Vajinal Enfeksiyon Ultrasonda Belli Olur Mu?

Vajinal Enfeksiyon Ultrasonda Belli Olur Mu?
10.12.2022 15:09
Vajinal enfeksiyon, kişinin yaptığı yanlış temizlik uygulamaları ile birlikte vajinanın iltihaplanmasıyla meydana gelmektedir. Vajinal enfeksiyon ultrasonda belli olur mu, tedavi edilmezse ne olur, tuvaletten bulaşır mı? Vajinal enfeksiyon öldürür mü, sırt ağrısı yapar mı, tüpleri tıkar mı? Vajinal enfeksiyon hakkında merak ettiğiniz sorular sizler için yanıtladık.

Vajinal enfeksiyon ya da diğer adıyla vajinit, çoğu kadının hayatında bir defa da olsa yaşadığı bir rahatsızlıktır. Vajinal enfeksiyonun olmasında en çok karşılaşılan durum kişinin vajina temizliğini abartmasıyla vajina florasını bozması ve bunun sonucunda iltihaplanması durumudur.

Vajinal enfeksiyon henüz iltihap seviyesindeyse ultrasonda belli olmamaktadır. Ancak iltihaplanmanın büyümesi ve çoğalması sonucunda apse oluşumu olursa ultrasonda gözükme ihtimali bulunmaktadır. Vajinal enfeksiyonların kontrolü jinekolojik muayene ile yapılmaktadır.

Vajinal Enfeksiyon Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Vajinal enfeksiyon kadınlarda sık görülen sık görülen bir jinekolojik rahatsızlıktır. Vajinal enfeksiyonun tedavisi yapılmazsa mantar önce makata ve kalçalara yayılabilir. Eğer buna rağmen tedavi olunmazsa kronik hale gelebilir. Tedavi olmayan hastada bu rahatsızlık kronik hale gelirse sürekli olarak kaşıntılı ve akıntılı bir hayat yaşamak durumunda kalır. Bu durum karşısında toplumsal vazifelerini ve insan ilişkilerini olumsuz yönde etkiler.

Vajinal Enfeksiyon Öldürür Mü?

Vajinal enfeksiyon, cinsel ilişki ya da düzenli olarak vajinal temizlik yapılması ile kişiye bulaşabilmektedir. Vajinada bakteriler bulunur ve bu bakteriler vajina florasını oluşturmaktadır. Bu flora dışarıdan gelecek ve zararlı olan mikroorganizmaları yok ederek vajinayı tehlikelerden korumaktadır. Sürekli olarak vajinaya temizlik yapılmasıyla bu flora zarar görebilir.

Floranın zarar görmesiyle beraber vajina dışarıdan gelecek olan bakteri ya da mikroorganizmalara karşı dayanıksız hale gelecektir. Bu durum karşısında kişinin vajinal enfeksiyona yakalanması kaçınılmazdır. Vajinal iltihabın tedavi edilmemesi ve çok fazla ilerlemesi durumunda kan dolaşımında enfeksiyon septisemi ve septik şoka neden olabilmektedir. Ancak vajinal enfeksiyon sebebiyle bir ölüm kayıtlara geçmemiştir.

Vajinal Enfeksiyon Sırt Ağrısı Yapar Mı?

Vajinal enfeksiyonun birçok türü bulunmaktadır. Bu türlerden bir tanesi de Gonore yani bel soğukluğudur. Gonore cinsel birliktelik ile bulaşan bir vajinal enfeksiyondur. Bel soğukluğu hastalığına yakalanan kadınlarda vajinal akıntı, bel ağrısı ve adet düzensizliği gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Ancak diğer vajinal enfeksiyon türlerinde sırt ağrısı veyahut bel ağrısına pek fazla rastlanmamaktadır.

Vajinal Enfeksiyon Tuvaletten Bulaşır Mı?

Vajinal enfeksiyon çok bulaşıcı bir hastalıktır. Başlıca bulaşı sebebi cinsel birliktelik olsa da ortak kullanım alanlarından da bulaşabilmektedir. Özellikle toplu kullanım alanları olan tuvalet, hamam, havuz ya da ortak duşlardan da bulaşılabildiği tespit edilmiştir. Vajinal enfeksiyon ortak kullanım alanlarından bulaşabildiği gibi kıyafetlerden bulaşabilmektedir. Kişinin özellikle iç çamaşırını düzenli olarak değiştirmesi ve başkası ile çamaşırlarını paylaşmaması önemli korunma yöntemlerindendir.

Vajinal Enfeksiyon Tüpleri Tıkar Mı?

Vajinal enfeksiyon genellikle cinsel yolla ya da abartı hijyen uygulamaları ile beraber vajina florasının bozulmasıyla bulaşan bir rahatsızlıktır. Vajinal enfeksiyon rahatsızlığından bir antibiyotik ilacı kullanımıyla bile kurtulmak mümkündür. Ancak kişilerin doktordan çekinmesi ya da uğraşmak istememesi sonucunda hastalık ilerleyip yayılabilmektedir. Bu durum karşısında tüpler tahrip olabilir ve kişinin dış gebeliğe mecbur kalmasına veya kısır olmasına kadar bile neden olabilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir