Maltipoo Köpeklerin Özellikleri ve Bakımı Hakkında Merak Edilenler

Maltipoo Köpeklerin Özellikleri ve Bakımı Hakkında Merak Edilenler
28.07.2022 22:20
Maltipoo köpek ne yer, maltipoo yavru köpek bakımı nasıl olur, maltipoo köpek ne kadar büyür, maltipoo cinsi köpek fiyatları nedir, maltipoo köpek çok havlar mı vb. soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Maltese terrier ve Toy Poodle köpeği aralığında melez olarak tanınan Maltipoo köpek ırkı, her iki ırkında de özelliklerine sahiptir. Fakat kişilik olarak tipik fino köpeğiyle uyum sağlar. Maltipoo özellikleri aralarında bu ırkın tüy dökmemeleri ve farklı renklerde olmaları gelir. Her vakit insanlarla iç içe olmayı seven bu ırk, saldırganlık eğilimi olmamasından sebep, tam bir aile köpeği olarak bilinir. Maltipoo cinsi; nazik hareketleri sebebiyle, çocuklu aileler için harika seçimlerdir. Maltipoo özellikleri içerisinde bu cinsin bakımının yapılması lazımdır. Maltipoo bakımı hem yemek konusu olsun hem tımar etme konusu olsun mühimdir. Maltipooların sağlığı çok mühim ve bu yalnzca yemek içmek olarak bu olay düşünülmemelidir.

Maltipoo Köpeklerin Özellikleri Nelerdir?

Malta ve fino köpeği birleşimi bir melez olan Maltipoolar; sevecen, sadık ve çok fazla bakım gerektirmeyen kısa tüylü köpeklerdir. İyi sorun çözme becerilerine sahip akıllı bir cinstir ve çocuklu aileler adına idealdir. Maltipoo özellikleri içerisinde bu cinsin bakımının yapılması lazımdır.

Maltipoo Köpeklerin Bakımı Nasıldır?

Çok sıcak ya da çok soğuk yerlerde kolayca hasta olabilirler. Özel bir tüy yapısına sahip olmaları sebebiyle de tüy bakımına dikkat edilmesini lazım kılmıştır. Tüylerinin düzenli şekikde taranması ve sık sık yıkanması lazımdır. Aynı vakit kulak içlerinin temizlenmesi ve yüzlerinin yıkanması da lazımdır.

Maltipoo Köpeklerin Eğitimi Nasıl Olur?

Maltipoo ırkı için gösterilen en muhim eğitimler tuvalet ve sosyalleşme eğitimleridir. Maltipoo Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi köpeğin sütten kesilmesinin hemen sonrasında başlatılmalıdır. Tuvalet eğitimi ev içinde ve dışarıda tuvalet eğitimi şeklinde ikiye ayrılmaktadır.

Maltipoo Köpek Ne Yer?

Maltipoo ırkı köpeklerde ideal öğün günde iki keredir. Egzersiz ile aynı miktarda 1 veya 2 fincan kuru mama günde iki kez verilebilir. Öğünler arasında ödül maması dışında hiçbir gıda vermemek gerekir. Dışarıdan getirdiği yiyecekleri yememesini ve yalnızca sahibinden verilen gıdaları yemesi konusunda eğitilebilir.

Maltipoo Yavru Köpek Bakımı Nasıl Olur?

Egzersizleri ve veteriner kontrolleri düzenli yapılması gerekir, aşılarının ihmal edilmemesi gerekir. Tüy bakımı yaparken tımarın genelde uygulanması gereken tarafı her vakit fırçalamadır. Tüyleri kıvırcık, dalgalı veya düz olsa bile haftada birkaç defa fırçalanmalıdır. Yavru köpek mamasıyla beslenmeli eğer annesini emmiyorsa.

Maltipoo Köpek Ne Kadar Büyür?

Boyutu sebebiyle tam bir aile köpeği noktasında olan Maltipoo ne kadar büyür konusunda çok endişelenmeye gerek yoktur. Ağırlıkları da 2,27 kg ile 9,07 kg aralığında değişir.

Maltipoo Cinsi Köpek Fiyatları Nedir?

Maltipoo cinsi köpeklerin fiyatları 3500 TL'den başlayıp tam olarak 8000 TL'ye kadar çıkabiliyor. Boyutları ve özelikleri nedeniyle tam bir aile köpeğidir.

Maltipoo Köpek Çok Havlar mı?

Maltipoo ırkı köpekler en küçük bir hareket algıladıklarında havlamaya meyil eder. Bu yüzden çok havlar mı sorusuna evet cevabını verebiliriz.

Maltipoo Köpek Tüy Döker mi?

Çoğunlukla az bakım gereken küçük köpekler olan Maltipoolar, uzun tüylere sahip olabilmektedir. Fakat bu olay, tüylerinin çok aşırı döküldüğü manasına gelmez. Maltipoolarda tüyleri açısından en büyük sorun, tüylerinin ıslanması veya kirlenmesidir. Her canlı gibi Maltipoolar da tüy dökebilir.

Maltipoo Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Öğretilir?

Maltipoo yavru köpek tuvalet eğitimi yavrunun sütten kesilmesinin hemen sonrasında başlatılmalıdır. Tuvalet eğitimi ev içinde ve dışarıda tuvalet eğitimi olmak üstüne ikiye ayrılmaktadır. Eğitimlerin ödül oyuncakları ya da mamaları ile olumlu eğitim teknikleri tercih edilerek verilmesi istenilen neticeye çok rahat ve hızlı biçimde ulaşılmasına zemin hazırlamaktadır.

Maltipoo Köpek Hastalıkları Nelerdir?

Maltipoo köpeğinde en fazla görülen rahatsızlıklar aşağıdaki gibidir:

·        Göz sorunların bütününe yatkındır.

·        Diş problemleri görülebilir.

·        Bacak ya da kalça rahatsızlıkları ile ünlüdür.

·        Karaciğer hastalığı

·        Kan şekeri düşüklüğü gözlemlenebilir

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir