Vinyet Etkisi Nedir?

Vinyet Etkisi Nedir?
06.09.2022 23:14
Vinyet etkisi, fotoğrafları güzelleştiren bir uygulamadır. Bizler de bu yazımızın içeriğinde vinyet etkisi nedir, vinyet etkisi nasıl yapılır, vinyet çeşitleri nelerdir? Gibi merak edilen soruları yanıtladık.

"Vinyet" (bazen "ışık düşmesi" olarak da adlandırılır) olarak da bilinen vinyet oluşturma, optik ve fotoğrafçılıkta yaygındır; bu, basit bir ifadeyle, merkeze kıyasla görüntü köşelerinin karartılması anlamına gelir. Eskitme ya optikten kaynaklanır ya da izleyicinin gözünü köşedeki dikkat dağıtıcı şeylerden görüntünün merkezine doğru çekmek için son işlemeye kasıtlı olarak eklenir. Vinyet etkisinin türüne ve nedenine bağlı olarak kademeli veya ani olabilir. Optik vinyet oluşumunun birkaç nedeni vardır. Tüm lenslerde doğal olarak meydana gelebilir veya filtreler, filtre tutucular ve parasoley gibi harici aletlerin kullanımından kaynaklanabilir veya artabilir/yoğunlaşabilir.

Vinyet Etkisi Nasıl Yapılır?

Kendinize beyaz veya gri bir kart alarak başlayın. İşin püf noktası, o kartı mümkün olan herhangi bir aydınlatma kaynağıyla mükemmel ve eşit bir şekilde aydınlatmak için elinizden gelenin en iyisini yapmaktır. Bu ayarlandıktan sonra, test lensinizle o kartın bir dizi fotoğrafını çekmeniz gerekir. İlk fotoğrafın poz telafisi 0 değerine sahip olacak ve diyafram en geniş açıda açılacaktır. Ardından, poz telafisinde her biri üçte bir oranında azalacak şekilde fotoğraf çekmeye devam etmeniz gerekir. Ardından, her görüntünün ortasındaki ve kenarındaki piksellerin parlaklığını ölçmek için tercih ettiğiniz görüntü düzenleyiciyi kullanın. Durdurulmuş bir görüntünün parlaklık değeri, ilk görüntünüzün (0 poz telafisi olan) kenar parlaklığıyla eşleştiğinde, köşelerinizin merkeze göre kaç durak daha koyu olduğunu bilirsiniz. Bu ölçüm yönteminin değerine gelince, vinyet oluşturmanızın dört köşede de simetrik olduğunu kontrol etmenizi sağlar. Veya parlaklık değerinin köşelerin her birinde aynı olmasını.

Vinyet Çeşitleri Nelerdir?

Vinyetler birkaç farklı türe ayrılabilir. Gelin bunlara biraz detaylı bakalım.

Optik Vinyet:  Her lenste normal bir optik vinyet seviyesi vardır. Lensin tasarımı ve kalitesi yoğunluğu belirleyecektir. Daha önce tartıştığımız gibi, kamera merceği geliştiricileri bu tür bozulmaları ortadan kaldırma konusunda giderek daha iyi hale geliyor. Bilim departmanı bana lenslerin tasarımı nedeniyle ışığın ön elemandan görüntü sensörüne geçerken düşmeye başladığını söylüyor.Ön eleman genellikle sensörden çok daha büyüktür, ancak namlu aşağı doğru sivrildikçe, belirli miktarda çevresel ışık ışınlarının içeri girmesini engeller. Bu, özellikle geniş açık diyafram açıklığında ve yakınlaştırmadan çok prime lenslerde belirgindir. Optik vinyet oluşturmanın başka bir biçimi, cam elemanların tasarımı ve yerleşimi nedeniyle ışığın merceğin bazı kısımlarında diğerlerine kıyasla daha uzun süre seyahat etmesi durumunda ortaya çıkar. Sonuç olarak, merkez kenarlardan daha fazla poz alır.

Piksel Vinyet: Başka bir tür piksel vinyet etkisi olarak bilinir ve bu yalnızca görüntü sensörünü etkiler. Bir sensör düz bir düzlem iken ve pikseller ileriye dönükken, sensöre çarpan ışık tam olarak eşit değildir. Sensörün merkezi, kenarlara hafif bir açıyla vurulurken doğrudan bir ışık huzmesi alır. Sonuç olarak, merkeze kıyasla kenarlara daha az ışık vurur. Bu biraz tuğla duvara bahçe hortumu püskürtmeye benziyor. Su, duvarın ortasına güçlü bir akışla çarpar, ancak su yayıldıkça kenarlar daha az alır. Bu vinyet oluşturma stilinin bilinen bir tedavisi yoktur; ancak kamera üreticileri, sensörün parlaklığı okuma biçiminde buna uyum sağlamaya çalışır.

Mekanik Vinyet: Bu tür vinyet etkisi, özellikle geniş ve süper geniş lenslerde belirgindir. Bu tür lensler genellikle aşırı meleklerden gelen ışığı çeker ve bu nedenle genellikle iyi parasoleylerle birlikte gelirler. Başlık, parlamalara ve yanlardan nüfuz eden ışık efektlerine neden olan parlaklığın çoğunu engelleyecek şekilde tasarlanmıştır. Bazı fotoğrafçılar, mekanik vinyet oluşumunun nedeninin parasoley olduğuna inanıyor. Elbette önemli bir amaca hizmet ederler, ancak aynı şekilde gereksiz yere düşmeyi önlemek için tasarlanmıştır. Günün sonunda, parasoley ne zaman kullanılacağını seçmek hassas bir dengedir. Ancak bu tarzın gerçek nedeni filtrelerin uygulanmasıdır. Tek bir UV filtresine sahip olmak, vinyet oluşumunun olası bir nedeni olmayacaktır. Ancak birden fazla filtreyi yığmaya başladığınızda veya daha kalın filtreler kullandığınızda, adından da anlaşılacağı gibi ışığı filtrelersiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir