Kediler Neden Hırçınlaşır?

Kediler Neden Hırçınlaşır?
07.01.2023 21:10
Kediler genellikle kıllı, küçük ve otobur hayvanlar olmalarının yanında çok uzun yıllardır insanlarla beraber yaşamaktadır. Kediler neden hırçınlaşır, hep uyur? Hamile kediler neden sürekli uyur, kusar, sürtünür, sürekli miyavlar? Hasta kediler neden soğuk yere yatar? Kediler ve davranışları ile ilgili merak edilen sorulara sizler için bu yazıda yanıt verdik.

Kediler ortalama 23 ile 25 cm boyunda ve ev koşullarında iyi bakıldıkları durumda 12 ila 18 yıla kadar hayatta kalabilmektedir. Kediler son derece sakin ve uyumlu hayvanlardır ancak bazı durumlarda çok fazla hırçınlaşabilirler. Bunun birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Ancak çoğu zaman bu durumda olmalarının sebebi kendi bölgelerini korumalarıdır. Kediler bölgeci ve bölgesinde baskın olmayı seven hayvanlardır. Kedinizin bölgesine başka bir hayvanın girmesi ya da bölgesinin değiştirilmesi kediyi hırçınlaştırabilmektedir.

Kediler Neden Hep Uyur?

Kediler uzun senelerdir insanlarla birlikte yaşayan ve ilgiyi çok seven canlılardır. Kediler günün çok büyük bir kısmını uyuyarak geçirmektedir. Bazı kedi türleri 16 saate kadar uyuyabilmektedir. Evcil kedilerin avlanması gerekmese de doğal bir içgüdü olarak gün doğumunda ve batımında enerji toplamak istemektedir. Bundan dolayı gündüzleri sık sık uyurlar.

Hamile Kediler Neden Sürekli Uyur?

İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da gebelik durumunda bazı davranış değişiklikleri meydana gelebilmektedir. Hamile kediler annelik içgüdüsü ile çoğu zaman saldırgan, sessiz, korumacı ya da sakin görülebilmektedir. Hamile olan kedilerde uyuma isteği çok daha fazla artmaktadır. Bundan dolayı zaten uykuyu çok seven hayvanlar olan kediler hamile iken uyuma süreleri 16 ila 18 saati bulabilmektedir. 

Hamile Kediler Neden Kusar?

İnsanlarda olduğu gibi diğer canlılarda da gebelik döneminden normal dönemden farklı davranışlar görmek oldukça normaldir. Hamilelik döneminde kedilerin iştahı artmaktadır. Bunun yanı sıra kedilerde mide bulanması da çok fazla artmaktadır. Bu yüzden hamile kedilerde kusma durumu normaldir. Ancak bu durumun ardı arkası kesilmiyorsa bir veteriner hekime görünmeniz gerekebilir.

Hamile Kediler Neden Sürtünür?

Hamilelik dönemlerinde kediler genellikle ikiye ayrılmaktadır. Bazı kediler gebelik döneminde daha sevecen ve ilgiye muhtaç olurken bazı kediler ise çok daha fazla korumacı ve agresif olurlar. Bundan dolayı kedilerinizin ilgiye muhtaç olduğu dönemlerde bacaklarınıza sürtünerek sizden şefkat beklemeleri son derece doğaldır.

Hamile Kediler Neden Sürekli Miyavlar?                 

Kediler de insanlarda olduğu gibi gebe döneminde farklı davranışlar sergileyebilmektedir. Bundan dolayı birçok kedi sahibi insan hamilelik döneminde kedilerini tanıyamadıklarını söylemektedirler. Hamile kedilerin sürekli miyavladığı gözlemlenmektedir. Bunun en büyük sebebinin hamile kedinin stresli olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir.

Hasta Kediler Neden Soğuk Yere Yatar?

Hamilelik döneminde kediler davranışları çok fazla değişebilmektedir. Genellikle gebelik döneminde daha sessiz ve hareketsiz olan kediler bazı zamanlarda çok fazla hırçınlaşıp strese girebilmektedir. Eğer hamile kediniz soğuk bir yer arıyorsa bu çok yüksek bir ihtimalle doğumun habercisidir. Doğumun yaklaşması ile beraber kedilerin vücut sıcaklığında çok büyük bir artış olmaktadır. Bundan dolayı kediler kendilerini hem daha rahat hem de sessiz bir yer ararken bu yerin soğuk olmasına da dikkat ederler.  

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir