Yeni Doğum Yapan Kedi Hamile Kalır Mı?

Yeni Doğum Yapan Kedi Hamile Kalır Mı?
15.12.2022 23:40
Yeni doğum yapan kedi hamile kalır mı, çiftleşir mi? Yeni doğum yapan kedinin sütü nasıl çoğalır, yeri nasıl değiştirilir? Yeni doğum yapan kedi nasıl davranır, ne zaman emzirir, tekrar çiftleşir mi? Kedilerde hamilelik süresi 8 ya da 9 hafta arasındadır. İnsanlara göre daha az hamilelik süreci geçiren kedilerin hakkına tüm detaylar...

Kediler, yılda 3 kez doğum gerçekleştirebilir ve hamilelik süreleri ortalama olarak 2 ay sürmektedir. Her doğumda en az 2 yavru dünyaya getiren kedilerde bu sayı 5-6 yavruya kadar çıkması gözlemlenebilir. Yeni doğum yapan kedi hamile kalabilir.

Yeni Doğum Yapan Kedi Çiftleşir Mi?

Kedilerde gebelik süresi dokuz hafta olarak bilinir ve bir dişi kedi çoğu zaman doğum yaptıktan sadece altı hafta sonra yeniden kızgınlık dönemine giriş yapması söz konusu olabilir. Ayrıca gerek erkek gerek dişi kedi kısırlaştırma işlemi için en uygun olduğu dönem ergenlik çağı bulunur.

Yeni Doğum Yapan Kedinin Sütü Nasıl Çoğalır?

Yavru maması, ayrıca enerji ihtiyacı 3 kat artan emzirme dönemindeki anne kediler için süt üretimine yardımcı olması bakımından ideal bir besindir. Her iki dönemde de kedi, sık fakat az miktarda beslendiği için mamaya her an erişebilir olması önem arz etmektedir. Ayrıca, her zamanki gibi, yanında bol miktarda temiz ve taze su kedilerin etrafında bulunması gerekmektedir.

Kırmızı et veya ciğer protein açısından önemli besinlerdir. Yeşil kabak, patates ve brokoli gibi besinler haşlanarak çorba şeklinde anne kediye yedirerek güçlenmesi sağlanabilir. Yavru kedi maması olarak isimlendirilen ve besin oranı yüksek olan mamalar, en ideal süt yapıcı gıdalar olarak bilindiği için yine aynı şekilde bunların verilmesi de sağlanabilir.

Yeni Doğum Yapan Kedinin Yeri Nasıl Değiştirilir?

Eğer anne ilk defa doğum yapmış ise bu tedbir hali daha da artacak ve yavruları daha sık yer değiştirmesi gözlemlenebilir. Bu durumda yapılması gereken tek şey anne kedi için taşıdığı yeri konforlu bir yer haline getirmek olacaktır. Zaten anne kedi içgüdüsel olarak yavruları için en uygun yeri kendi seçecektir.

Yeni Doğum Yapan Kedi Nasıl Davranır?

Doğum yapan kedilerde görülen davranışlar arasında yavrularını başka bir yere götürme sıklıkla gözlemlenen bir eylemdir. Anne kedi, yavrularını saklama ve koruma amacıyla başka bir yere gizlemeye sürekli çalışmaktadır. Yavru kediler hareket ettirilince kokularının takip edilmesi zorlaşarak düşmanlardan korunması kolay hale gelecektir.

Kedilerin doğum sonrası yaptığı hareketlerin başında, doğum plasentasını ve yavru kedinin göbek bağını yemesi de gelmektedir. Bu doğal bir içgüdü hareketi olduğundan dolayı herhangi bir müdahale edilmemesi gerekir.

Yeni Doğum Yapan Kedi Ne Zaman Emzirir?

Yavru kedilerin genellikle 4 ile 8 hafta aralığında anne sütü emdikleri bilinmektedir.

Doğum sırasında anne kedi yavruların zarını çıkarır ve plasentasını yemektedir. Bu, annenin aslında güçlenmesini de sağlayan bir işlemdir. Doğum süreci ve sonrasındaki 5-6 saatlik periyotta anne kedinin yemek yemesine gerek bulunmaz.

Yeni Doğum Yapan Kedi Tekrar Çiftleşir Mi?

Kedi çoğu zaman doğum yaptıktan sadece altı hafta sonra yeniden kızgınlık dönemine giriş yapmaktadır. Dişi bir kedinin hamile kalabilmesi için kızgınlık dönemindeyken 24 saatlik süreçte 3-4 kere çiftleşme olması gerekmektedir. Bu sürecin sonunda kedinin kızgınlık belirtilerinin azalmaya başlayacaktır. Bu nedenle 24 saatlik bir süreçte çiftleşme tamamlanması mümkündür.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir