Yağız İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Yağız İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?
04.11.2022 16:33
İslamiyet’te yerine getirilmesi gereken geren önemli kurallar vardır. Çocuğunuza kuranı kerimden bir isim vermek bu kuralların ne başında yer almaktadır. Peki Yağız, Yağmur, Yekta, Yusra kuranda geçiyor mu? Yuşa, Yiğit, Yavuz, Talha kuranda geçiyor mu? Gelin ayrıntılarına birlikte bakalım.

Günümüzde erkek çocuklarına sıklıkla verilmekte olan yağız ismi, Esmer, yiğit, doğru olan kişi manalarına gelmektedir.

Ön sezileri ve duyguları ön planda olması istenilen çocuklara verilmektedir. Bazen tek başına bazen 2. İsim olarak da verilebilmektedir.

Yağız ismi verilen çocukların güçlü bir yapısı ve yapılanı unutmayan kinci bir karakteri olabilir. Çok kullanılan bu isim hakkında en önemli sorulardan biri ise kuranda yer alıp almadığıdır. Yağız ismi kuranda geçmiyor fakat dini açıdan çocuğunuza vermenizde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır denilmektedir.

Yağmur İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Yağmur isminin anlamı, bulutun neme doygunluğu ile yeryüzüne düşen yağış anlamındadır. Ülkemizde hem erkek hem de kız çocuklarına verilebilen bir isimdir. Diğer bir anlamı yapması sebebi ile ilişkili olacak şekilde çok sık gelen bir de bolluk ve bereket manaları taşımaktadır.

Yağmur ismine sahip insanların karakter özellikleri arasında en başta özgürlükçü yapıları gelir. Kuralları takmaz ve sevmezler. Evcimen ve çalışkan insanlardır.

Yağmur ismi kuranı kerimde geçmemektedir. Fakat isminin anlamı sebebiyle, verilmesinde dini açıdan herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Yekta İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Hem kız hem de erkek ismi olarak verilebilecek isimlerden biri de Yekta ismidir. Yekta ismi Farsça kökenli bir isim anlamı ise iyi olan güzel olan manasına gelmektedir.

Söylenmesi ve hatırlanması da kolay olan bu ismi taşıyan insanların karakter özellikleri meraklı, araştırmacı bilim ve sanata düşkün kişiler olmaları olarak sıralanabilir. Zorluklarla mücadele edebilen akıllı mantıklı kimseler olarak tanınan Yekta ismi sahipleri, anne ve babaların özellikle son dönemlerde sıklıkla tercih ettikleri bir isim.

Yekta ismi kuranda geçmiyor. Fakat çocuklara verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Yusra Kuran’da Geçiyor Mu?

Yusra ismi kız çocuklarına verilebilecek bir isimdir. Arapça kökenlidir. Yaradan’ın insanlara vermiş olduğu kolaylık manasına gelmektedir.

Kuranı kerimde geçmekte olan bir isimdir. Bakara suresi 185.

Yuşa Kuran’da Geçiyor Mu?

Erkek çocuklarına verilen bir isimdir. İsim kökü olarak İbranicedir. Tanrının kurtuluş olduğunu ifade edebilen tek başına bir sözcük olarak kullanılmaktadır. Peygamber olduğu rivayet olan bir isimdir. Fakat bu kesinlik kazanmamıştır.

Kuranı kerimde geçmiyor. Fakat çocuklara verilebiliyor. Çünkü verilmesi sakıncalı isimlerde Yuşa yer almamaktadır.

Yiğit İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Erkek çocuklarına en çok sevilen isimlerden biridir. Genellikle ikinci bir isimle verilmekte olan bu isim tek başına da verilebilmektedir.

Yiğit, efe olan, yürekli, mert kişi manalarına gelmektedir. Kuranı kerimde yer almamaktadır. Fakat çocuklara verilmesinde dini açıdan bir sakınca bulunmamaktadır.

Yavuz İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Erkek çocuklarına uzun yıllardır verilen bir isimdir. Osmanlının 9. Padişahı Yavuz Sultan Selim’den dolayı da aileler çocuklarına bu ismi verebilmektedir.

Güçlü duran kuvvetli manalarına gelmektedir. Yavuz ismi kuranı kerimde geçmemektedir.

Talha İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Erkek çocuklarına, ülkemizde ve Arap ülkelerinde yaygın olarak verilen bir isimdir. Arapça kökenlidir. Cennette yeri olan kişi anlamına gelmektedir. Kuranı kerimde geçmemektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir