X, Y Ve Z Kuşağı Nedir?

X, Y Ve Z Kuşağı Nedir?
19.04.2022 18:30
Günümüz dünyasında toplumları var edenlere kuşak denir. Bu kuşaklar belli özelliklere göre farklılık gösterir. X, Y ve Z kuşaklarının ne olduğu günümüz toplum kuşaklarının araştırmacıları tarafından sorgulanıyor.

Günümüzde toplumları var eden insan topluluklarına kuşak adı verilir. Kuşaklar belli özellikler doğrultusunda farklılık gösterir. Bu da kuşaklar arasında çatışmalara sebebiyet verir. Kuşaklar arası farklılıklar her dönemde belirgin anlamda hissedilir. Buna göre;

X kuşağı; 1965 ile 1979 arasında doğanları kapsar. Bu kuşak teknolojiye uyum sağlamakta ciddi sorunlar yaşayabilir. Belli bir disiplin çerçevesinde yetişmiş, başarılı, sabırlı ve otoriteli kuşak X kuşağı toplumsal sorunlara karşı da duyarlıdır. X kuşağı iş konusunda da deneyimlidir.

Y kuşağı; 1980 ile 1994 arasında doğanları kapsar. Y kuşağı hiyerarşi içerisinde çalışmayı sevmeyen, iş hayatında kendi patronu olmayı tercih eden para harcamak için çalışan kuşaktır. Teknoloji ile bağlı, ara bulucu ve her iki kuşağa da ılımlı bir yapıda bulunan Y kuşağı, özgüveni yüksek kararlı bir yapıya sahiptir.

Z kuşağı; 2000’li yıllarda doğanları kapsayan kuşaktır. Z kuşağı, teknolojiye en kolay biçimde uyum sağlayan kuşaktır. Dikkat süresi kısa olan Z kuşağı, aynı anda birden fazla iş yapabilme becerine sahiptir. Z kuşağı komplekssiz bir kuşaktır, söylemek istediklerini karşı tarafa direkt olarak söylemesi ile kuşak çatışmalarını arttırmaktadır.

X, Y Ve Z Kuşakları Kimlerdir?

X, Y, Z kuşaklarının kimler olduğu da günümüz toplum araştırmacıları tarafından merak konusu olmuştur. X kuşağı; 1965 ile 1979 arasında doğanlar, Y kuşağı; 1980 ile 1994 arasında doğanlar, Z kuşağı; 2000’li yıllarda doğanlardır.

X, Y Ve Z Kuşağı Özellikleri Nelerdir?

X, Y, Z kuşağı özellikleri şu şekilde sıralanır;

X kuşağı; teknolojiye uyum sağlama noktasında sıkıntılar yaşayabilir. Çalışmayı seven bu kuşak, otoriter yapısı ile dikkat çeker. Yeniliğe açık olmadığı bilinen X kuşağı 1965 ile 1979 arasında doğanları kapsar.

Y kuşağı; çalışma hayatı içerisinde ve sosyal anlamda özgür olmayı seven bir kuşaktır. Y kuşağı hiyerarşi sevmeyen, kendi işinin patronu olma idealleri kuran bir çoğunluğu oluşturur. X kuşağı ve Z kuşağının ortasında yer alan Y kuşağı uyum sağlama ve orta yolu bulma konusunda iyidir. Y kuşağı teknolojiye uyum sağlayan ılımlı bir kuşaktır.

Z kuşağı; teknoloji ile doğmuştur. Düşündüklerini söylemekten çekinmeyen Z kuşağı, komplekssiz yapısı ile dikkat çeker. Dikkat süresi kısa ve sosyal olarak hiperaktif olan Z kuşağı ev yaşamında pasiftir.

X, Y Ve Z Kuşağı Neye Göre Belirlenir?

X, Y, Z kuşağı tarihlere göre belirleniyor. Belli tarih aralıklarında doğanlar kuşak olarak toplum içerisinde belli bir isim ile adlandırılıyorlar. Bilim insanlarına göre her 15 yılda bir kuşak değişir. Değişen kuşaklar ile birlikte devrin değiştiği gibi isimler de değişir.

X, Y Ve Z Kuşakları Nasıl Ayırt Edilir?

X, Y, Z kuşakları yıllara göre ayırt edilir. Bir insanın hangi kuşağa ait olduğunu bulmak için, hangi yılda doğduğunu bilmek yeterli olacaktır. X, Y, Z kuşakları doğdukları tarihe göre ayırt edilir. Buna göre; X kuşağı 1965 ile 1979 arası yıllarda doğanlar, Y kuşağı 1980 ile 1994 arası yıllarda doğanlar, Z kuşağı 2000’li yıllarda doğanları tanımlamaktadır. Tarih aralıklarına göre X, Y, Z kuşakları birbirlerinden ayırt edilebilir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir