Vajinal Enfeksiyon Fitil Reçetesiz Alınır Mı?

Vajinal Enfeksiyon Fitil Reçetesiz Alınır Mı?
27.01.2023 23:03
Vajinal enfeksiyon fitil reçetesiz alınır mı, gebe kalmayı engeller mi? Vajinal enfeksiyon halsizlik yapar mı? Vajinal enfeksiyon hamilelik belirtisi mi, kendiliğinden geçer mi, karında şişlik yapar mı? Vajinal enfeksiyon kadınların başına gelen ve çoğu kadında rastlanan bir enfeksiyon olarak bilinmektedir. İşte tüm detaylar...

Reçetesiz satılan vajinal enfeksiyon ilaçları, antifungal vajinal kremler ve fitiller olarak bilinmektedir. Genellikle doktorunuz size fitil ve bir krem önermekte ya da ağızdan alınan ilaçlar da yazabilmektedir. Bakteriyel vajinozu tedavi etmede çeşitli farklı antibiyotikler de kullanmak bir çözüm yöntemidir.

Vajinal Enfeksiyon Gebe Kalmayı Engeller Mi?

Vajinada enfeksiyon olması tek başına gebeliğe engel olmaz. Ancak vajinadaki iltihap; cinsel yolla bulaşan hastalıkla bağlantılı ise ve pelvik organların iltihabına yol açmışsa, tüplerin tıkanması nedeniyle gebeliğe engel olması muhtemel seçenekler arasındadır.

Tek başına vajinal enfeksiyon ise gebelik oluşmasına engel olmayacaktır.

Ayrıca cinsel ilişki sonucu erkekten kadına bulaşan enfeksiyonlar kokusuz sarı renkli akıntı, düzensiz kanama cinsel ilişki sırasında ağrı gibi şikayetlere yol açabildiği gibi, bazen de tamamen sessiz kalıp üst genital sistemde çeşitli hastalıklara sebebiyet verebilir.

Vajinal Enfeksiyon Halsizlik Yapar Mı?

Virüs genellikle cinsel yolla bulaşmaktadır. 10 gün sonra genital bölgede beliren ağrılı ülserlere dönüşebilir. Ayrıca genel vücut düşkünlüğüne ait ateş, halsizlik gibi belirtiler de eşlik edilmektedir. Genital bölgede görülen enfeksiyonlar tedavi edilmemeleri halinde üreme sisteminin iç kısımlarına dağılabilir ve daha ciddi sağlık problemlerinin oluşmasına sebebiyet verebilir. İç üreme organlarının etkilenmesi durumunda cinsel fonksiyonda bozulma rahatsızlıkları da gözlemlenebilir.

Vajinal Enfeksiyon Hamilelik Belirtisi Mi?

Vajinal beyaz akıntı genel olarak hamilelik belirtisi olarak bilinir. Sarı ve kokulu vajinal akıntılar ise çoğunlukla bir enfeksiyon belirtisidir. Hamilelik döneminde kadınların en çok şikayetettiği rahatsızlıklardan biri idrar yolu enfeksiyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Hamilelik belirtisi olarak da kendisini gösteren idrar yolu enfeksiyonu, dikkate alınmadığı sürece ciddi hastalıklara sebebiyet verebilir.

Vajinal Enfeksiyon Kendiliğinden Geçer Mi?

Birçok enfeksiyon hastalığında olduğu gibi kişinin bağışıklık sistemi güçlü ise ve aynı şekilde vajinal enfeksiyona neden olan neden ortadan kalkmışsa vajinal enfeksiyon hiçbir ilaca tekabül etmeden iyileşmesi ve geçmesi söz konusu olabilir. Fakat bu çoğu kez uzun vakit alabilir. Kimi zaman bu bekleme süreci içerisinde rahatsızlık ilerleyebilir.

Vajinal Enfeksiyon Karında Şişlik Yapar Mı?

Araştırmalara göre basit bir vajinal akıntı veya bazılarının hazımsızlık olarak değerlendirebileceği basit bir karın şişliği, çok önemli bir hastalığın habercisi de olabileceğinden dikkat edilmesi ve doktora gidilmesi gerekmektedir.

Vajinal enfeksiyonun belirtileri arasında akıntı, vajinal kaşıntı veya hassasiyet, vajinada ağrı, cinsel birleşme esnasında ağrı, idrar yaparken yanma veya rahatsızlık hissi, vajina ve genital bölgede kızarıklık, şişlik şeklinde yer almaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir