Yasemin Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Yasemin Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
08.06.2022 10:52
Yasemin çiçeği, yüzyıllar boyunca yaşamış ve simge olarak anılmış bir çiçek olup, bulunduğu ortamı daha hoş ve dekoratif hale getiren Çiçek türlerindendir. Kokusuyla da büyüleyici bir etkiye sahip olan Yasemin çiçeği, yalnızca geceleri açmaktadır. Bu yazımızda Yasemin çiçeğinin bakımının nasıl yapıldığı başta olmak üzere, Yasemin çiçeğinin çeşitleri, Yasemin çiçeğinin faydaları ve özellikleri gibi merak konuları sizler için bir araya getirdik.

Yasemin çiçeği bakımının nasıl yapıldığı birçok kişi tarafından merak edilen sorular arasında yet almaktadır. Özellikle çiçek açtıklarında çok suya ihtiyaç duyan bu çiçeklerin toprağının, her zaman biraz nemli tutması oldukça önemlidir. Yasemin çiçekleri haftada bir kez sulanmakla birlikte, bu sulama miktarı sonbahar ve kış biraz mevsimlerinde daha az yapılmalıdır. Yasemin çiçeği, hafif kumlu, humuslu, iyi drenajlı ve derin topraklarda iyi gelişim gösterdiği için, ilkbahar mevsiminde toprak değişimi yapılmalıdır. Ayrıca bu bitkileri yılda iki kez potasyum ve fosfor açısından zengin gübre ile gübrelemek daha verimli bir sonuç alınması sağlar.

Yasemin Çiçeği Çeşitleri Nelerdir?

Yasemin çiçeğinin birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

•            Gerçek Yasemin

•            Limon kokulu yasemin

•            Sarı Yasemin

•            Mavi Yasemin

•            Katmerli full Yasemin

•            Madagaskar yasemini

Yasemin Çiçeği Faydaları Nelerdir?

Yasemin çiçeğinin birçok faydası bulunmaktadır. Mis kokulu bu bitkinin romatizma, mafsal ve nikris ağrılarını giderici ve ateşi düşürücü etkileri bulunmakla birlikte, sinirleri de yatıştırmaktadır. Ayrıca Yasemin bitkisi, uyku problemi çekenler için de oldukça faydalı olmasının yanında, göğüs bölgesindeki rahatsızlıklarda da etkilidir. Yasemin çiçeği bitkisinin idrar söktürücü özelliği kabızlığı gidermeye yardımcı olmaktadır.

Yasemin Çiçeği Özellikleri Nelerdir?

Yasemin çiçeği, zeytingiller ailesinin bir üyesi olan bitkilerden biri olup, Dünya üzerindeki çoğu insan Yasemin çiçeğini Jasminum adıyla bilmektedir. Ana vatanı Himalayalar olan Yasemin çiçeği, hem yetiştirilmesi hem de bakımı oldukça kolay olan bir çiçek türü olduğu için oldukça popüler çiçekler arasında yer alır. Daha çok güneşli ve sıcak havaları seven ve oldukça yoğun bir kokuya sahip olan bu bitki, hassas bir bitki olmadığı için saksı ve balkonlarda rahatlıkla yetiştirilebilir bir niteliğe sahiptir.

Yasemin çiçeği yıllardır saflığın ve masumluğun sembolüdür. Yasemin çiçeği mis kokusu sayesinde, kozmetik ve parfüm sektörlerinde bolca kendine yer bulmuş çiçeklerden birisi olmasının yanında, bu bitki aynı zamanda ağrı kesici, balgam söktürücü, cilt için tonik gibi birçok yararlı özelliğe sahiptir. Aynı zamanda kurutulmuş yasemin yapraklarından yapılan yasemin çayı insanın hem bedeni hem de ruhunu dinlendirmeye yardımcı olan özelliklere sahiptir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir