Yeni Doğum Yapan Köpek Ne Yer?

Yeni Doğum Yapan Köpek Ne Yer?
16.12.2022 23:33
Köpekler de tıpkı insanlar gibi doğum yaparak çoğalmaktadır. Yeni doğum yapan köpek ne yer, ne zaman yıkanır, yıkanır mı? Yeni doğum yapan köpeğin kanaması ne kadar sürer, ne zaman kısırlaştırılır? Neden yemek yemiyor, ne zaman kızana gelir? Sorularını sizler için yanıtladık.

Yeni doğum yapan köpekler için özel mama çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar genellikle doğuran köpek maması olarak geçmektedir. Köpek maması gibi besin açısından yoğun bir yiyecekle beslemeniz önerilmektedir. Öğündeki besin miktarını artırmadan, öğün sayısını artırın. Gün boyunca kuru mamaya sınırsız erişim sunarak onun beslenmesini sağlamanız önerilmektedir.

Yeni Doğum Yapan Köpek Ne Zaman Yıkanır?

Anne köpeğinizi yıkamak için doğumdan sonra en az 2-5 gün bekleyin ve mümkün olduğu kadar kısa sürede yavrulardan uzak tutun. Yeni doğum yapan köpeğin ılık su ile yıkanmasında bir problem yoktur. Ancak yavrular için bu durum geçerli değildir. Çünkü yavrular kendi vücut ısılarını kontrol edemezler. Kolaylıkla soğuktan etkilenmekte ve soğuk alma ihtimalleri bulunmaktadır.

Yeni Doğum Yapan Köpek Yıkanır Mı?

Yeni doğum yapmış bir köpeği ılık su ile yıkamak köpeği rahatlatır ve temizlenmesini sağlar. Yavrular için ise bu durum biraz farklıdır. Genellikle, bir yavru köpeği 8 haftalık olmadan banyo yaptırılmaması önerilmektedir. Ancak gerekirse nemli bir bezle silinip temizlenebilir. Bunun nedeni, yaşlı köpeklerde vücut ısısının kendi kendini düzenlemesi iken, genç yavru köpekler için durumun böyle olmaması ve kolayca üşüyebilmeleridir. Üşüyüp hastalıklara yakalanmaması nedeniyle köpeğiniz iki aylık olana kadar yıkanmaması önerilmektedir.

Yeni Doğum Yapan Köpeğin Kanaması Ne Kadar Sürer?

Doğumdan sonra kırmızımsı kahverengi mukus vajinal akıntı yaklaşık üç hafta normaldir. Akıntı irin gibi görünüyorsa, parlak kırmızıya dönüyorsa, çok miktardaysa veya üç haftadan uzun sürüyorsa veterinere başvurmanız önerilmektedir.

Doğum Yapan Köpek Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Bir yaşında kısırlaştırılan dişilerde artan kanser riski göz önüne alındığında, önerilen kılavuz kısırlaştırmayı 2 yaşından sonraya ertelemektir.

Doğum Yapan Köpek Neden Yemek Yemiyor?

Birçok köpek yavrulamadan yaklaşık 12-24 saat önce yemek yemez. Bu durum normaldir, bu yüzden endişelenmemeniz gerekmektedir. Köpeğinizde bol miktarda su sağlayarak yeterince sıvı takviyesi yaptığınızdan emin olun. Hamile köpeğiniz için bu iki nedenden hiçbiri geçerli değilse, iştahsızlığının nedeni yaptığı diyet veya egzersiz olabilir.

Doğum Yapan Köpek Ne Zaman Kızana Gelir?

Köpeğiniz hamileyse, yavrularının gelmesi için hazırlanırken daha sinirli, agresif ve bölgeci olduğunu fark edebilirsiniz. Bu değişiklikler, hem hormonlarındaki değişiklikler hem de içgüdüsel olarak kendini ve yavrularını koruma ihtiyacı nedeniyle oluşur.

Dişi köpeklerin doğumdan sonra kızana gelme süresi doğumundan 4-6 ay sonrasında olduğu bilinmektedir.  Herhangi bir dişi köpek 6-8 ay aralıkla kızana gelmektedir.  Bu dönem genellikle 3 haftalık bir süreçtir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir