Vişne Kompostosunun Faydaları Nelerdir?

Vişne Kompostosunun Faydaları Nelerdir?
22.12.2022 23:48
Bir komposto çeşidi olan vişne kompostosu, bazıları için vazgeçilmezdir. Vişne kompostosunun faydaları nelerdir? Vişne kompostosu gaz yapar mı, emziren anneye gaz yapar mı, bebeğe gaz yapar mı? Vişne kompostosu bozulur mu, süt artırır mı, bebeklere verilir mi? gibi vişne kompostosu hakkında merak edilen soruları sizler için araştırdık ve bu yazımızda paylaştık.

Meyve ve sebzeler açısından zengin ve doymuş yağ oranı düşük bir diyet, kalp sağlığı için en iyisidir. Bununla birlikte, kan basıncını düşürme potansiyeli gösterdikleri için, vişneler sağlıklı bir diyette özellikle değerli olabilir.

Kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada çeşitli vişne ürünlerinin kan basıncını düşürdüğü görülmüştür. Diyabetli kadınlarda yapılan bu tür eski bir çalışmada, 6 hafta boyunca günde 40 gram vişne kompostosu almanın kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğünü bulundu. Yüksek tansiyon, kardiyovasküler hastalık için önemli olan bir risk faktörüdür. Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, kardiyovasküler hastalık dünya çapında önde gelen ölüm nedeni olarak bilinmektedir. Vişneler, polifenoller ve potasyum dahil olmak üzere kan basıncına yardımcı olabilecek çeşitli besinler içerir. Bu yüzden tüketmek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Bu faydalarının yanı sıra daha birçok faydası vardır:

·        Uykunuzu düzenler.

·        Sinir sistemine iyi gelir.

·        Saç dökülmelerini önler.

·        Gözler için oldukça faydalıdır.

·        Yaşlanma karşıtı olan bir meyvedir.

·        Eklem ağrılarına iyi gelir.

                 

Vişne Kompostosu Gaz Yapar Mı?

Vişne kompostosu bazı kişilerde gaz, şişkinlik ve ishale neden olabilir. Çoğu meyve ve sebze gibi, kirazlar da diyetinize besleyici bir katkı olabilir. Ancak vişne bazı insanlarda, özellikle de altta yatan sindirim sorunları olanlarda gaz, şişkinlik, mide ağrısı ve ishale neden olabilir.

Vişne Kompostosu Emziren Anneye Gaz Yapar Mı?

Emziren anneye gaz yapan birçok yiyecek vardır. Anne eğer bebeğini emziriyorsa;

·        Çikolata

·        Tarçın, sarımsak, köri, acı biber gibi baharatlar.

·        Portakal, limon, misket limonu ve greyfurt gibi turunçgiller ve bunların suları.

·        Çilekler.

·        Kivi meyvesi.

·        Ananas.

·        Soğan, lahana, sarımsak, karnabahar, brokoli, salatalık ve biber gibi gazlı sebzeler.

gibi gaz yapan besinlerden uzak durmalıdır. Bunların yanı sıra vişne kompostosu da normal insanlara gaz yapabildiği gibi emziren annelere de gaz yapabilir.

Vişne Kompostosu Bebeğe Gaz Yapar Mı?

Vişne kompostosu; bol miktarda lezzet, sağlıklı sindirimini desteklemek için bol miktarda lif ve az miktarda faydalı besin sunar. Vişne, antioksidan görevi gören ve sağlıklı hücreleri desteklemek için vücutta A vitaminine dönüşen karotenoidler içerir. Ayrıca, hücreleri beslemek ve büyüyen bebeklerde güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmak için gerekli bir besin olan C vitamini de vardır. Sadece vişnenin ve kompostosunun karın şişkinliğine ve gaza neden olabileceğini ve ayrıca müshil etkisi yaratabileceğini unutmayın, bu yüzden aşırıya kaçmamaya özen gösterin.

Vişne Kompostosu Bozulur Mu?

Vişne kompostosu da tabii ki her besin gibi bozulabilir. Evde yaptığınız kompostoyu yaptıktan sonra buzdolabında ağzı kapaklı cam bir kapta 2 hafta boyunca muhafaza edebilirsiniz. Bundan sonra tüketmek faydalı olmayacaktır.

Vişne Kompostosu Süt Artırır Mı?

Vişneler çok lezzetli meyvelerdir. Ek olarak, vücut için yararlı maddeler içerir, yani:

·        limon asidi

·        meyve şekeri

·        selüloz

·        proteinler

·        pektinler

·        Mineraller: sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, demir.

Vişne kompostosu anne sütünü vitaminlerle ve kadın vücudunu daha çok folik asit olarak bilinen B9 vitaminiyle zenginleştirir. Sinir sistemini olumlu etkiler. Serebral dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olur.

Vişne Kompostosu Bebeklere Verilir Mi?

Vişne, bebekler için oldukça ideal bir besin kaynağıdır. En az 8 ayını doldurmuş bebekler için gönül rahatlığıyla verilebilecek bir meyvedir. İster püre olarak ister yoğurt olarak isterseniz de komposto olarak bebeğinize verebilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir