunda yasalaşmasıyla birlikte üretici ve tüketiciyi korumak, çayın Türk ekonomisi içindeki yerini güçlendirmek ve Türk çayını dünya markası haline getirerek dış pazarlardaki payını büyütmektir." Gerçekleştirilen açıklama sonrası, çay üreticileri heyecanlı bir bekleyiş içerisine girdi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı yaptığı açıklama ile gündeme girdi. Çay üreticileri her fırsatta, yaşanılan fiyat dengesizlikleri ve fiyat yetersizliği sebebiyle oldukça zor durumda olduklarını ifade ediyorlardı. Yeni Çay Kanunu teklifi sayesinde fiyat dengesizliklerinin düzeltileceği konusunda umutlu olan çay üreticileri dört gözle verilecek kararı bekliyor.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir