Kediler Soğuğa Dayanıklı Mıdır?

Kediler Soğuğa Dayanıklı Mıdır?
15.12.2022 23:34
Hayvanların doğa koşullarına uygunlukları farklılık gösterecektir. Bu yazımızda bazı hayvanların soğuk hava koşullarına uyumlu olup olmadıklarını konuşacağız. Kediler, golden retriever, muhabbet kuşu, labrador soğuğa dayanıklı mıdır? Tavşanlar, sultan papağanı, french bulldog soğuğa dayanıklı mıdır? İşte detaylar.

Yaygın bir görüş olarak kedilerin uzun ve sık tüylerinin hava koşulları ne olursa olsun kedileri koruduğuna ve kedilerin üşümedikleri düşünürüz. Bu yanlış bir varsayımdır. Özellikle yavru kedilerin bünyeleri son derece hassastır ve soğuk hava koşullarından etkilenirler. Yetişkin kediler yaklaşık olarak 0 dereceye kadar dayanabilirler. Fakat 0’ın altındaki sıcaklıklar kediler için tehlike oluşturmaktadır.

Golden Retriever Soğuğa Dayanıklı Mıdır?

Hayvanların tüyleri vücut ısısını dengede tuttuğu için yazın serinleten kışın ise sıcak tutan bir yapıya sahiptirler. Bizlerde tüylü dostlarımızın bu özellikleri sayesinde tüm hava koşullarına dayanıklı olduklarını düşürünüz.

Evet köpekler soğuk havalara karşı dayanıklıdır. Ama bunun da bir sınırı vardır. Golden retriever cinsi köpekler soğuğa karşı dirençlidir ve 5 dereceye kadar vücutlarının ısı dengesini korurlar. Daha düşük sıcaklıklar golden cinsi köpekler için uygun değildir.

Muhabbet Kuşu Soğuğa Dayanıklı Mıdır?

Muhabbet kuşları evcil hayvanlar arasında ilk sırada yer alırlar. Evi seven ve uyum gösteren kuşlar oldukları için çok sıklıkla tercih edilirler. Muhabbet kuşları sıcak havayı severler. Soğuk havalardan haz etmezler. Muhabbet kuşlarının bulunduğu ortam 15-20 derece olmalıdır. Daha düşük sıcaklıklarda üşüyecek ve tedirgin olmaya başlayacaklardır.

Labrador Soğuğa Karşı Dayanıklı Mıdır?

Mizacı ve sevimliliği sayesinde hayvan severler tarafından yetiştirilmek için oldukça fazla tercih edilen bir köpek türüdür. Yaşam süreleri ortalama olarak 10-12 yıldır. Çift katmanlı tüy yapılarından dolayı soğuğa karşı oldukça dirençli bir türdür.

Tavşanlar Soğuğa Dayanıklı Mıdır?

Tavşanlar su içmeyi çok severler. Ancak bu su ile temizlenmelidirler manası taşımaz. Çünkü tavşanların kulağına ya da burun deliklerine su kaçarsa bu onlar için ölümcül olabilir. Tavşanlar ani sıcaklık değişimlerinden dolayı şoka girip ölebilirler. Bundan kaynaklı olarak çok yüksek ya da çok düşük sıcaklıklar tavşanın hassas bünyesi için uygun değildir.

Sultan Papağanı Soğuğa Dayanıklı Mıdır?

Diğer kuş türleri genellikle yağlı derileri sayesinde yıkanmaya ve temizlenmeye gerek duymazken, sultan papağanları doğaları itibariyle kuru yapılı derileri yüzünden banyo yapmak durumundadırlar. Neme ihtiyaç duydukları için banyo yaptırılmalıdır. Bu da sultan papağanıyla ilgili bilinmesi gereken ilk şeydir. Son derece sevecen ve uyumlu kuşlardır. Soğuk havalara karşı dirençsizdir. Bulundukları ortamın en fazla 15 derece olması gerekmektedir.

French Bulldog Soğuğa Dayanıklı Mıdır?

French bulldog köpekleri bulundukları ortama kolayca ısınabildikleri, sakin ve ılımlı köpekler oldukları için evde beslenmek için uygundur.  İnsanlardan çekinmeyen, sosyal hayvanlardır. Tüyleri ince yapılı olduğu için soğuk havalara dayanıklı değillerdir. Hatta bahçede değil bu özelliklerinden dolayı evde bakılmaları daha uygundur.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir