Yalancı Doğum Sancısı Nerede Olur?

Yalancı Doğum Sancısı Nerede Olur?
27.01.2023 23:09
Yalancı doğum her hamilenin başına gelen doğal süreç olarak bilinir. Bu konunun daha detaylı araştırmasını yaptık. Yalancı doğum sancısı nerede olur, ne kadar sürer, neye benzer, neden olur? Yalancı doğum sancısı nasıl geçer, ne zaman başlar, nst de çıkar mı?

Yalancı doğum sancısı riskli hamilelik geçirenlerde daha yoğun şekilde hissedilebilir. Çünkü bebeğin dönmesi ve tansiyon gibi rahatsızlıkların bu durumu tetiklemesi neticesinde olması ihtimaldir. Genellikle karın ve sırt bölgesine vurması ile kasıklarda başlayan ani bir sarsılma olur. Bu sarsılma aralıklı değildir. Yani bir dakika sürer daha uzun süre olmaz. Bu yalancı doğum sancısıdır. Annelerin hamilelikleri ilerledikçe bunu ayırt edebilir.

Yalancı Doğum Sancısı Ne Kadar Sürer?

Gerçek doğum sancısı belirli aralıklarla sürekli olarak anne karnına ve kasıklara vurmaya başlar. Yalancı doğum sancısı ise bir bölgeye vurur. Bu da annenin çeşitli rahatsızlıkları ya da bebeğin dönemsinden meydana gelir. Bunu annenin gittikçe anlayacağı bir pozisyon haline dönüşmesi ilerde anlaşılacaktır.

Yalancı Doğum Sancısı Neye Benzer?

Yalancı doğum alt vücudumuzun belirli şekilde adet dönemlerinde ağrı vurması ve hemen geçmesine benzemektedir. Yine kasıklara ve sırt çevresine vurduğu için bunu gerçek doğum sanabiliriz. Ama endişe etmeyin eğer vakti gelmediyse ve bir riskiniz yoksa vücudunuz ve bebeğiniz size yanlış sinyal vermektedir.

Yalancı Doğum Sancısı Neden Olur?

Yalancı doğum sancısı annenin iş yapma eğiliminde bulunması ve riskli bir hamilelik geçirmesi gibi durumlarda gerçekleşebilir. Bu yüzden annenin bu dönem içinde sürekli istirat ederek dinlenmesi gerekir. Eğer bu sancılar sürekli ve belirli aralıklarla oluyorsa doktorunuza kontrole gidin. Düşük riski ve bebeğinizi tehlikeye atmamak adına kontrol edilmesi gereken veya erken doğum olabilecek durumları barındırabilir.

Yalancı Doğum Sancısı Nasıl Geçer?

Yalancı doğum sancısı doğru nefes alış ve verişleri ile bir müddet sonra geçer. Önemli olan burada annenin sakin olabilmesidir. Eğer anne sakin bir tavır sergilemezse nefesinde kesintiler oluşursa kısa bir süre sonra gerçek doğuma dönüşebilir. Riskli bir durum olmadıkça bir dakika sonra bu sancı geçer.

Yalancı Doğum Sancısı Ne Zaman Başlar?

Yalancı doğum sancısı hamileliğin 30. Haftasına girildikten sonra başlar. Anneler bunu bilerek bilinçli şekilde hamilelik geçirmeleri gerekir. Aksi takdirde bu sancı vurduğunda hemen panik yapabilirler. Bu panik onları başka olumsuz durumları görmesine neden olabilir. Yani tansiyon yükselmesi gibi doğumu gerçekleştiren durumlar olur. Bu yüzden bir dakikadan fazla ve sürekli aralıklı bir sancı vurursa doktora gidiniz.

Yalancı Doğum Sancısı NST’den Çıkar Mı?

Nst yapılması 32. Hafta ile 36. Haftadan sonra hamile kişilere göre değişen bir süreçtir. Burada hem doğum sancısı hem de bebeğin hareket alanı izlenir. Belirli noktalarda verdiği tepkiler ve kalp atışlarının da sağlıklı şekilde dinlenmesi bu işlem sonucu ortaya çıkar. Annenin doğuma hazır olması az çok bu nst den tespit edilebilir. Bu yüzden hamileliğin son haftalarından önemli ve yapılması gerekir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir