Yeni Doğan Bebek Sırt Üstü Yatırılır Mı?

Yeni Doğan Bebek Sırt Üstü Yatırılır Mı?
14.12.2022 19:07
Yeni doğan bebeklerin düzenine alışabilmek anne ve babalar için zorlayıcı ve kafa karıştırıcı olabilir. Yeni doğan bebek sırt üstü yatırılır mı, uyurken üzerine ne örtülür, seslere ne zaman tepki verir? Yeni doğan bebeğe emzik verilir mi, anneyi ne zaman tanır, görür mü? Merak ettiklerinizi sizler için yanıtladık.

Yeni doğan bebekler ilk doğduklarında kendilerini hala anne karnında sanma eğilimindedirler. Bundan dolayı yeni doğan bebeğinizi yan yatırmak önemlidir. Yeni doğan bebeğinizi kesinlikle yüz üstü yatırmamalısınız.

Kendisini kontrol edemediği için, vücut ağırlığı kalbe ve sinirlere baskı yapabilir, bu ani ölüm ve boğulmaya yol açabilir. Bunun dışında, bebeğinizi sırt üstü yatırabilirsiniz. Fakat başını hafifçe yukarı kalkacak şekilde bir yastıkla desteklemelisiniz.

Yeni Doğan Bebek Uyurken Üzerine Ne Örtülür?

Bebekler uyurken genellikle üzerlerini açarlar. Eğer bebeğiniz üzerindekini sık olarak atıyorsa, çok yoğun bir kumaşı olmayan bir tulum giydirebilirsiniz. Polar veya yünlü bir kumaş olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu bebeği uyurken rahatsız edebilir. Ya da çok kalın olmayan, pamuklu, penye tarzında bir örtü ile örtebilirsiniz.

Yeni Doğan Bebek Seslere Ne Zaman Tepki Verir?

Bebeklerin ses refleksleri, 2 yaşlarına gelene kadar gelişme evresi devam eden bir süreçtir. Bu nedenle bebeklerin ani seslere karşı bu dönemlerde irkilme ve sıçrama gibi tepkiler vermesi gerekmektedir.

Bebekler henüz anne karnındayken 6. ve 7.aylardan sonra dışarıdaki sesleri duyarlar. Fakat doğduktan sonra, yeni doğan bebeğiniz 6 ve 9 ay aralığında sese doğru başını çevirmesi gerekmektedir.

Yeni Doğan Bebek Emzik Verilir Mi?

Teorik olarak bakıldığı zaman, bebekler emme içgüdüsüyle dünyaya gelirler. Bu özellikleri annelerini emdikçe gelişir. Bu sebeple bebeklere emzik vermek olağan bir davranıştır. Bunun herhangi bir zamanı yoktur. Yeni doğan bebeğinize gelişimin bir parçası olarak emzik verebilirsiniz.

Eğer bebek emmez veya emmekte güçlük çekerse daha sonraki bir süreçte, emme refleksi güçlenince de verebilirsiniz.

Yeni Doğan Bebek Anneyi Ne Zaman Tanır?

Uzmanlar, normal gelişim geçiren bebeklerde 6 ve 7 aydan sonra işitme duyuları gelişeceği için anne adaylarına sık sık bebekleriyle konuşmalarını önerirler. Klasik müzik dinletmek, masal okumak, dalga seslerini duymasını sağlamak gibi dış dünyaya ait duyularla tanışmasını sağlarlar.

1 haftalık iken annesinin sesini diğer seslerden ayırt edebilir ve tercih eder. 4-5 günlükken acıkmışsa, annesinin ayak seslerinden onu besleyeceğini anlayarak tepki verir ve ağlar.

Yeni doğan bebekler annelerinin yüzlerine daha doğdukları ilk anlardan itibaren aşina olurlar. Annelerini tanımaya başlarlar. 1-2 haftalıkken annesinin kokusunu tanırlar.

Bebekler doğdukları zaman sinir sisteminin bir parçası olan refleks ve tepki verme gibi özelliklerle tepkilerini belli ederler. İlerleyen süreçte sizi tanıdığını bakışlarından ve gülümsemesinden daha kolay anlayacaksınız. Bebekler vermiş oldukları otomatik reflekslerle bile, annesini diğer kişilerden ayırıp seçtiğini belli eder.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir